باز هستیم
مشاوره مالیاتی
021-91023784
واتساپ
0 امتیاز
44,407 بازدید
در حسابداری و مالیات توسط (1,180 امتیاز)
ویرایش شده توسط
کد استاندارد آیسیک 5 برای اداره مالیات چیست و از کجا آن را به دست بیاوریم ؟ و چه نکاتی را برای کد آیسیک مالیات در نظر داشته باشیم
2 پاسخ
0 امتیاز
توسط (30,180 امتیاز)
ویرایش شده توسط
 
بهترین پاسخ

انتخاب کد آیسیک مالیات (ISIC) و اینتا کد، برای محاسبه ضریب مالیاتی حیاتی می باشد. در واقع مالیاتی که شما می پردازید براساس کد آیسیک و اینتا کد محاسبه می شود.

فهرست موضوعات

 • کد آیسیک (ISIC)
 • اینتا کد 
 • نحوه محاسبه ضریب مالیات براساس نوع فعالیت 
 • نکات انتخاب کد آیسیک مالیات و اینتا کد در سایت مالیات
 • ثبت نام و دریافت اینتا کد
 • اصلاح اینتا کد فعالیت اقتصادی پس از ثبت نهایی
 • عدم وجود کد شغلی در لیست فعالیت های موجود اینتا کد

کد آیسیک (ISIC)

کد آیسیک (ISIC) که مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) می باشد، روشی برای طبق بندی فعالیت های اقتصادی می باشد. در این روش صنایع نه براساس تولید، خدمات بازرگانی، بلکه براساس نوع دقیق فعالیت دسته بندی می شوند. مانند: کشتار طیور، بسته بندی مواد غذایی، کشاورزی، تولید پوشاک، ماشین آلات و دستگاه های برقی، بیمه، تاسیسات برقی ساختمان و... تقسیم بندی می شوند. 

لیست کامل آیسیک براساس مرکز آمار ایران در فایل Pdf زیر آمده است: (تفاوتی مشهودی بین ورژن 4 و 5 نمی باشد و کلیات و جزییات یکی می باشد)

https://www.amar.org.ir/Portals/0/faradade/ISIC-Rev4.pdf 

اینتا کد 

اینتا کد روشی دیگر برای طبقه بندی فعالیت های اقتصادی می باشد. در این روش اداره مالیات فعالیت ها را به سه دسته: تولید، خدمات و بازرگانی تقسیم بندی می کند. سپس این دسته ها به زیردسته هایی مانند: تولید انواع حبوبات کشاورزی، خدمات هتل، بازرگانی انواع برنج وارداتی و ...می باشد.

نحوع محاسبه ضریب مالیات براساس نوع فعالیت 

ممیز مالیاتی براساس جدول اینتا کد، ضریب مالیاتی  (ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات عملکرد) را مشخص می کند. مثلا اگر تولید کننده کود حیوانی باشید، ضریب مالیاتی شما براساس جدول اینتا کد 10% از فروش می باشد. یا اگر خرده فروش کود حیوانی باشید، ضریب مالیاتی شما براساس جدول اینتا کد 12% از فروش می باشد.

جدول اینتا کد برای هر سال توسط اداره دارایی اعلام میشه. که از لینک زیر لیست جدول اینتا کد قابل دریافت است جدول اینتا کد

جدیدترین جدول اینتا کد تا سال 1401، مربوط به جدول اینتا کد سال 97 می باشد که برای مشاهده pdf اینتا کد مالیاتی بر روی لینک زیر کلیک کنید: 

جدول اینا کد سال 97

نکات انتخاب کد آیسیک مالیات و اینتا کد در سایت مالیات

 1. مهم ترین نکته، رجوع به جدول ضرایب مالیاتی اینتا کد که در بالا آمده می باشد. و پیدا کردن کمترین ضریبی که با توجه به فعالیتی که انجام می دهید در جدول می باشد.
 2. ممیز مالیاتی، ضریب تشخیص درآمد را براساس جدول اینتا کد تشخیص می دهد. اما نکته مهم این است که فعالیت در قسمت آیسیک هم مرتبط درج شود و تناقضی در آن نباشد که ممیز، فعالیتی که ضریب بالاتری دارد و در قسمت آیسیک انتخاب شده است را در نظر بگیردو
 3. برای جمع بندی، سعی کنید فعالیتی را که با توجه به نوع کار شما می باشد انتخاب کنید که امکان اثبات آن وجود داشته باشد. در غیراینصورت امکان تشخیص ممیز براساس برداشت های وی وجود دارد. 
 4. توجه داشته باشید که حتی اگر ممیز دفاتر و مستندات هزینه ای شما را قبول نکرد، و همینطوری ضریبی برای آن تشخیص داد، در مرحله اول امکان توافق با سرممیز و در مرحله دوم امکان مراجعه به هیئت حل اختلاف مالیاتی وجود دارد. 
 5. برای انتخاب کد اینتا براساس فعالیت های خود که کمترین ضریب مالیاتی را برخوردار شوید و دیگر نکات مربوطه می توانید از مشاوره تلفنی یا متنی بیدبرگ استفاده کنید.

ثبت نام و دریافت اینتا کد

برای ثبت نام و دریافت اینتا کد به سایت https://register.tax.gov.ir/Pages/Login مراجعه کنید. پس از ورود در قسمت ویرایش اطلاعات ثبت نام، تب فعالیت ها را انتخاب کنید. 

اصلاح اینتا کد فعالیت اقتصادی پس از ثبت نهایی

برای اصلاح اینتا کد به سایت https://register.tax.gov.ir/Pages/Login مراجعه کنید. پس از ورود در قسمت ویرایش اطلاعات ثبت نام، تب فعالیت ها را انتخاب کنید. 

عدم وجود کد شغلی در لیست فعالیت های موجود اینتا کد

در صورتی که فکر می کنید کد شغلی شما در لیست آیسیک و اینتا کد وجود ندارد، بهترین کار انتخاب یک گزینه شغلی مرتبط با در نظر گرفتن ضریب مالیاتی پایین می باشد. برای اینکار می توانید به جدول pdf اینتا کد که در بالا اعلام شده مراجعه کنید. در صورتی که بعد از مرور جدول اینتا کد هنوز کد اینتا شغل خود را پیدا نمی کنید از مشاوره مالیاتی متخصص بیدبرگ استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

evat.ir

مشاهده سوابق مالیاتی

ttms


با احترام
برای دریافت مشاوره مالیاتی یا حسابداری اینجا کلیک کنید
0 امتیاز
توسط (2,460 امتیاز)
با سلام

کد ایسیک و اینتاکد ‌دو اسم برای شرح فعالیت های شما میباشد .

به سایت tax.gov.ir مراجعه کنید و در قسمت ثبت نام کد اقتصادی قسمت فعالیت ها انتخاب کنید .

با احترام
برای دریافت مشاوره مالیاتی یا حسابداری اینجا کلیک کنید

مشاوره های مشابه

مشاوره رایگان
0 امتیاز
1 پاسخ 176 بازدید
+1 امتیاز
1 پاسخ 1,349 بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 965 بازدید
تماس با بیدبرگ
درباره بیدبرگ
قوانین بیدبرگ

.
.
...