مشاوره تلفنی 24 ساعته 02170703024
+1 امتیاز
904 بازدید
سوال شده قبل در تامین اجتماعی و قانون کار توسط
گذاشتن دوباره کلمه کلیدی قبل توسط
باسلام و خسته نباشید

مادرم مستمری بگیر بیمه تامین اجتماعی است و برادر مجردم با 13 سال سابقه به تازگی فوت شده است ایا مستمری به خانواده تعلق میگیرد؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

+2 امتیاز
پاسخ داده شده قبل توسط (27,330 امتیاز)

با سلام و درود

با توجه به قوانین بیمه تامین اجتماعی توجه شما را به شرایط بازماندگان جهت دریافت مستمری جلب مینمایم:

بازماندگان واجد شرایط متوفی که استحقاق دریافت مستمری را خواهند داشت عبارتند از:

       عیال دائم بیمه شده متوفی

        • شوهر بیمه شده زن  متوفی
         مشروط بر اینکه اولاً تحت تکفل زن بوده و ثانیاً سن او از شصت سال متجاوز باشد و یا طبق نظر کمیسیون پزشکی موضوع ماده 91 قانون تامین اجتماعی از کارافتاده بوده و در          هر حال مستمری از سازمان دریافت ننماید.

        • فرزند ذکور متوفی
          به موجب مفاد بند ( 2 ) ماده 81 قانون در صورتی که سن آن کمتر از هیجده سال تمام بوده و یا منحصراً به تحصیل اشتغال داشته یا به علت بیماری یا نقص عضو طبق         گواهی    کمیسیون پزشکی موضوع ماده 91 قانون تأمین اجتماعی قادر به کار شناخته نشود ، استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را داشته لیکن به استناد مفاد بند ( 3 ) ماده     48 قانون حمایت   خانواده از تاریخ 7/2/1392
       ( تاریخ لازم الاجرا شدن قانون حمایت خانواده ) حداکثر سن فرزند ذکور تا بیست سالگی ( حداکثر 19 سال تمام) تغییر و پس از آن منحصرا ً در صورت اشتغال به تحصیل در     مقاطع دانشگاهی تعیین گردیده و یا اینکه معلول ازکارافتاده نیازمند شناخته شود .

        • فرزند اناث متوفی
          در صورتی که فاقد شغل و شوهر باشد.

        • در اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست مصوب 10/7/92 مجلس محترم شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی هیات محترم وزیران مصوب    14/4/1394، فرزند خوانده در حکم فرزند حقیقی بوده و از کلیه حقوق و مزایای قانونی بهره مند خواهد گردید.

        •  پدر و مادر متوفی
         در صورتی که اولاً تحت تکفل او بوده ثانیاً سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه و پنج سال تجاوز کرده باشد و یا آنکه به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع ماده 91     قانون تأمین اجتماعی از کارافتاده باشند و در هر حال مستمری از سازمان دریافت ننمایند.( بنابراین مادر شما مشمول دریافت مستمری نمی باشد)
         لازم به ذکر است در صورت فوت مادر و پدر که هر دو بیمه پرداز سازمان بوده اند ، فرزندان آنان می توانند با رعایت سایر شرایط از هر دو مستمری تواماً استفاده نمایند.

امیدوارم موارد ذکر شده برای شما قابل استفاده باشد. بهرصورت جهت دریافت اطلاعات تکمیلی یا اطلاع از شرایط بیمه عمر و بازنشستگی بدون وجود محدودیت های تامین اجتماعی با من تماس بگیرید.


با احترام
اگر پاسخ من به شما کمک کرده است اینجا کلیک کنید تا برای راهنمایی بیشتر، مشاوره تخصصی تلفنی دریافت کنید >>

مشاوره های مشابه

  دریافت مشاوره تلفنی تخصصی
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور و وکیل بیمه مشاوره آنلاین

.
.
...