درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
7,040 بازدید
قبل در بیمه خودرو و دیه توسط (100 امتیاز)
سلام.

برای ما رای قطعی دیه صادر شده.امروز رفتیم بیمه گفتن باید راننده مقصر 3600000تومان به بیمه پرداخت کنه و سرنشینها به بیمه رصایت محضری بدن بعد 30روز دیه میدن.بعد کلی بحث به ما کفتن دیه گرون شده و اگر با دیه قبلی بخواین اون جریمه راننده نیازی نیست و فقط باید اول رضایت بدین بعد پرونده بره تهران دیه واریز بشه.آیا این کار قانونی هست؟اینکه قبل از پرداخت دیه رضایت میگیرن؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

2 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (28,140 امتیاز)

با آرزوی سلامتی ... در خصوص قسمت اول سوال شما: اخذ مبلغ مذکور از راننده مقصر طبق ماده 14 قانون جدید بیمه های شخص ثالث بوده و چنانچه در حوادث منجر به جرح و فوت به استناد گزارش کارشناس تصادفات علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات حادثه ساز باشد، بیمه گر مکلف است خسارت زیاندیده را بدون هیچ شرط و اخذ تضمین پرداخت نماید و سپس طبق بندهای این ماده جهت بازیافت قسمتی از خسارت به مقصر رجوع کند.

اما در خصوص اخذ رضایت زیاندیدگان قبل از پرداخت خسارت باید گفت که متاسفانه  این یک امر مرسوم در شرکتهای بیمه میباشد مخصوصاً در مورد خسارتهایی که بیش از حدود اختیارات و تنخواه شعب شرکت بیمه باشد بیشتر دیده میشود. لیکن جای نگرانی وجود ندارد چرا که از لحاظ حقوقی رضایت نامه محضری در کنار اسناد پرداخت خسارت و اخذ رسید وجه از زیاندیدگان میتواند محکمه پسند باشد و صرفاً دادن برگ رضاینامه به شرکت نفی کننده حقوق زیاندیده نخواهد بود.... در پناه خدا باشید انشاا...


با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
0 امتیاز
قبل توسط (51,350 امتیاز)
درود بر شما

آرزوی سلامتی برای شما و دیگر زیاندیدگان

با تشکر از دوست عزیزم برای پاسخ جامع و کاملی که دادند در ادامه فرمایشات ایشون من باب اینکه در حق شما زیاندیده عزیز اجحافی نشه چند مطلب رو یادآوری میکنم

طبق ارقامی که اعلام فرمودید و باتوجه به ماده 14 قانون بیمه ثالث 95  که ماخذ جریمه راننده مرتکب یکی از تخلفات حادثه ساز را 2.5 درصد مجموع دیه سرنشینان و ثالث که بیمه گر قرار است بپردازد  راعنوان کرده ، مبلغ  دیه پرداختی 144میلیون می باشد

جمله ای که بیمه گر به شما گفته است ((ذیه سال قبل را میدهد و راننده جریمه  نپردازد )) باعث فریب شما نشود چون اگر قرار باشد به سال 96 پرداخت کند با احتساب افزایش دیه ی ده درصدی در سال 97 شما از ده درصد دیه دریافتی پشم پوشی کنید یعنی 14 میلیون کمتر دریافت کنید . دیه رو به سال جدید بگیرید و خودتون جریمه راننده رو بپردازید . (فرض  میکنم راننده از بستگان شماست)

ملاک روز پرداخت دیه 20روز پس از قطعیت رای دادگاه است . قطعیت رای دادگاه زمانی حاصل میشود که پس از 20روز از ابلاغ به بیمه گر سپری شده باشد و مصون از اعتراض مانده باشد . (ماده 32 ق  ب ث 95و تبصرههای  ان)

ضمانت اجرای ماده اخیرالذکر در ماده 33 اینگونه تصریح کرده است :

در صورت تشکیل پرونده خسارت و عدم پرداخت از سوی بیمه گر به ازای هر روز تاخیر در پرداخت جریمه 0.5در هزار دیه به ازای هرروز ازبیمه گر باید دریافت شود

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور تلفنی 24 ساعته . مشاور و وکیل بیمه . مشاور آنلاین

.
.
...