درخواست مشاور متخصص
+1 امتیاز
801 بازدید
قبل در بیمه خودرو و دیه توسط
دوباره دسته بندی کردن قبل توسط
سلام
با توجه به قانون جدید که به راننده مسبب حادثه دیه تعلق میگیرد اگه پرداخت دیه به سال ۹۶ بمونه

ایا با دیه سال ۹۶ دیه پرداخت میشه, بیمه برج هفت وتصادف دربرج هشت نود و پنج اتفاق افتاده
دریافت مشاوره تخصصی >>

2 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (39,870 امتیاز) 1 نشانه گذاری شده
با سلام

بله باید یوم الادا پرداخت شود
-----------------
✳️آیا راننده مقصر گواهینامه یا بیمه نداشته است؟
✳️آیا راننده مقصر از صحنه تصادف فرار کرده است؟
✳️آیا در دریافت و پرداخت دیه تصادفات مشکل دارید ؟
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
0 امتیاز
قبل توسط (32,660 امتیاز)
با سلام

دیه به معنی جزای نقدی آسیبی است که شخصی به شخص دیگری وارد می کند.

در مورد راننده مسبب حادثه، خسارتی که به خود شخص وارد شده در قانون مجازات اسلامی نمی گنجد. کسی که به خودش آسیب وارد نموده نمی تواند از خودش شکایت کند و از خودش دیه بگیرد. بی معنی است و از این جیب تو اون جیب می شود.

اما قانونگذار برای حمایت بیشتر از مصدومین تصادفات که خود مسبب حادثه بوده اند و کاهش اسیب های اجتماعی ناشی از این موارد، خرید پوشش حادثه به میزان حداقل دیه یک مرد مسلمان در ماه عادی به عنوان سرمایه حوادث فوت و نقص عضو و از کار افتادگی، همزمان با خرید بیمه نامه شخص ثالث را اجباری نموده است.

اگر توجه بفرمایید در پوشش خسارات جانی اشخاص ثالث کف تعهد بیمه گر به میزان یک دیه کامل در ماه حرام است ولی در مورد راننده مسبب حادثه، سقف تعهد بیمه گر به اندازه یک دیه کامل مرد مسلملن در ماه عادی است.

به این ترتیب پوشش حوادث راننده مشمول قانون مجازات اسلامی نمی شود و بحث تعدد دیات و یوم الادا به آن مربوط نمی شود.

البته در مورد هر خسارتی چه اموال و چه اشخاص (به غیر از بحث دیه ) میتوان بابت دیرکرد بیمه گر در پرداخت، جریمه تاخیر + هزینه های دادرسی و کارشناسی (در صورت انجام ) مطالبه نمود و این موضوع اصلا ارتباطی با یوم الادا بودن دیه ندارد.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
قبل توسط (4,360 امتیاز)
با سلام

هر چند آیین نامه اجرایی ماده 3 قانون بیمه شخص ثالث مصوب 1395 همسو با نظر شما می باشد اما به نظر بنده آیین نامه اجرایی بعلت مخالفت آن با نص ماده 3 قابل ابطال در دیوان عدالت اداری می باشد. چرا که دیه و ارش مندرج در ماده 3 تکلیفش معلوم است و یوم الادا بودن دیه و ارش از مسلمات فقه می باشد و بدون نص صریح قانون نمی توان ویژگی یوم الادا بودن دیه و ارش را در ماده 3 از آن سلب نمود.

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور تلفنی 24 ساعته . مشاور و وکیل بیمه . مشاور آنلاین

.
.
...