دریافت مشاوره تلفنی از متخصص
+3 امتیاز
917 بازدید
قبل در سایر توسط (56,040 امتیاز)

سلام و عرض خسته نباشد خدمت تمامی کارشناسان و مشاوران محترم بیمه
 

بیمه اتکایی چیست ؟

دریافت مشاوره تخصصی >>

2 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (56,040 امتیاز)
افراد و موسسات جان و مال خود را در برابر خسارت های احتمالی نزد شركت های بیمه مستقیم ، بیمه می کنند. این شركت ها كه افراد و اموال بسیاری را در سطح گسترده ای بیمه می نمایند به نوبه خود در مقابل خطرات سنگین و یا انبوه تعهداتی قرار می گیرند كه جبران خسارت های احتمالی آنها خارج از توان مالی این شركتهاست یا اساساً نگهداری این تعهدات فاقد توجیه فنی و اقتصادی است.

 بدین لحاظ شركت های بیمه مستقیم نیز معمولاً بخشی از تعهدات بیمه ای مازاد بر ظرفیت مالی و فنی خود را مجدداً نزد شركت یا شركت های بیمه دیگر بیمه می نمایند. به زبان ساده این بیمه مجدد را كه ابزاری برای توزیع ریسك در سطح شبكه های ملی و جهانی بیمه ای است بیمه اتكایی می نامند.

به عبارت دیگر شركت های بیمه اتكایی در مقابل دریافت قسمتی از حق بیمه های شركت های بیمه مستقیم متعهد می شوند بخشی از خسارتهای احتمالی مربوط به بیمه نامه یا بیمه نامه های صادره توسط شركت بیمه طرف قرارداد را جبران نمایند

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
0 امتیاز
قبل توسط (3,100 امتیاز)

سلام

بيمه اتکايي نوعي بيمه است. در اين نوع بيمه، شرکت بيمه که خود بيمه‌گر بيمه‌نامه‌هاي مختلفي مي‌باشد، ‌خود را در مقابل خسارات احتمالي که بيمه‌‌نامه‌ها دچار آن مي‌شوند،‌ نزد شرکت بيمه ديگري بيمه مي‌نمايد.

 اساساً قراردادهاي اتکايي با قراردادهاي ساير رشته‌هاي بيمه به علت وجود دو خاصه زير متفاوت است:

قرارداد بيمه معمولاً بين بيمه‌گر و يکي از آحاد جامعه که مي‌تواند يک فرد يا يک واحد تجاري يا صنعتي و يا يک موسسه خيريه و يا يک واحد دولتي باشد،‌ منعقد مي‌گردد. 

يک قرارداد بيمه اتکايي بين دو بيمه‌گر که يکي از آنها به‌عنوان "بيمه‌گر اتکايي" و ديگري بعنوان "بيمه‌گر اوليه" يا "صادرکننده بيمه" و يا "بيمه‌گر واگذارنده" ناميده مي‌شود منعقد مي‌گردد. بيمه‌گر اتکايي هم ممکن است بيمه هاي اتکايي را که پذيرفته است مجدداً بصورت اتکايي بيمه نمايد که اين قرارداد را "واگذاري مجدد" و به تبع آن شرکت بيمه اتکايي مقدم را "واگذارنده" و شرکت اتکايي که واگذارنده را پذيرفته است، "بيمه‌گر اتکايي مجدد" مي‌نامند.

موضوع يک بيمه مي‌تواند مال، شخص و يا سود حاصله‌اي باشد که در معرض خطر نابودي يا خسارت قرار دارد و يا اينکه نوعي از انواع مسئوليت‌هايي باشد که بر اثر فعاليت‌هاي خود وي، کارگزاران و يا کارکنان او بوجود آيد. 

در اين حالت، بيمه‌گر مستقيماً حوادثي را که ممکن است منجر به زيان‌هاي اقتصادي مانند از بين رفتن اموال بر اثر آتش‌سوزي يا خطرات تبعي ديگر، و همچنين اتفاقاتي که مسئوليت‌هايي قانوني را بدليل وارد آمدن صدمات جسمي و يا خسارات به اموال اشخاص ثالث را بدنبال داشته باشد، بيمه مي‌نمايد. 

در حاليکه يک بيمه‌گر اتکايي صرفاً بصورت غيرمستقيم و به لحاظ تعهدي که در جبران خسارت وارد به واگذارنده دارد، به اينگونه خسارات اوليه مرتبط و ذي‌علاقه است.


با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

+1 امتیاز
1 پاسخ 153 بازدید
انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور و وکیل بیمه. تنظیم لایحه و دادخواستخرید بیمه عمر و سرمایه گذاری

.
.