عضویت در کانال تلگرام بیمه و قانون کار
+4 امتیاز
15,147 بازدید
سوال شده قبل در پرداخت خسارت توسط
ویرایش شده قبل توسط

با سلام واحترام

اگر کسی گواهینامه رانندگی نداشته باشد وراننده مقصر  باشد آیا خسارت به خود راننده مقصر داده میشود یانه؟

5 پاسخ
+2 امتیاز
پاسخ داده شده قبل توسط (6,820 امتیاز)
با سلام

«هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و همچنین هر کس که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسایل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و درصورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد».

همچنین مطابق بند ج ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی درصورتی‌ که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی کند، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضایی معرفی می‌شود.
مجازات جرم رانندگی بدون گواهینامه براساس بند یک ماده سه قانون وصول برخی از درآمدهای دولت به جزای نقدی تبدیل می‌شود.

نکته دیگر آنکه در تصادفات صرف نداشتن گواهینامه موجب مقصر بودن راننده نیست؛ آنچه در تعیین مقصر حادثه اثر‌گذار است وجود رابطه بین وقوع حادثه و خطای راننده است که این رابطه باید مستقیم باشد؛ یعنی اگر آن علت وجود نمی‌داشت، حادثه هم به‌وجود نمی‌آمد.

پس اگر کسی در حادثه رانندگی گواهینامه نداشته باشد، چنانچه علت وقوع حادثه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی طرف مقابل باشد او به‌علت نداشتن گواهینامه مقصر قلمداد نمی‌شود؛ هر چند از حیث اینکه فاقد گواهینامه بوده قابل‌تعقیب و مجازات است. چنانچه فرد بدون گواهینامه مقصر حادثه‌ای باشد به‌عبارت دیگر بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم‌رعایت نظامات دولتی و یا عدم‌مهارت وی علت تصادفی باشد که منجر به صدمات بدنی شود، دادگاه مکلف است مجازات وی را تشدید کند و می‌تواند وی را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی محروم کند.

در عین حال در مواردی که راننده بدون گواهینامه مقصر حادثه باشد، اعم از اینکه تصادف منجر به خسارت مادی یا بدنی شده باشد، درصورتی که خودرو دارای بیمه‌نامه معتبر باشد، بیمه‌گر مکلف به پرداخت خساراتی است که به موجب بیمه‌نامه تعهد کرده است.

پايدار باشيد.
+1 امتیاز
پاسخ داده شده قبل توسط (38,800 امتیاز)
با عرض سلام

اگه بخوایم صریحا جواب بدیم

خیر  هیچ دیه ای شامل راننده مقصر فاقد گواهی نامه نخواهد شد

البته  در بعضی موارد خاص که نکاتی ریز در بیمه نامه ها وجود داره میتوان قسمتی از خسارات را جبران کرد
-----------------
موسسه حقوقی مکریان یاسا گستر(طنین)
شماره ثبت 40
✳️آیاراننده مقصر گواهینامه یا بیمه نداشته است؟
✳️آیاراننده مقصر از صحنه تصادف فرارکرده است؟
✳️آیا دردریافت و پرداخت دیه تصادفات مشکل دارید ؟
✳️آیا در دریافت دیه خود عجله دارید یا دیه معوق چند ساله‌ دارید؟
✳️ايا ميزان خسارات پرداختي كمتر از حق شماست؟
● پیگیری تضمینی پرونده های تصادفات در هر شهر یا استانی از ایران تخصص ماست
برای دریافت مشاوره تلفنی و پيگيري حقوقي كليك كنيد
قادری
0 امتیاز
پاسخ داده شده قبل توسط
سلام خانم کارشناس اولا جنابعالی به این سوال پاسخ دو پهلو داده اید .

سوال صریح و روشن هست آیا به راننده ایکه خودش مقصر هست و بدون گواهینامه است  و فوت شده ولی بیمه نامه دارد دیه تعلق میگیرد؟

راننده مقصر بدون گواهینامه فوت شده لذا قرار منع تعقیب صادر میگردد و هیچ جریمه ای از بابت مقصر بودن و نیز بابت فاقد گواهینامه بودن تعیین نمیگردد.

حال لطفا در مورد دیه آن پاسخ روشن و قانونی بیان بفرمایید. باتشکر
0 امتیاز
پاسخ داده شده قبل توسط (1,700 امتیاز)
با سلام

در هیچ قانونی قید نشده است که به راننده مقصر فاقد گواهینامه دیه ویا غرامت پرداخت نمی شود.

اما در شرح مدارک لازم برای پرداخت دیه و غرامت ارایه گواهینامه معتبر و متناسب با ظرفیت ماشین لحاظ گردیده است.

لذا راننده ای که گواهینامه ندارد پس مدارک لازم و کافی برای تکمیل پرونده دریافت غرامت را نیز ندارد.وهیچ خسارتی به ایشان تعلق نمی گیرد.
0 امتیاز
پاسخ داده شده قبل توسط (26,460 امتیاز)
ویرایش شده قبل توسط
با سلام
اگرحادثه در زمان حکومت قانون جدید بیمه اجباری خسارات وارده به ثالث مصوب۹۵ باشد میتوان دیه و ارش راننده مقصر حادثه رو گرفت اما چون در هنگام پرداخت مبلغ داشتن گواهینامه در تکمیل مدارک پرداخت ضروری است بعید به نظر میرسه که بتونید دریافت خسارت کنید

سوالات مشابه

محبوب ترین کلمات کلیدی

بیمه-تامین-اجتماعی بیمه سوابق-بیمه قانون-کار بیمه-عمر بیمه-شخص-ثالث بیمه-بیکاری بیمه-عمر-و-سرمایه-گذاری سابقه-بیمه پرداخت-حق-بیمه بازنشستگی مستمری-بازنشستگی بیمه-مرکزی پرداخت-خسارت بیمه-زندگی لیست-بیمه قرارداد-کار بیمه-اختیاری اداره-کار شکایت-از-کارفرما پرداخت-دیه دفترچه-بیمه بیمه-تکمیلی بیمه-درمان-تکمیلی حقوق-بازنشستگی بیمه-اجباری دیه حق-بیمه پرداخت-بیمه مشاغل-سخت بیمه-مشاغل-آزاد تامین-اجتماعی مقرری-بیمه-بیکاری بیمه-خویش-فرما تامین_اجتماعی بیمه_تامین_اجتماعی شرکت-بیمه تصادف-رانندگی بیمارستان-طرف-قرارداد بیمه-نیروهای-مسلح خرید-بیمه-عمر بیمه-سلامت دریافت-بیمه-بیکاری سود-بیمه-عمر شرایط-بازنشستگی اخراج-از-کار محاسبه-دیه بیمه-ایران مرخصی-زایمان شرایط-بیمه-بیکاری خدمات-درمانی سازمان-تامین-اجتماعی سن-بازنشستگی هدیه-ازدواج بیمه-بدنه ارسال-لیست-بیمه مستمری-بازماندگان بیمه-خدمات-درمانی بیمه-بازنشستگی شعبه-بیمه-تامین-اجتماعی

تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین سایت   بیمه عمر    سایت سوابق بیمه تامین اجتماعی

خرید آنلاین بیمهگروه بیمه

**پاسخ های ارائه شده توسط کاربران و بازدیدکنندگان بیدبرگ، براساس اطلاعات ارائه شده در سوالات مطرح شده می باشد و نظر شخصی آنها می باشد. بدیهی است نظر دیگر کارشناسان و مشاوران می تواند متفاوت باشد. نتیجه پرونده نیز می تواند با توجه به شرکت و سازمان مربوطه، آیین نامه های جدید و داخلی و مسئول بررسی پرونده متفاوت باشد. هر یک از بازدیدکنندگان و کاربران مکلف هستند شخصا از صحت پاسخ های درج شده از مراجع ذی صلاح اطمینان حاصل کنند. بازدیدکنندگان و کاربران می توانند در صورت مشاهده هرگونه پاسخ اشتباه با بیدبرگ تماس بگیرند یا پاسخ را گزارش دهند و بیدبرگ پس از بررسی و صحت گزارش، اقدامات نظارتی لازم را انجام خواهد داد.

.

...