دریافت مشاوره تخصصی
0 امتیاز
262 بازدید
قبل در حسابداری و مالیات مشاغل توسط (100 امتیاز)
من در بخش امور حقوقی یک اداره دولتی پرونده دریافت و بابت اتمام پرونده تا زمان صدور رای مبلغ 2500000 ريال دریافت میکنم .

ماهیانه بابت چند پرونده حدود 15000000 ريال . آیا بابت این دریافتی باید 10% مالیت پرداخت کنم؟در ضمن پروانه وکالت ندارم.قراردادم با چه عنوانی تنظیم شود تا نیاز به پرداخت مالیات نباشد(الان با عنوان قرارداد خدمات مشاوره حقوقی تنظیم می شود)
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (12,220 امتیاز)

سلام،

مطابق با تبصره اصلاحی/الحاقی ماده 86 قانون پرداخت کننده غیر اصلی حقوق مکلف به کسر 10% مالیات مقطوع از پرداخت ها به شخص حقیقی است.

تبصره ماده 86 قبل از اصلاح به شرح زیر بوده است:

پرداخت‌هایی که کارفرمایان به اشخاص حقیقی غیر از کارکنان خود که مشمول پرداخت کسورات بازنشستگی یا بیمه نمی‌باشند، با عنوان حق‌المشاوره، حق حضور در جلسات، حق‌التدریس، حق‌التحقیق و حق پژوهش پرداخت می‌کنند، بدون رعایت معافیت موضوع ماده (84) این قانون مشمول مالیات مقطوع به نرخ ده درصد(10%) می‌باشد.کارفرمایان موظفند درموقع پرداخت یا تخصیص، مالیات متعلقه را کسر و ظرف مدت تعیین‌شده در ماده(86) این قانون با اعلام مشخصات دریافت‌کنندگان مطابق فرم نمونه اعلام‌شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور به اداره امور مالیاتی پرداخت کنند و درصورت تخلف، مسوول پرداخت مالیات و جریمه­های متعلق خواهند بود.

نظر دفتر فنی  و حسابری مالیاتی طبق نامه 232/22062 مورخ 1396/12/14  نیز مبنی بر این است که تبصره 1 اصلاحی ماده 86 در مورد حقوق و وجود رابطه استخدامی مصداق دارد. در غیر اینصورت به موجب ماده 93 شخص حقیقی مشمول مقرارت فصل مالیات بر مشاغل است.


با احترام
اگر پاسخ من به شما کمک کرده است اینجا کلیک کنید تا برای راهنمایی بیشتر، مشاوره تخصصی تلفنی دریافت کنید >>

مشاوره های مشابه

  دریافت مشاوره تلفنی تخصصی
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
رزرو آنلاین مشاوره مشاوره آنلاین

.
.
...