درخواست مشاور متخصص
+2 امتیاز
905 بازدید
قبل در حقوق ، عیدی ، سنوات و مزایای قانون کار توسط (360 امتیاز)
دوباره دسته بندی کردن قبل توسط
با سلام من در شرکتی به صورت نوبت کار فعالیت میکنم کارفرمای بنده میگوید که مبلغ نوبتکاری را برحسب تعداد روزهای کارکرد بنده میپردازد و روزهای مرخصی استحقاقی را از مبلغ آن کم میکند آیا این کار قانونی است؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (36,810 امتیاز)
ماده 64 قانون کار 30 روز مرخصی استحقاقی با مزد (با احتساب 4 روز جمعه) برای  کارگران پیش بینی کرده است. در صورتی که کارگر در طول یک سال کاری بیش از میزان ذکر شده از مرخصی استفاده کرده باشد ، مازاد آن مرخصی بدون حقوق تلقی می شود و بایستی از کارکرد ماهانه کسر گردد. در غیر اینصورت هرگونه کسر حقوق بابت مرخصی استحقاقی ممنوع می باشد.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
مشاور و وکیل بیمه
مشاور آنلاین

.
.
...