درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
168 بازدید
قبل در حسابداری و مالیات شرکت ها توسط (130 امتیاز)
سلام وقت بخیر

شرکت ما سال 95 زیان داشت ، و چون دیگه عملا فروشی نداشتیم و یه سری هزینه ها رو داشتیم سال 96 و 97 هم زیان داریم، برای ارسال اظهارنامه عملکرد سال 97 آیا باید زیان انباشته باز هم اعلام شود؟

ممیز مالیاتی میگفت اگه شرکت بخواد منحل بشه و  زیان داشته باشه زیان مشمول 25 درصد مالیات میشه ایا این صحبت صحیح است؟

چگونه میتوان زیان انباشته رو کاهش داد ؟ریان انباشته خیلی بیشتر از سرمایه شرکت هست.
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (14,940 امتیاز)

سلام

شما بر اساس اسناد و مدارک و فعالیتتان زیان ده شده اید و باید براساس واقعیت اظهارنامه بدهید.

در زمان انحلال بابت زیان انباشته مالیاتی گرفته نمیشود.

‌ماده ۱۱۵- مأخذ محاسبه مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی که منحل می‌شوند ارزش دارایی شخص حقوقی است منهای بدهی‌ها و‌سرمایه پرداخت شده و اندوخته‌ها و مانده سودهایی که مالیات آن قبلا پرداخت گردیده است.

 

تبصره ماده 116 ـ مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی که ‌منحل می‌شوند با رعایت تبصرة (۲) مادة (۱۱۵) این قانون به نرخ‌ مذکور در مادة (۱۰۵) این قانون محاسبه می‌گردد.

ماده ۱۰۵ـ جمع درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیت‌های‌انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج ‌از ایران تحصیل می‌شود، پس از وضع زیان‌های حاصل از منابع ‌غیرمعاف و کسر معافیت های مقرر به استثنای مواردی که طبق ‌مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ای می‌باشد، مشمول مالیات ‌به نرخ بیست و پنج درصد (۲۵%) خواهند بود.

 

بنابراین به زیان های انباشته مالیات تعلق نمیگیرد.فقط زیانها باید در اداره دارائی مصوب شده باشد.

 

برابر حکم شورایعالی مالیاتی شملا میتوانید زیان انباشته را با بستانکاری جاری شرکا تهاتر کنید تا زیان انباشته تان کاهش بیابد.


با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
رزرو آنلاین مشاور
مشاور آنلاین
.
.
...