درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
373 بازدید
قبل در بیمه مسوولیت و مهندسی توسط (230 امتیاز)
سلام

ما 5 نفر مالک هستیم که ساخت ساختمانی رو به شرکت مجری دادیم و قرارداد با پیمانکارها رو من میبندم.

 میخواستم بپرسم اگر اتفاقی برای کارگری پیش بیاد آیا فقط من مسئول شناخته میشم یا مالکان دیگه هم در این زمینه مقصر شناخته شده و درصدی برای آنها هم بریده میشه ؟

 شرکت بیمه میگه فقط من رو بعنوان بیمه گذار میشناسه. خواستم ببینم چون اون 4 نفر دیگه فقط مالک هستن و کاری انجام نمیدن و قراردادها با من بسته میشه برای اونها مشکلی پیش نمیاد ؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (6,050 امتیاز)
انتخاب شده قبل توسط
 
بهترین پاسخ
سلام - بصراحت ماده 2 و 3 از قانون کار که کارگر و کارفرما را معرفی و مشخص نموده است چنانچه شما مقاطعه دهنده کار به پیمانکار میباشید مسئولیت مستقیم پرسنل کارگر پیمانکاران با شما نمیباشد، علی ایحال الزامیست قراردادهای خود را به نحوی تنظیم نمایید که مسئولیت های ناشی ازقوانین کار و تامین اجتماعی و رعایت آن درچارچوب مقررات بعهده پیمانکاران قرارگیرد.

همچنین براساس آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری در ماده 9 ، مقاطعه دهنده کار مکلف است باتوجه به قوانین و ایین نامه های موجود و مفاد فی مابین بر عملکردایمنی پیمانکاران خود نظارت نماید، از طرفی طبق مفاد موجود در شرایط عمومی پیمان درصورت مشاهده عدم رعایت دستورالعملهای حفاظت فنی و بهداشت کار میتوانید دستور توقف کار پیمانکار را تا رفع ایراد صادر کنید.

در کل کارفرمای اصلی(مقاطعه دهنده)  مسئولیت مستقیمی در قبال پرسنل پیمانکارخود نداشته و صرفا نقش نظارتی را ایفاد میکند و چنانچه این نقش به درستی ایفا نگردد درصورت بروز حادثه و ایراد صدمه به کارگر ونظر کارشناسان اداره کار ممکن است بخشی از خسارات گریبان گیرشما گردد.

کارفرمای اصلی یا مقاطعه دهنده همان است که دارای مهر و امضاء قانونی است ، البته طبق تعریف ماده 3 قانون کار مدیران و مسئولانی که بطورعموم عهده دار اداره کارگاه هستند نیزنماینده کارفرما محسوب خواهند شد.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
قبل توسط (230 امتیاز)
من به جوابی که میخواستم نرسیدم.
"  میخواستم بپرسم اگر اتفاقی برای کارگری پیش بیاد آیا فقط من مسئول شناخته میشم یا مالکان دیگه هم در این زمینه مقصر شناخته شده و درصدی برای آنها هم بریده میشه ؟"
مالکان دیگه چی؟نقش اونارو عرض کردم و آیا اونها هم در حکم دادگاه سهیم میشن یا دادگاه به اونها کاری نداره ؟
قبل توسط (6,050 امتیاز)
چنانچه جنابعالی بعنوان مقاطعه دهنده یاکارفرمای اصلی بوده و دارای امضاء مجاز و قانونی میباشید بخشی ازصدمات و خساراتی که ناشی ازعدم نظارت صحیح باشدبه شما برمیگرد، مگراینکه بعدا بتوانیددلایل و مستنداتی که وجود شرکا و یا نقش دیگرمالکان را برای قانون اثبات کند را ارائه دهید.

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور تلفنی 24 ساعته . مشاور و وکیل بیمه . مشاور آنلاین

.
.
...