دریافت مشاوره تلفنی از متخصص
0 امتیاز
18,390 بازدید
قبل در ارث و انحصار وراثت توسط (110 امتیاز)
سلام

دو دانگ از یک خانه از پدرم به ما ارث رسیده. ما دو خواهر و یک برادر و مادرم هستیم البته پدر بذرگم هم ارث می برد. الان قصد فروش و تقسیم خانه را نداریم چون برادر  و خواهرم هنوز ازدواج نکرده اند. اما می خواهیم سهم پدر بزرگم را بدهیم تا دیگر با ورثه او بعد از مرگش مشکلی نداشته یاشیم. اما پدر بزرگم بیش از سهمش می خواهد تا رضایت دهد. ضمنا فقط دو دانگ از خانه به نام پدرم بوده و چهار دانگ دیگر به نام مادرم است. چند سوال داشتم

1- آیا می شود سهم قانونی پدر بزرگم را مشخص کنیم و مبلغ را به دادگاه یا ... بدهیم و دیگه با او کاری نداشته باشیم؟

2- این کار را بعد از مرگ او هم می شود انجام داد یا نه. چون بعد از مرگ او با تعداد زیادی افراد سر و کار داریم و توافق با آنها غیر ممکنه.

3- شما چه راه حلی پیشنهاد می کنید که بدون فروش خانه از شر پدر بزرگم خلاص شویم؟

تشکر.
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (820 امتیاز)
با سلام و امید رحمت حق

باتوجه به اینکه وراث حین الفوت مشخص میباشد و متناسب به سهم الارث خود سهم میبرند. میتوانید بعد از دریافت گواهی حصر وراثت و تقسیم ترکه سهم پدر بزرگ را به ایشان منتقل کنید یا به محل صندوق دادگستری تودیع نمایید.

در خصوص سوال دوم این تقسیم ترکه در زمان بعد از فوت هم امکان پذیر میباشد منوط به دریافت گواهی حصر و وراثت جدید از ورثه متوفی جدید چون در اینجا دیگر وراث متوفی شریک و سهیم و در تقسیم ترکه شما هستند که سهم ایشان به نسبت همان سهم قبلی بین خودشان تقسیم میگردد.

وبرای تقسیم ترکه باید تمام اموال و دارایی متوفی که حتی شامل دیون و مطالبات و بدهی های متوفی میباشد جمع گردد و هر کس به نسبت سهم سهم الارث خود را دریافت کند. و با توجه به دارایی پدرتان  مقدار سهم الارث پدر بزرگتان را در زمان حیات ایشان بدهید

هیوا محمدعلی پور(مدرس دانشگاه، کارشناس و مشاور حقوقی)

مشاوره های مشابه

دریافت مشاوره خصوصی از متخصص
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور و وکیل بیمه. خرید بیمه عمر و سرمایه گذاری

.
.