درخواست مشاور متخصص
+2 امتیاز
762 بازدید
قبل در بیمه بیکاری توسط (190 امتیاز)
دوباره دسته بندی کردن قبل توسط
در صورتی که پس از پایان قرارداد، کارفرما حاضر به تمدید قرارداد باکارگر باشد ولی کارگرآماده به کار نباشد ؛آیا متقاضی می تواند از مقرری بیمه بیکاری استفاده نماید ؟
قبل توسط (120 امتیاز)
با توجه به اینکه قرارداد تموم شده اداره کار از کجا متوجه میشه که ارادی بوده یا غیرارادی؟ یعنس فقط همون نامه عدم نیاز تعیین کننده است یا بازهم از شرکت سوال میشه که عدم تمدید قرارداد خواست شرکت بوده یا خواست کارمند؟
قبل توسط (30,830 امتیاز)
چنانچه کارفرما اقدام به صدور و تائید نامه عدم نیاز نماید غیرارادی بودن مصداق پیدا می کند . اگر سابقه همکاری در آخرین کارگاه بیشترازیکسال باشد و اتمام قرارداد صورت بگیرد نیازی به مراجعه به اداره کارنیست .
قبل توسط (120 امتیاز)
ببخشید بخش آخر جواب رو متوجه نشدم که "نیازی به مراجعه به اداره کار نیست"
اگر شخص نامه عدم نیاز نداشته باشد و تاریخ قرارداد هم تمام شده باشد چه؟ بیمه چطور متوجه می شود ارادی بوده یا غیر ارادی؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (30,830 امتیاز)
با سلام

مطابق ماده 2 قانون بیمه بیکاری در چنین مواقعی بیکاری ؛ مصداق ارادی خواهد یافت ومتقاضی فوق مشمول بیمه بیکاری نمی گردد.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
مشاور و وکیل بیمه
مشاور آنلاین

.
.
...