درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
810 بازدید
قبل در شکایت از کارفرما یا کارگر توسط (100 امتیاز)
با سلام. قصد شکایت از کافرما سابقمو دارم بابت عدم بیمه عدم پرداخت سنوات و حقوق کمتر از اداره کار، در هنگام استعفا فرم کتبا پر کردم و ایشان امضا نمودند ولی من نسخه ای از برگ استعفام و ندارم و اگه بخام شکایت کنم از ایشون میتونن ادعا کنن که من ترک کار کردم و باید خسارتشون و بدم؟

چوون بعد از استعفا پرسنل امضا کرده بودیم که 6 ماه موظف هستیم مثله سابق کار کنیم ولی ایشان بعد از 1 ماه از استعفا به من اعلام کردند که دیگه میتونی از فردا نیای سرکار.ممنون میشم راهنماییم کنید
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (36,810 امتیاز)
برای حقوق و مزایای قانونی خود بایستی به اداره کار مراجعه و طرح دادخواست کنید.

بر اساس تبصره ماده 21 قانون کار ، کارگر باید استعفای خود را کتبا به کارفرما ارائه نموده و به مدت یک ماه به کار خود ادامه بدهد. در این صورت و همچنین موافقت کارفرما با استعفا ، مشکلی در این خصوص برای شما پیش نمی آید.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
مشاور و وکیل بیمه
مشاور آنلاین

.
.
...