دریافت مشاوره تلفنی از متخصص
+1 امتیاز
631 بازدید
قبل در سایر توسط
من در یک شرکت دولتی کار می کنیم ولی در فیش حقوقی من حق عایله مندی پرداخت نمی شود در حالی در برخی از ادارات دیگر این  حقوق به زنان و دختران مجرد پرداخت می شود

دلیلش چیست ؟

باتشکر فراوان
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط
حق عائله مندی یکی از حقوق مصرح در قانون مدیریت خدمات کشوری است که به کارمندان پرداخت می شود. با وجودی که در ابتدای امر به نظر می رسد حق عائله مندی باید برای سرپرستان خانوار اعم از زن و مرد که دارای همسر و فرزند هستند تعلق گیرد، ولی در بخشنامه ای که دو سال پیش از سوی دولت ابلاغ شد، این حق برای خانم های مجرد نیز محفوظ ماند.

بخشنامه حق عائله مندی دختران و زنان مجرد
بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمندان زن شاغل و بازنشسته و وظیفه بگیر مشمول این قانون که دارای همسر نبوده و یا همسر آنان معلول و یا از کارافتاده کلی می‌ باشد و یا خود به تنهایی متکفل مخارج فرزندان هستند از مزایای کمک هزینه عائله ‌مندی بهره ‌مند می‌ شوند.
اما یکی از مشکلاتی که در تفسیر این قانون در دستگاههای اجرایی وجود داشت این بود که برخی ادارات با اشاره به کلمه عائله مندی و ذکر زنان بدون همسر، این موضوع را به زنانی که همسر خود را به هر دلیلی از دست داده اند و فاقد شوهر هستند نسبت می دادند نه زنان مجرد و لذا از پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد اجتناب می کردند.
با پیگیری ها و استعلام های صورت گرفته، بالاخره مجوز رسمی پرداخت این حق به همه زنان کارمند صادر شده است. بر اساس ابلاغیه خزانه داری کل کشور به تعدادی از دستگاههای اجرایی، تاکید شده است که پرداخت حق عائله مندی به کارکنان زن فاقد همسر بلامانع است.
در این بخشنامه تاکید شده است که زنانی مشمول مزایای یاد شده می باشند که ازدواج نکرده اند یا ازدواج کرده اند و از همسر خود جدا شده اند لذا با توجه به حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری، همه زنان مذکور از این کمک هزینه عائله مندی برخوردار خواهند بود.

متن بخشنامه
وزارت امور اقتصاد و دارایی
سازمان نظارت مالی و خزانه داری کل کشور
اداره کل نظارت بر اجرای بودجه
شماره نامه: ۱۸۳۲۶۴ / ۵۶ تاریخ نامه: ۰۶/ ۱۱ / ۹۳ پیوست: ندارد
بسمه تعالی
با سلام و احترام
بازگشت به نامه شماره ۳۵۶۶ / ۱۱ مورخ 22/10/93 در خصوص پرداخت «کمک هزینه عائله مندی موضوع بند (۲) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری» به استحضار می رساند، به موجب قسمت اخیر نامه شماره ۶۵۰۶ / ۹۳ / ۲۰۰ مورخ 14/05/93 جانشین محترم معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در مورد پرداخت حق عائله مندی به کارکنان زن فاقد همسر بر اساس بخشنامه شماره ۲۱۶۷۵۶ / ۱۵۲۲۴ مورخ ۲۲ / ۱۱ / ۱۳۹۰ معاونت محترم حقوقی رئیس جمهور پرداخت آن بلامانع است. اضافه می نماید با توجه به حکم دادنامه شماره ۸۲۰ مورخ 09/11/91 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، زنانی مشمول مزایای یاد شده می باشند که ازدواج نکرده اند و ازدواج کرده اند و از همسر خود جدا شده اند، بنابر این از نظر مقنن همه زنان مذکور از کمک هزینه عائله مندی برخوردار خواهند شد لذا با توجه به ماده (۴۳) قانون دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۸۵ و ماده (۸۹) قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ رای صادره هیأت عمومی برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری مربوط در موارد مشابه لازم الاتباع است.
امضا : مهدی بقائی

مشاوره های مشابه

انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ
مشاور و وکیل بیمه. تنظیم لایحه و دادخواستخرید بیمه عمر و سرمایه گذاری

.
.