درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
1,573 بازدید
قبل در شکایت از کارفرما یا کارگر توسط (100 امتیاز)
من حدود 4 ماه در شرکت کار کردم و موقع تسفیه میگوید عیدی و سنوات به شما تعلق نمیگیرد چون دوره ازمایشی بوده (که دروغ است)
من بیمه نبودم (البته مشکلی با این نداشتم) و فیش حقوق هم نمیدادند
حالا چگونه میتوانم شکایت کنم؟ چگونه میتوانم میزان مدت حضور و حقوق دریافتیم را اثبات کنم؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (6,050 امتیاز)
سلام - با استناد به ماده 11 قانون کار و تبصره آن ، مدت دوره آزمایشی باید درقراردادکار مشخص شود، برای کارگران ساده و نیمه ماهر یک ماه ، برای کارگران ماهر و دارای تخصص سطح بالا سه ماه تعیین گردیده است. مستند به همین قانون چنانچه قطع رابطه کاری از جانب کارفرما باشد وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره خواهد بود ، و درصورتیکه قطع رابطه کاری از جانب کارگر باشد کارگرمستحق دریافت حقوق مدت انجام کاراست. همچنین کارگران در دوره آزمایشی  مشمول دریافت کلیه حقوق و مزایای قانونی میباشند( حقوق - عیدی - سنوات - مرخصی و  ..)

لذا چنانچه در مدت آزمایشی قراردادی وجود ندارد نمیتوان مدعی آزمایشی بودن آن بود.

بیمه کردن نیروی کار(کارگران) حسب ماده 148 قانون کار از الزامات و تعهدات کارفرمایان است .

علی ایحال شما بعنوان خواهان میباید مدارک و مستنداتی که دال بر رابطه کاری یا کارکرد شما بوده باشد را ارائه نمایید تا براساس آن هیت تشخیص اداره کار بتواند بررسی و تصمیم گیری نماید.

درصورت عدم وجود مدارک لازم درخواست بازرسی از محل کار خود را نمایید.

موفق باشید

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور تلفنی 24 ساعته . مشاور و وکیل بیمه . مشاور آنلاین

.
.
...