درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
3,515 بازدید
قبل در مرخصی زایمان و استعلاجی توسط (100 امتیاز)
دوباره دسته بندی کردن قبل توسط
با سلام

برای کارگری که به مدت ۱۳ روز مرخصی استعلاجی دارد در لیست بیمه ۱۸ روز کارکرد رد شده است

ولی سایر مزایا مانند حق بن یا حق اولاد بصورت کامل توسط کارفرما می بایست پرداخت گردد؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (75,780 امتیاز)
با سلام بابت مرخصی استعلاجی نباید از مزایا چیزی کسر گردد چنانچه کارفرما کسر نماید خلاف قانون کار عمل نموده

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
قبل توسط (23,540 امتیاز)
ویرایش شده قبل توسط
با سلام

مدت مرخصی استعلاجی با تایید سازمان تامین اجتماعی  به استناد ماده ۷۴ قانون کار جزو سابقه کار کارگر محسوب می گردد وحقوق ومزایای که از بابت انها حق بیمه کسر می گردد مانند حقوق ثابت یا مبنا وکمک اقلام مصرفی خانوار (بن کارگری ) وسایر به عهده سازمان تامین اجتماعی  می باشد ولی مزایای مانند عیدی وپاداش ،سنوات خدمت ،حق اولاد و...به عهده کارفرما می باشد . با تشکر قربانی کارشناس تخصصی بازنشسته  حقوق کار

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور تلفنی 24 ساعته . مشاور و وکیل بیمه . مشاور آنلاین

.
.
...