دریافت مشاوره تخصصی
0 امتیاز
142 بازدید
قبل در قانون کار و قرارداد کار توسط (110 امتیاز)
سلام آیا کارفرما میتواند کارگری که ۲۰ سال سابقه کاری دارد و بدلایل شخصی مبتلا به مریضی شده را در شغلی که در توانش نیست بکار بگمارد یا نه ؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

2 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (15,320 امتیاز)
باسلام  شما میتوانید کمسیون پزشکی از طریق شعبه بیمه تامین اجتمایی مراجعه وتعیین درصد کرده وبه هم اداره کار وتامین اجتمایی اعلام ودر کار سبکتر مشغول بکار شوید والان هم کارفرما با توجه به سابقه  ای که دراین محل کار دارید کارفرما حق ندارد با توجه به بیماری که دارید بکار مشکلتر بگمارد لذا میتوانید به واحد بازرسی اداره کا وتامین اجتمایی مراجعه وموضوع را پبگیری نمایید..ایمانیی

با احترام
اگر پاسخ من به شما کمک کرده است اینجا کلیک کنید تا برای راهنمایی بیشتر، مشاوره تخصصی تلفنی دریافت کنید >>
0 امتیاز
قبل توسط (36,810 امتیاز)
اگر نظر کمیسیون پزشکی این باشد که کار سبک به شما واگذار شود کارفرما مکلف به اجرای آن می باشد و اگر در کارگاه کار سبک مناسب شما وجود نداشته باشد به استناد ماده 32 قاتون کار اگر خاتمه قرارداد کار در نتیجه کاهش تواناییهای جسمی و فکری ناشی از کار کارگر باشد (بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهداشت و درمان منطقه با معرفی شورای اسلامی کار و یا نمایندگان قانونی کارگر ) کارفرما مکلف است به نسبت هر سال سابقه خدمت ، معادل دو ماه آخرین حقوق به وی پرداخت نماید.

با احترام
اگر پاسخ من به شما کمک کرده است اینجا کلیک کنید تا برای راهنمایی بیشتر، مشاوره تخصصی تلفنی دریافت کنید >>
قبل توسط (54,740 امتیاز)
با سلام

1-باید درخواست کار سبک یا تغییر شغل داده شود .
2-کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی هر استان مسئول بررسی چنین پرونده ای است .

با تشکر

مشاوره های مشابه

  دریافت مشاوره تلفنی تخصصی
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ    حضور در گپ و گفت
رزرو آنلاین مشاوره مشاور و وکیل بیمه مشاوره آنلاین

.
.
...