درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
13,451 بازدید
قبل در مرخصی زایمان و استعلاجی توسط (1,320 امتیاز)
سلام وقت بخیر

شرایط و قانون جدید مرخصی زایمان تامین اجتماعی 99 چیست
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (302,530 امتیاز)
 
بهترین پاسخ

با سلام
 به بیمه شده زن در مدت استراحت ایام بارداری ، در صورتی که حائز شرایط قانونی لازم باشد، کمک هزینه بارداری ( مرخصی زایمان ) تعلق می گیرد.

شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه بارداری ( مرخصی زایمان  ) :
کمک هزینه بارداری ( مرخصی زایمان  ) در صورتی به بیمه شدگان زن پرداخت می شود که دارای شرایط زیر باشند:

  • 1 - ظرف یک سال پیش از زایمان، حق بیمه 60 روز کار را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده باشند
  • 2 - در مدت استراحت مشغول کار نبوده مزد یا حقوق دریافت نکرده باشند
  • 3 - در تاریخ اعلام بیماری ، مشغول به کار بوده و یا در مرخصی استحقاقی باشند
  • 4 - در دوره استراحت دریافت مزدی برای وی مطرح باشد

روش و فرمول محاسبه میزان کمک هزینه بارداری ( مرخصی زایمان  ) :
میزان کمک هزینه بارداری ( مرخصی زایمان  ) ، معادل دو سوم آخرین مزد یا حقوق بیمه شده با در نظر گرفتن روزهای استراحت است که بدون کسر 3 روز اول پرداخت می شود. نحوه محاسبه آخرین مزد یا حقوق بیمه شده به این ترتیب است که کل مبالغ مشمول کسر حق بیمه که بیمه شده در آخرین 90 روز قبل از استراحت دریافت کرده است ، با هم جمع می شود و بر تعداد روزهای کارکرد بیمه شده در این مدت تقسیم می شود.

مدارک لازم برای دریافت کمک هزینه بارداری ( مرخصی زایمان  ) و غرامت دستمزد ایام بارداری :

  • 1 - تصویر گواهی ولادت یا شناسنامه فرزند ( فرزندان).
  • 2 - اصل گواهی پزشک ذیربط یا بیمارستان.
  • 3 - دفترچه درمانی بیمه شده
  • 4- متقاضی جزو بیمه شدگان یا کارگاه های مشمول دریافت غرامت دستمزد ایام بارداری باشد.

مدت زمان مرخصی زایمان از چه زمانی پرداخت می شود؟
کمک هزینه بارداری ( مرخصی زایمان  ) از اولین روز شروع استراحت، محاسبه و پرداخت می شود. مدت مرخصی زایمان برای مادرانی که فرزاندانشان را از شیر خود تغذیه می کنند، 6 ماه است که 3 ماه آن می بایست بعد از دوران زایمان باشد.

براساس مصوبه مورخ 13/4/86 مجلس شورای اسلامی مدت استراحت دوران بارداری ، زایمان و شیر دهی (موضوع ماده 3 قانون ترویج تغذیه با شیر مادر ) از 4ماه به 6ماه افزایش یافته است .مدت مرخصی زایمان برای وضع حملهای دوقلو 6ماه و برای زایمانهای سه قلویابیشتر یکسال خواهد بود.

چنانچه بیمه شده زن درطول دوره بارداری به عوارضی دچار شود که سلامتی مادر و فرزند را تهدید نماید و طبق نظر پزشک معالج وتائید شورای پزشکی سازمان نیازبه استراحت پزشکی داشته باشد. غرامت دستمزد این ایام پرداخت خواهد شد

مدت زمان استراحت ایام زایمان چقدر است؟

هزینه بارداری از اولین روز شروع استراحت، محاسبه و پرداخت می شود. مدت مرخصی زایمان برای مادرانی که فرزاندانشان را از شیر خود تغذیه می کنند، 6 ماه است که 3 ماه آن می بایست بعد از دوران زایمان باشد.
براساس مصوبه مورخ 86/4/13 مجلس شورای اسلامی مدت استراحت دوران بارداری ، زایمان و شیر دهی (موضوع ماده 3 قانون ترویج تغذیه با شیر مادر ) از 4ماه به 6ماه افزایش یافته است .مدت مرخصی زایمان برای وضع حملهای دوقلو 6ماه و برای زایمان های سه قلو یابیشتر یکسال خواهد بود.


نحوه اجرای قانون افزایش مرخصی زایمان از 6 به 9 ماه به چه صورت خواهد بود ؟
 وفق قانون اصلاح قوانین جمعیت و تنظیم خانواده مصوب 96/3/20 مجلس شورای اسلامی مدت مرخصی زایمان های یک و دوقلو از شش ماه به 9 ماه افزایش یافته لیکن به علت عدم تامین بار مالی حاصل از این افزایش توسط دولت فعلاً قابلیت اجرایی ندارد.

 لیکن با توجه به رای قطعی شماره 64 هیات عمومی دیوان عدالت اداری مورخ 94/1/31 با موضوع " صدور رای ایجاد وحدت رویه در خصوص افزایش مرخصی زایمان از 6 به 9 ماه در دستگاه های دولتی " بیمه شدگان دستگاه های مذکور به مدت 6 ماه از مرخصی زایمان خود را از سازمان تامین اجتماعی دریافت نموده و 3 ماه مازاد را دستگاه های مذکور مکلف به پرداخت حقوق و مزایای کارکنان قراردادی و پیمانی خود میباشند و سازمان تامین اجتماعی هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.

برای دریاف اطلاعات بیشتر در زمینه مرخصی زایمان به لینک زیر مراجعه نمایید:

همه چیز در مورد مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی و کمک هزینه بارداری

 


با احترام
پیشنهاد می کنم برای داشتن مشاور متخصص و دریافت راهنمایی تخصصی تر، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور تلفنی 24 ساعته . مشاور و وکیل بیمه . مشاور آنلاین

.
.
...