دریافت مشاوره تخصصی
0 امتیاز
1,921 بازدید
در جرایم رایانه ای توسط (400 امتیاز)
سلام خدمت مشاوران محترم

آیا ارسال عکس و فیلم و تصاویر مستهجن در تلگرام و اینستاگرام بدون داشتن شاکی خصوصی هم جرم است ؟
در این صورت مجازات آن ارسال تصاویر مستهجن چیست ؟
توسط (20,460 امتیاز)

با حضور در گپ و گفت های امور حقوقی بیدبرگ می توانید ضمن گفت و گو در این زمینه، سوالات خود را با متخصصین حوزه امور حقوقی به صورت حضوری مطرح کنید. 

ثبت نام در گپ و گفت

دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط (4,760 امتیاز)
کسی که اقدام به ارسال این محتویات از جمله عکس ، فیلم ، صوت و ... مستهجن می کند چه برای دوست خود ارسال  کند و چه در گروه منتشر کند ، در هر صورت طبق قانون جرایم رایانه ای ، جرم است اما مجازات متفاوتی دارد .
اگر به دوست خود یا در گروهی که کمتر از ١٠ نفر است ارسال کند به جزای نقدی محکوم می شود و اگر به ١٠ نفر یا بیشتر ارسال کند به حبس یا جزای نقدی یا هر دوی آنها محکوم خواهد شد یعنی هم حبس و هم جزای نقدی.
توجه کنید که لازم نیست کسی از فرد ارسال کننده شکایت کند بلکه این جرم، جرم غیر قابل گذشت است و در صورت مشاهده توسط مقام های قضایی و انتظامی، متهم تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.
 

قانون جرایم رایانه ای در مورد ارسال عکس ، فیلم ، صوت و محتوای مستهجن

ماده ١٤ قانون جرایم رایانه ای : هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده، محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد ارسال یا انتشار یا تجارت تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

  • تبصره ١ ماده ١٤ قانون جرایم رایانه ای : ارتکاب اعمال فوق در خصوص محتویات مبتذل موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازات های فوق می شود. 

محتویات وآثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد که دارای صحنه ها وصور قبیحه باشد.
  • تبصره ٢ ماده ١٤ قانون جرایم رایانه ای : هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
  • تبصره ٣ ماده ١٤ قانون جرایم رایانه ای : چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفه خود قرار داده باشد یا بطور سازمان ‌یافته مرتکب شود؛ چنانچه مفسد فی‌الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.
  • تبصره ٤ ماده ١٤ قانون جرایم رایانه ای : محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی اطلاق می‎شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.

برای بررسی دقیق جرایم رایانه ای پیشنهاد میکنم مشاوره تلفنی بیدبرگ از وکیل متخصص جرایم رایانه ای دریافت کنید. می تونید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره تلفنی خود را ثبت کنید.
>> دریافت مشاوره تخصصی <<

مشاوره های مشابه

    دریافت مشاوره تلفنی تخصصی
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ    حضور در گپ و گفت

رزرو آنلاین مشاوره رزرو آنلاین مشاوره مشاوره آنلاین


.
.
...