درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
130 بازدید
قبل در قانون کار و قرارداد کار توسط (130 امتیاز)
ویرایش شده قبل توسط
سلام وقت بخیر

یکی از مشاوران قانون کار این توضیح رو دادن که : " لازم به ذکر است که مرخصی قانونی نه روزه کارگران قابل ذخیره شدن میباشد . و این موضوع در خصوص پرسنل تمدید قرارداد شده و کارکنان دائمی مجموعه اجرا میگردد .

و در صورتی که قرارداد کار و اشتغال پرسنل کمتر از یکسال باشد کلیه ایام مرخصی استفاده نشده پرداخت میگردد ."

یعنی اگر شخصی قرارداد کمتر از یکسال و یا یک سال تمام داشته باشد  چه برای سال دوم تمدید شود یا نشود
 مرخصی همان 9 روز ذخیره میشود یا کل روز های استفاده نشده پرداخت میشود؟
به استناد کدام ماده قانون؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (18,740 امتیاز)
سلام در صورتیکه اشتغال فرد به یکسال نرسد کلیه مدت مرخصی استحقاقی برابر ماده ۶۴ قانون کار قابل محاسبه و پرداخت می باشد ولی چنانچه سابقه کار بیش از یکسال در کارگاه باشد باستناد ماده ۶۶ فقط ۹ روز محاسبه می گردد.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
مشاور و وکیل بیمه
مشاور آنلاین

.
.
...