درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
1,245 بازدید
قبل در بیمه خودرو و دیه توسط (100 امتیاز)
با سلام.

مادرم در سال 92 بعلت تصادف با راننده متواری فوت نمودند.

 سال 97 دادگاه بعد از تجدیدنظرخواهی صندوق تامین خسارتهای بدنی حکم به پرداخت یک فقره دیه کامل توسط صندوق تامین خسارتهای بدنی دادند.

حال سوالم اینه که صندوق تامین خسارتهای بدنی مبلغ دیه رو براساس سال وقوع تصادف و براساس قانون بیمه اجباری شخص ثالث سال 1387 (وقوع تصادف در سال 92 بوده) پرداخت خواهد نمود یا براساس سال 97 که حکم قطعی صادر شده (براساس قانون بیمه اجباری شخص ثالث سال 95)؟

 خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
دریافت مشاوره تخصصی >>

2 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (50,350 امتیاز)
درود برشما

روح مرحومه خانم والده قرین رحمت

یوم الادا بودن دیه یک قاعده فقهی است و  زیربنای مواد مرتبط در قانون مجازات اسلامی می باشد . باید مطابق این قاعده دیه به نرخ روز پرداخت محاسبه و پرداخت شود . مستنبط از ماده 490 قانون مجازات اسلامی 92:

((درصورتی که پرداخت کننده بخواهد هر یک از انواع دیه را پرداخت نماید و یا پرداخت دیه به صورت اقساطی باشد، معیار، قیمت زمان پرداخت است مگر آنکه بر یک مبلغ قطعی توافق شده باشد.))

فتوای مقام معظم رهبری هم بر پرداخت سوقیه یوم الاادای دیه تاکید دارد .

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
0 امتیاز
قبل توسط (4,360 امتیاز)
با سلام

حکم قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث مصوب 1387 با قانون بیمه شخص ثالث 1395 در مورد تعهدات یوم الادای صندوق یکی هست و هیچ تفاوتی ندارد لذا در هر صورت دیه مادر مرحومه شما یوم الادا پرداخت خواهد شد.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
مشاور و وکیل بیمه
مشاور آنلاین

.
.
...