باز هستیم
+1 امتیاز
579 بازدید
در حسابداری و مالیات توسط
ویرایش شده توسط

پدرم فقط یک دانگ از شش دانگ سهم کارخانه شالیکوبی در یکی از روستاهای مازندران را سهیم بوده که بعد از فوت ایشان پارسال به نام من سند خورد و کارشناسان مالیات قیمت آنرا بیست و هشت ملیون زده و برای آن نه میلیون یعنی سی درصد مالیات طلب کرده اند آیا حرفشان صحیح است? 

ادمین: سوالات خود را جداگانه بپرسید.

اگر مالیات بر ارث را نپردازم چه می شود ؟

1 پاسخ
0 امتیاز
توسط (1,060 امتیاز)

مالیات برارث مانند سایر منابع مالیاتی بر اساس قانون مالیات های مستقیم محاسبه می شود.

سهم الارث هر یک از وراث طبقه اول مبلغ 000/000/30 ریال به عنوان معافیت کسر و مابقی با شرح ذیل الذکر مشمول مالیات می گردند.

طبق ماده 20 قانون مالیاتهای مستقیم در خصوص وراث طبقه اول تا مبلغ 50میلیون ریال معادل 5 درصد،

 مازاد بر مبلغ 50میلیون ریال تا مبلغ 200 میلیون ریال ، معادل 15 درصد، 

مازاد بر مبلغ 200 میلیون ریال تا مبلغ 500 میلیون ريال  معادل 25 درصد 

و مازاد بر مبلغ 500 میلیون ريال معادل 35 درصد می باشد.

 البته لازم به ذکر است که ورّاث یا نماینده قانونی آنها موظفند ظرف مدت 6 ماه از تاریخ فوت متوفی، به سازمان امور مالیاتی محل سكونت مرحوم یا مرحومه مراجعه و با ارائه اسناد مربوطه، صورت اموال و بدهی های وی را در اظهارنامه مخصوص مالیات بر ارث گزارش نمایند.

پس از تشكیل پرونده متوفی، گواهینامه تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث صادر و به ورثه داده می شود. 

این گواهینامه یکی از مدارک لازم برای درخواست گواهی حصر وراثت از شورای حل اختلاف می باشد. 

در این گواهی، اسامی وراث قانونی اعلام و میزان سهم الارث هر یک از آنها مشخص می گردد.

پس از تکمیل اظهارنامه، کلیه اموال منقول و غیرمنقول متوفی به نرخ روز توسط ماموران تشخیص مالیات قیمت گذاری می شوند و کلیه بدهی های متوفی مانند وام ها، مهریه و غیره از آن کسر می شود. 

پس از آن با توجه به سهم الارث هر یک از وراث مالیات بر ارث به نسبت محاسبه می شود.


با احترام
برای دریافت مشاوره مالیاتی یا حسابداری اینجا کلیک کنید

مشاوره های مشابه

مشاوره رایگان
تماس با ما
درباره ما
بلاگ
قوانین

آدرس:  تهران، چهارراه ولیعصر، کوچه بالاور، برج فناوری دانشگاه امیر کبیر، واحد 102  ​

تلفن: 02191023784 

 

...