عضویت در کانال تلگرام بیمه و قانون کار
+6 امتیاز
3,650 بازدید
سوال شده قبل در بازنشستگی و مستمری توسط
دوباره دسته بندی کردن قبل توسط
شرایط بازنشستگي پيش از موعد چیه
2 پاسخ
0 امتیاز
پاسخ داده شده قبل توسط (288,280 امتیاز)

سلام شرایط بازنشستگی پیش از موعد به شرح زیر می باشد :

  • وقتی که بیمه شده مرد یا زن حداقل ۳۰ سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، سن وی برای بازنشستگی از ۶۰ سال به ۵۰ سال برای مردان و از ۵۵ سال به ۴۵ سال برای زنان کاهش می یابد.
  • بیمه شدگانی که حداقل ۳۵ سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، شرط حداقل سن برای بازنشستگی آنان حذف می شود و این عده از بیمه شدگان با هر سنی می توانند درخواست بازنشستگی کنند.
  • زنان بیمه شده مشمول قانون کار با ۲۰ سال سابقه کار و پرداخت حق بیمه و ۴۲ سال سن با ۲۰ روز حقوق می توانند بازنشسته شوند.
  • آقایان ۶۰ ساله  و خانم های ۵۵ ساله (و بالاتر ) می توانند با داشتن ۱۰ سال تا ۱۹ سال سابقه هم تقاضای بازنشستگی بدهند که مستمری این دسته بر اساس میزان سابقه آنها پرداخت می شود (برای مثال اگر با ۱۶ سال سابقه بیمه بازنشسته شوند فقط مستمری ۱۶ روز را دریافت می نمایند) حتی با سابقه کمتر از ۱۰ سال (مثلا ۷سال) می توانند با خرید تفاوت سابقه تا ۱۰ سال (یعنی ۳ سال) سابقه بیمه خود را به ۱۰ سال رسانده و در نهایت با ۱۰ روز مستمری بازنشسته شوند
  • بیمه شدگانی که به سن قانونی (۶۰ سال سن تمام برای مردان و ۵۵ سال تمام برای زنانبرسند در صورتی که دارای حداقل سابقه پرداخت حق بیمه (حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ۲۰ سال می باشد) برای سال مورد نظر باشند، می توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

  • وقتی بیمه شده مدت حداقل ۲۰ سال متوالی و یا ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می تواند بدون توجه به شرط سنی درخواست بازنشستگی نماید.
  • هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور، یک و نیم سال محاسبه خواهد شد.

اطلاعات بیشتر در :

بازنشستگی پیش از موعد در بیمه تامین اجتماعی

0 امتیاز
پاسخ داده شده قبل توسط
با سلام خدمت شما.
پاسخی که شما برای سوال بازنشستگی پیش از موعد دادید کاملا اشتباه ست و اینها شرایط عادی بازنشستگی برای بیمه شده ها می باشند.
و اما پاسخ صحیح
همانطور که از اسمش هم پیداست برای بازنشستگی پیش از موعد یعنی زودتر از موارد ذکر شده در قانون تامین اجتماعی که شما مطرح کردید شرایط خاصی مطرح شده.در این قانون که برای بیمه شده های دستگاههای دولتی در نظر گرفته شده است،کارفرما میتواند درخواست بازنشستگی کارکنانی که دارای 25سال سابقه و بدونه شرط سنی میباشند را به سازمان تامین اجتماعی داده و حق بیمه 5سال کسری سابقه کارکنان را به سازمان پرداخت نموده تا بیمه شده بتواند از مزایای این قانون استفاده نماید.درحال حاضر این قانون به حالت تعلیق درامده و اجرا نمی شود
دارای دیدگاه قبل توسط (19,680 امتیاز)
رای هیات عمومی دیوان در خصوص مخیر بودن کارفرمایان جهت بازنشستگی کارکنان با استفاده از قانون نوسازی صنایع

براساس دادنامه شماره ۴۳۰ مورخ  ۹۵/۷/۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری  مبنی بر عدم ابطال بند ۳ بخشنامه مورخ  ۹۳/۷/۳۰ با موضوع بازنشستگی ماده ۱۰ نوسازی صنایع، کارفرمایان کارگاه های مشمول، جهت بازنشستگی کارکنان خود بر اساس قانون مذکور کاملا مخیر هستند.

 در این دادنامه ضمن تایید  دادنامه های ۱۲۰ الی ۱۶۳ مورخ ۹۵/۳/۴ هیات عمومی دیوان عدالت اداری  ، تاکید شده که  کارفرمایان می توانند با ملحوظ کردن  اختیار خود و بدون  هرگونه الزام،با پرداخت هزینه های مربوطه، نسبت به درخواست بازنشستگی کارکنان حائز شرایط این قانون اقدام نمایند.

سوالات مشابه

دسته بندی ها

محبوب ترین کلمات کلیدی

بیمه-تامین-اجتماعی بیمه سوابق-بیمه قانون-کار بیمه-عمر بیمه-شخص-ثالث بیمه-بیکاری بیمه-عمر-و-سرمایه-گذاری سابقه-بیمه پرداخت-حق-بیمه بازنشستگی مستمری-بازنشستگی بیمه-مرکزی پرداخت-خسارت بیمه-زندگی لیست-بیمه قرارداد-کار بیمه-اختیاری اداره-کار شکایت-از-کارفرما پرداخت-دیه دفترچه-بیمه بیمه-تکمیلی بیمه-درمان-تکمیلی حقوق-بازنشستگی بیمه-اجباری دیه حق-بیمه پرداخت-بیمه مشاغل-سخت بیمه-مشاغل-آزاد تامین-اجتماعی مقرری-بیمه-بیکاری بیمه-خویش-فرما تامین_اجتماعی بیمه_تامین_اجتماعی شرکت-بیمه تصادف-رانندگی بیمارستان-طرف-قرارداد بیمه-نیروهای-مسلح بیمه-سلامت خرید-بیمه-عمر دریافت-بیمه-بیکاری سود-بیمه-عمر شرایط-بازنشستگی اخراج-از-کار محاسبه-دیه مرخصی-زایمان بیمه-ایران شرایط-بیمه-بیکاری خدمات-درمانی سازمان-تامین-اجتماعی سن-بازنشستگی هدیه-ازدواج بیمه-بدنه ارسال-لیست-بیمه مستمری-بازماندگان بیمه-بازنشستگی بیمه-خدمات-درمانی شعبه-بیمه-تامین-اجتماعی

تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین سایت   بیمه عمر    سایت سوابق بیمه تامین اجتماعی

خرید آنلاین بیمهگروه بیمه

**پاسخ های ارائه شده توسط کاربران و بازدیدکنندگان بیدبرگ، براساس اطلاعات ارائه شده در سوالات مطرح شده می باشد و نظر شخصی آنها می باشد. بدیهی است نظر دیگر کارشناسان و مشاوران می تواند متفاوت باشد. نتیجه پرونده نیز می تواند با توجه به شرکت و سازمان مربوطه، آیین نامه های جدید و داخلی و مسئول بررسی پرونده متفاوت باشد. هر یک از بازدیدکنندگان و کاربران مکلف هستند شخصا از صحت پاسخ های درج شده از مراجع ذی صلاح اطمینان حاصل کنند. بازدیدکنندگان و کاربران می توانند در صورت مشاهده هرگونه پاسخ اشتباه با بیدبرگ تماس بگیرند یا پاسخ را گزارش دهند و بیدبرگ پس از بررسی و صحت گزارش، اقدامات نظارتی لازم را انجام خواهد داد.

.

...