دریافت مشاوره تخصصی
0 امتیاز
287 بازدید
قبل در بیمه اجباری پرسنل و کارکنان توسط (70,570 امتیاز)
با سلام خدمت کارشناسان محترم سایت بیدبرگ

می خواستم از حضورتون سوال کنم که اگر کارفرمایی بجای پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و با دریافت رضایت نامه از پرسنل خود،اقدام به ثبت نام بیمه عمر برای این افراد نماید و حق بیمه آن را نیز خود پرداخت نموده و یا مطابق قوانین وزارت کار 23% از آن را خود و مابقی را از حقوق پرسنل کسر نماید،آیا این کار منع قانونی برای کارفرما خواهد داشت؟
آیا تامین اجتماعی میتواند کارفرما را بخاطر این عمل جریمه و توبیخ نماید؟

لطفا" دقیق و با توضیح کامل پاسخ دهید.

با تشکر و سپاس از راهنمایی های خوب شما عزیزان
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (35,500 امتیاز)

با سلام

کارگاه مورد اشاره مشمول قانون کار است و به موجب ماده ۱۴۸ این قانون: کارفرمایان کارگاههای مشمول مکلف هستند بر اساس قانون تامین اجتماعی نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند.

با توجه به مراتب پیشگفت، پیداست که کارفرما کارگاه مذکور تخلف نموده است.

- بیمه کارگران اجباری است( به استثنای کارگاههای خانوادگی) 

- در صورت اثبات این امر، کارفرما ملزم به پرداخت اصل حق بیمه و جرائم آن( در مدت اشتغال کارکنان) می باشد.


با احترام
اگر پاسخ من به شما کمک کرده است اینجا کلیک کنید تا برای راهنمایی بیشتر، مشاوره تخصصی تلفنی دریافت کنید >>

مشاوره های مشابه

  دریافت مشاوره تلفنی تخصصی
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
مشاور و وکیل بیمه مشاوره آنلاین

.
.
...