درخواست مشاور متخصص
+2 امتیاز
1,691 بازدید
قبل در تامین اجتماعی و قانون کار توسط
سلام

بنده مدت يك سال طراح بودم .١٢٠٠حقوقم بود از ٩صبح تا ٧عصر.ايشون قراربود بيمه كنه كه نكرد. سرسال كه اومدم بيرون بعد از دوماه حقوقمو داد و عيدي فقط٢٠٠تومان داد و گفت من اصلا عيدي نميدم به بقيه و فقط همين مقدار بهت عيدي ميدم و هيچ وظيفه اي ندارم . قراردادم باهام نبسته بود. حالا با اين تفاسير من ميتونم عيدي و حق بيمه و سنوات رو از ايشون بگيرم؟چه مقدار بايد بدن؟و شكايت كنم اصلا به جايي ميرسم؟چطور شكايت كنم؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

2 پاسخ

+1 امتیاز
قبل توسط (15,520 امتیاز)
ویرایش شده قبل توسط
 
بهترین پاسخ
باسلام با توجه به اینکه دیگر در ان محل مشغول بکار نمیباشید ومدارک مستدلی در باب اینکه در انجا مشغول بکار بودید بهترین روش ۱-سریعا اقدام به استشهاد از افرادی که در انجا مشغول بکار بودن مبنی بر اشتغال شما ۲- با توجه به اینه کارفرما به شما دستمزد داده مبنی بر قردادا فیمابین میباشد ۳- دادخواست در اداره کار داده وتقاضای اعمال ماده ۱۴۸ قانون کار وعیدی وپاداش وسنوات ودستمزدواضافه کاری ومرخصی ودر مرحله اخر درخوست بازرسی تحقیقی مبنی بر شروع وپایان کار نمایید.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
0 امتیاز
قبل توسط (5,880 امتیاز)
با سلام

بله .می توانید با مراجعه به اداره کار در خصوص عیدی حق بیمه و سنوات شکایت کنید و با پیگیری های بعدی(حقوقی و قضائی) به حق برسید.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور تلفنی 24 ساعته . مشاور و وکیل بیمه . مشاور آنلاین

.
.
...