درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
131 بازدید
قبل در قانون کار و قرارداد کار توسط (100 امتیاز)
ویرایش شده قبل توسط
بعنوان مثال اگر کارفرما یک دفتر و یک کارگاه با فاصله مکانی بیش از 50 کیلومتر از هم داشته باشد، آیا می تواند کارگر را به حضور در هر یک از دو مکان در ایام مختلف بدون پرداخت حق مأموریت ملزم کند؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

2 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (36,810 امتیاز)
بله. در صورت توافق و درج در قرارداد می تواند وجاهت قانونی داشته باشد.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
0 امتیاز
قبل توسط (5,850 امتیاز)
باسلام - به موجب بند " د " از ماده 10 قانون کار محل انجام کار در قراردادکار باید ذکر گردد. امکان تغییر در محل انجام کار را درقالب شرط ضمن عقد میتوان درقرارداد پیش بینی نمود ولی این تغییر محل کار نباید موجب ضرر و زیان به کارگر گردد

کارگرانی که از بدو استخدام و مطابق با قرارداد کار و به لحاظ اقتضای شغل درحوزه فعالیت کارگاه شرایط کار مورد نظر را پذیرفته اند رفت و آمد آنان در محل های تعیین شده جزء ماموریت ماده 46 قانون کار تلقی نمیگردد، لازم بذکر است ذکر محل های کار در متن قرارداد  نباید مبهم باشد و علاوه برآن تردد و جابجایی دراین محل ها نباید موجب ضرر به کارگر گردد.

شرح کامل متن فوق را در بخشنامه اخیر روابط کار میتوانید مطالعه نمایید.

منبع نشر : بخشنامه شماره 74178 مورخه  1396/04/25 اداره کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
مشاور و وکیل بیمه
مشاور آنلاین

.
.
...