دریافت مشاوره تلفنی از متخصص
+4 امتیاز
282 بازدید
قبل در تامین اجتماعی و قانون کار توسط
شخص فوت شده پنج سال سابقه ی بیمه داره
چقدر مستمری به بازماندگان تعلق میگیره ?
ممنون
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

+1 امتیاز
قبل توسط (56,040 امتیاز)
با سلام بر شما ،

اگر منظور شما بیمه تامین اجتماعی می باشد ، روش محاسبه مستمری در سازمان تامین اجتماعی تعداد سال های سنوات بصورت کلی برای بازنشسته شدن 30 سال می باشد که معادل ماه های سال محاسبه می شود پس بدین صورت ایشان معادل 5 روز حقوق متوسط 2 سال آخر حقوق دریافتیشان ملاک عمل خواهد بود

 ( رجوع شود به : ماده 77 قانون تامین اجتماعی - تبصره ) و (تبصره 2 ماده 80 ) .

مهندس محمد حسین یمکان گز - نماینده و مشاور بیمه ایی

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
قبل توسط
و یه تبصره هست که در سال آخر عمر اگه یکسال بیمه داشته باشه تمام مستمری بیمه ی تامین اجتماعی به وراث تعلق میگیره شامل ما نمیشه ?
قبل توسط (56,040 امتیاز)
با سلام چند بند از قانون هستش که توجه شما را به آن جلب می کنم

فصل هشتم قانون تامین اجتماعی ( ماده 80 ) :

فصل هشتم: مرگ
ماده 80 . بازماندگان واجد شرایط بیمه شده متوفى در یکى از حالات زیر مستمرى
بازماندگان دریافت خواهند داشت:
1. در صورت فوت بیمه شده بازنشسته
2. در صورت فوت بیمه شده ازکارافتاده کلى مستمرى بگیر.
3. در صورت فوت بیمه شده اى که درده سال آخر حیات خود حداقل حق بیمه
یک سال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات، حق بیمه 90 روز کار را
پرداخت کرده باشد.

بند 2. بیمه شده اى که از تاریخ تصویب این قانون به بعد فوت مى شود چنانچه سابقه
پرداخت حق بیمه او از یک سال تا ده سال باشد به بازماندگان وى در ازاء هر سال
سابقه پرداخت حق بیمه غرامت مقطوعى معادل یک ماه حداقل دستمزد کارگر
عادى در زمان فوت به طور یکجا و به نسبت سهام مقرر در ماده ( 83 ) قانون تأمین
اجتماعى پرداخت مى شود.

ماده 83 . سهم مستمرى هریک از بازماندگان بیمه شده متوفى به شرح زیرمى باشد:
1. میزان مستمرى همسر بیمه شده متوفى معادل پنجاه درصد مستمرى
استحقاقى بیمه شده است و در صورتى که بیمه شده مرد داراى چند همسر دایم
باشد مستمرى به تساوى بین آنها تقسیم خواهد شد.
2. میزان مستمرى هر فرزند بیمه شده متوفى معادل بیست و پنج درصد مستمرى
استحقاقى بیمه شده مى باشد و در صورتى که پدر و مادر را از دست داده باشد
مستمرى او دو برابر میزان مذکور خواهد بود.
3. میزان مستمرى هر یک از پدر و مادر متوفى معادل بیست درصد مستمرى
استحقاقى بیمه شده مى باشد. مجموع مستمرى بازماندگان بیمه شده متوفى نباید
از میزان مستمرى استحقاقى متوفى تجاوز نماید هرگاه مجموع مستمرى از این میزان تجاوز کند سهم هر یک از مستمرى بگیران به نسبت تقلیل داده مى شود و
در این صورت اگر یکى از مستمرى بگیران فوت شود یا فاقد شرایط استحقاقى
دریافت مستمرى گردد سهم بقیه آنان با توجه به تقسیم بندى مذکور در این ماده
افزایش خواهد یافت و در هرحال بازماندگان بیمه شده از صددرصد مستمرى
بازماندگان متوفى استفاده خواهند کرد.
تبصره. منظور از مستمرى استحقاقى بیمه شده متوفى مستمرى حین فوت او
م ىباشد. در مورد بیمه شدگانى که دراثر هر نوع حادثه یا بیمارى فوت شوند، مستمرى
استحقاقى عبارت است از مستمرى که براى بیمه شده ازکارافتاده کلى حسب مورد
برقرار مى شود.
 ماده 84 . هرگاه بیمه شده فوت کند هزینه کفن و دفن او از طرف سازمان
پرداخت خواهد شد.

موفق و پیروز باشید - مهندس محمد حسین یمکان گز - مشاوره بیمه ایی - نماینده بیمه پاسارگاد
قبل توسط
سلام
خیلی ممنون از راهنمایی و لطف شما

مشاوره های مشابه

+4 امتیاز
1 پاسخ 56 بازدید
+2 امتیاز
1 پاسخ 118 بازدید
انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور و وکیل بیمه. تنظیم لایحه و دادخواستخرید بیمه عمر و سرمایه گذاری

.
.