درخواست مشاور متخصص
+1 امتیاز
1,743 بازدید
قبل در قانون کار و قرارداد کار توسط (110 امتیاز)

به نام او

سلام. بنده یک شرکت خصوصی کوچک تو زمینه مهندسی مکانیک دارم. انشاءالله میخوام ماه بعد سه نفر رو به صورت پاره وقت استخدام کنم. اما چند تا مشکل دارم که مزاحمتون میشم. اگه بتونید راهنماییم کنید ممنون میشم. البته اینم بگم چون مقیدم، دوست دارم کارم کاملا قانونی باشه و نه به ضرر کارگر بشه و نه کارگر از موقعیت شغلیش سوءاستفاده کنه. من یه قرارداد از اینترنت گرفتم و متنشو تغییر دادم، اما میخوام مطمین بشم چیزی رو از قلم ننداختم و بعدها تو دارایی، بیمه و اداره کار مشکلی برام پیش نمی آد. اما سوالام:

1. قرارداد رو بهشون بدم یا نه؟

2. چک ضمانت بگیرم؟ تو متن قرارداد بیارم و با چه کیفیتی چک/سفته رو بگیرم که بعدها دستم بسته نشه؟

3. یکی از افراد بازنشسته نیرو هست که خب صندوق بازنشستگیش فرق میکنه. حالا باید کیفیت قرارداد چطوری باشه که اگه خدای نکرده اتفاقی افتاد، دلم نلرزه؟ اینم بگم که دارم برای بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان اقدام میکنم.

4. یکی از افراد هم یه نوع مریضی داره (دقیقا نمیدونم چیه اما ماهانه یک روز بستری میشه ظاهرا)، منم نپرسیدم. حالا میگه اگه بیمه پاره وقت برام رد کنی، از تکفل بیمه ای پدرم در میام و باید به جای ماهی 200 تومان، ماهی 700 تومان بدم فقط برای دارو که برام صرف نداره. میگه اصلا بیمه نمیخوام رد کنی و ساعتی دستمزد میگیرم. چکار کنم با این نیرو که بعدها سوءاستفاده نکنه؟

ممنونم از لطفتون و منتظر جوابتونم

التماس دعا

ادمین:  برای دریافت سریع تر پاسخ لطفا سوالات خود را در صفحات جداگانه مطرح نمایید.

دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (30,830 امتیاز)
با سلام

در مورد سوال اول به استناد تبصره ماده 10 قانون کار ، یک نسخه از قرارداد نیز می بایست به کارگر داده شود

در مورد سوال دوم ، در خصوص اخذ تضمین در قانون پیش بینی نشده است و بصورت توافقی می باشد و در صورت اخذ تضامین می بایست ذکر شود بابت چه موضوعی گرفته شده است

در مورد سوال سوم ، در صورتیکه شخص بازنشسته باشد و در شرکت مشغول بکار باشد مشمول قانون کار بوده و کلیه مزایا طبق قانون کار می بایست به ایشان پرداخت گردد و صرفا بیمه و حق اولاد به ایشان پرداخت نمی گردد و قرارداد ایشان نیز مانند قرارداد سایر کارکنان می باشد

در مورد سوال چهارم ، به استناد ماده 148 قانون کار ، کارفرما مکلف به واریز حق بیمه کارگر می باشد و در صورتیکه به هر دلیلی از بیمه نمودن کارگر امتناع نماید به استناد بند 11 ماده یک قانون کار ( قواعد آمره ) ، کارگر می تواند نسبت به واریز نمودن حق بیمه توسط کارفرما در آینده اقدام نماید و کارفرما مکلف به واریز نمودن حق بیمه و جریمه می باشد.

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور تلفنی 24 ساعته . مشاور و وکیل بیمه . مشاور آنلاین

.
.
...