درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
1,151 بازدید
قبل در شرکت بیمه توسط (1,180 امتیاز)
منظور از بیمه اتکایی اجباری چیست؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (54,740 امتیاز)
با سلام

بیمه اتکایی نوعی از عملیات بیمه ای است که به موجب آن بیمه گر اتکایی در مقابل دریافت مبلغی به عنوان حق بیمه ، تمام یا قسمتی از تعهدات بیمه گذار اتکایی (واگذارنده) را در مقابل بیمه گذارانش به عهده می گیرد. این تعهدات تابع مقررات مخصوص قرارداد اتکایی است.

صرف نظر از تعریف های مختلفی که از بیمه اتکایی می شود ، می توان گفت این عمل بیمه ای وسیله ای برای تقسیم ریسک است . به عبارت دیگر بیمه گر با توجه به قرارداد اتکایی که با شرکت بیمه اتکایی منعقد می کند ، می تواند ریسک های بزرگی را قبول کند ، زیرا آن مقدار از هر ریسک را که خود قادر به نگهداری آن نیست بین بیمه گران اتکایی تقسیم می کند و در نتیجه در موقع بروز خسارت ، شرکایی برای پرداخت خسارت دارد .

بیمه اتکایی اجباری براساس قراردادی صورت می گیرد که به موجب آن بیمه گذار اتکایی (واگذارنده) یک قسمت یا همه مازاد ریسک های معینی را مرتبا به بیمه گر اتکایی واگذار می کند و او نیز ملزم به پذیرش  آنها می شود.

براساس قانون بیمه مرکزی و بیمه گری ، همه شرکت های بیمه فعال در ایران موظفند 25 درصد از همه بیمه های غیر زندگی و 50 درصد (در حال حاضر 45 درصد) همه بیمه های زندگی را به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران واگذار کنند که این واگذاری اجباری واگذاری اتکایی اجباری است .

با تشکر

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

+1 امتیاز
1 پاسخ 84 بازدید
  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
مشاور و وکیل بیمه
مشاور آنلاین

.
.
...