درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
629 بازدید
قبل در مفاصا حساب بیمه توسط (780 امتیاز)
سلام

آیا نمایندگان بیمه باید مفاصاحساب از سازمان تامین اجتماعی برای دریافت کارمزد از شرکت بیمه دریافت کنند ؟ ممنون از شما
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (75,470 امتیاز)
ویرایش شده قبل توسط
 
بهترین پاسخ

سلام

ماده 38 تامین اجتماعی برای نمایندگان (و کارگزاران) شرکت های بیمه در سه حالت متفاوت می باشد:

  1. نمایندگان (یا کارگزاران ) حقیقی بیمه که شخصا به تنهایی و بدون بازاریاب کار می کنند و کارمندی به استخدام ندارند
  2. نمایندگان (یا کارگزاران) حقوقی بیمه که فاکتور رسمی ارایه می کنند
  3. نمایندگان (یا کارگزاران) حقیقی بیمه که بازاریاب یا کارمند دارند

دسته اول: نمایندگان یا کارگزاران بیمه که به صورت حقیقی شخصا به تنهایی و بدون بازاریاب یا کارمند کار می کنند.

با توجه به بند 4 از بخش چهارم بخشنامه 11.3 جدید درآمد سازمان تامین اجتماعی و با توجه به رای دیوان عدالت اداری شماره 1815مورخ 93/11/06، این دسته از نمایندگان و کارگزاران از شمول ماده 38 تامین اجتماعی و اخذ مفاصاحساب معاف می باشند. برای این دسته از نمایندگان، شرکت های بیمه می توانند بدون اخذ 5% موضوع ماده 38 تامین اجتماعی، پرداخت کارمزد را انجام دهند. 

البته نمایندگان و شرکت های بیمه باید به این نکته توجه داشته باشند که در صورتی نماینده یا کارگزار مشمول این دسته می شود که در قرارداد فی مابین ذکر شود: نماینده یا کارگزار بیمه می بایست به صورت شخصا به تنهایی اقدام به ارائه خدمت به شرکت بیمه کند و هیچگونه استخدام بازاریاب و کارمند نمی بایست انجام دهد.

 

دسته دوم: نمایندگان (یا کارگزاران) حقوقی بیمه که فاکتور رسمی ارایه می کنند

مطابق بند 3 از هزینه های مشمول حق بیمه بخشنامه شماره 11 جدید درآمد سازمان تامین اجتماعی، این دسته از نمایندگان و کارگزاران بیمه از شمول ماده 38 تامین اجتماعی و اخذ مفاصاحساب معاف می باشند. برای این دسته از نمایندگان، شرکت های بیمه می توانند بدون اخذ 5% موضوع ماده 38 تامین اجتماعی، پرداخت کارمزد را انجام دهند.

 

 

 

دسته سوم: نمایندگان (یا کارگزاران) حقیقی بیمه که با بازاریاب یا کارمند دارند

این دسته از نمایندگان مشمول ماده 38 قانون تامین اجتماعی می شوند.

مطابق ماده 38 قانون تامین اجتماعی، شرکت بیمه از پرداخت هر کارمزد 5% کسر می کنه و به عنوان کارفرما یه معرفی نامه باید بده نماینده یا کارگزار بیمه (پیمانکار) تا نماینده بیمه در شعبه تامین اجتماعی محل خودش اقدام به اخذ مفاصاحساب بیمه کنه. بعد از اخذ مفاصا حساب از سازمان تامین اجتماعی، نماینده بیمه مجدد به شرکت بیمه رجوع می کنه و شرکت بیمه 5% کسر شده رو به نماینده بیمه پرداخت می کنه.

در مرحله اخذ مفاصاحساب بیمه در سازمان تامین اجتماعی، براساس بند 3 از هزینه های مشمول حق بیمه بخشنامه شماره 11 جدید درآمد سازمان تامین اجتماعی، مشمول کسر حق بیمه قرارداد دستمزدی میشه. 

نماینده یا کارگزار بیمه توجه داشته باشد، در صورت پرداخت حق بیمه اجباری برای کارمند یا بازایاب خود و ارسال لیست بیمه ماهانه به سازمان تامین اجتماعی، این مبلغ از حق بیمه قرارداد دستمزدی برای اخذ مفاصاحساب بیمه کسر می شود.

نماینده یا کارگزار بیمه بعد از پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی، مفاصاحساب بیمه را اخذ کرده و به شرکت بیمه ارائه می کند تا 5% کسر شده را شرکت بیمه به نماینده یا کارگزار بیمه پرداخت کند


با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور و وکیل بیمه
مشاور آنلاین

.
.
...