بهترین بیمه عمر در ایران کدام است؟ – مقایسه بیمه عمر ایران ، پاسارگاد و سامان

بهترین بیمه عمر چه ویژگی هایی دارد؟

این سوال که ” بهترین بیمه عمر چه ویژگی هایی دارد؟ ” یکی از دغدغه هایی است که افراد مختلفی که می خواهند از خدمات بیمه عمر برای دریافت بازنشستگی یا استفاده از سایر خدمات بیمه عمر استفاده کنند، در ذهن خود دارند.

در حال حاضر ۳ شرکت بیمه ایران (بیمه ایران معین)، بیمه پاسارگاد و بیمه سامان بیشترین سهم بازار در ارائه بیمه عمر را در ایران دارند.
حال سوالی که هست

 • چرا این شرکت ها از همه شرکت های دیگر در فروش بیمه عمر برتر هستند؟
 • آیا از شرکت های دیگر بیمه عمر غیر از این سه شرکت بیمه را خریداری کنیم؟
 • اگر بخواهیم از این سه شرکت بیمه عمر خریداری کنیم، کدام شرکت بیمه بهتر است؟

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان در زمینه خرید بهترین بیمه عمر می توانید از طریق دکمه زیر درخواست خود را برای دریافت مشاوره ثبت نمایید:

برای پاسخ به سوالات بالا ابتدا نیاز است تا به سوالات زیر پاسخ دهیم:

 • بهترین بیمه عمر باید چه شرایطی داشته باشد ؟
 • بهترین شرکتی که بیمه عمر ارائه می دهد کدام شرکت است ؟
 • شرکت مذکور باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟
 • سراغ چه نوع خدمات و یا شرکت هایی برویم که ریسک کمتری داشته باشند ؟
 • چه تضمینی هست شرکت بیمه ۳۰ سال بعد نیز وجود داشته باشد تا بتواند تعهداتش را انجام دهد؟
 • کدام شرکت بیمه در پرداخت خسارت و پوشش های بیمه عمر بهتر از باقی شرکت های بیمه است؟

برای پاسخ به سوالات فوق در ابتدا باید مهمترین نکته را به شما بگویم:

مهمترین موضوع برای خرید بیمه عمر، قرارداد بیمه عمری می باشد که با توان مالی، شرایط سلامتی و خانوادگی شما تنظیم شده باشد

لیست شرکت های ارائه دهنده بیمه عمر در ایران

تا به امروز که این مطلب را برای شما نگارش می کنم بیش از ۲۴ شرکت بیمه معتبر خصوصی و دولتی ، خدمات بیمه عمر را به جامعه ارائه می کنند :

 1. بیمه ایران
 2. بیمه آسیا
 3. بیمه دانا
 4. بیمه البرز
 5. بیمه معلم
 6. بیمه پارسیان
 7. بیمه ملت
 8. بیمه رازی
 9. بیمه سامان
 10. بیمه نوین
 11. بیمه کارآفرین
 12. بیمه پاسارگاد
 13. بیمه سینا
 14. بیمه میهن
 15. بیمه کوثر
 16. بیمه آرمان
 17. بیمه خاورمیانه
 18. بیمه باران
 19. بیمه تجارت نو
 20. بیمه توسعه
 21. بیمه حافظ
 22. بیمه امید
 23. بیمه سرمد
 24. بیمه دی
 25. و . . .

سهم بازار اکثر بیمه های بالا را می توانید در نمودار زیر مشاهده کنید:

سهم بازار شرکت های بهترین بیمه عمر

شرکت های بیمه ی دیگری نیز در این زمینه فعالیت می کنند که به معرفی بیمه های بالا کفایت می کنم. نام بردن شرکت های بیمه بالا صرفا برای آشنایی با شرکت های بیمه گذار بود.

برای خرید بهترین بیمه عمر چه مواردی را در نظر بگیریم؟

اما برویم سراغ اصلی ترین بخش یعنی معرفی شاخص هایی که به شما کمک می کنند بهترین بیمه عمر را انتخاب کنید.

شاخص اول خرید بهترین بیمه عمر : سطح و نسبت توانگری مالی شرکت بیمه چقدر است ؟

در ابتدا باید تعریفی از سطح توانگری مالی و نسبت توانگری مالی به شما بدهم :

 توانگری مالی یک شرکت بیمه ، نسبت سرمایه موجود شرکت به سرمایه ای که شرکت نیاز دارد به تعهدات خود عمل کند تعریف می شود. 

برای این که مطلب را به درستی متوجه شوید یک مثال ساده برای شما می زنم :

فرض کنید که یک شرکت بیمه ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه داشته باشد ، ولی برای اینکه بتواند به تعهداتی که در قرارداد هایی که با مشتریان منعقد می کند ، عمل کند نیاز به ۲۴۰ میلیارد تومان سرمایه داشته باشد. در این مثال نسبت توانگری تقریبا برابر با ۸۳ درصد است که می تواند زنگ خطری برای مشتریان آن شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه باشد !

توانگری مالی شرکت بیمه

سطوح توانگری مالی

۱- نسبت سطح یک توانگری مالی شرکت بیمه:

شرکت هایی که سطح توانگری مالی آنها برابر با یک است یعنی نسبت توانگری آنها برابر با ۱۰۰ درصد یا عددی بالاتر از ۱۰۰ درصد است. بودن شرکت بیمه در این سطح به معنای این است که شرکت بیمه در وضعیت خوبی قرار دارد و کاملا از پس تعهداتی که به شما و دیگر مشتریان خود داده است ، به خوبی بر می آید.

بر این اساس ۲۲ شرکت بیمه آسیا، دانا، البرز، پارسیان، ملت، سامان، نوین، پاسارگاد، کارآفرین، میهن، کوثر، ما، سرمد، تعاون، اتکایی ایرانیان، حکمت صبا، تجارت‌ نو، زندگی خاورمیانه، امید، ایران معین، آسماری و اتکایی امین در سطح یک توانگری مالی هستند.

.براساس این جدول بیمه ایران معین، بیمه پاسارگاد و بیمه سامان دارای توانگری مالی یک هستند

توجه داشته باشید بیمه عمر بیمه ایران توسط شرکت بیمه ایران معین ارائه می شود و برای خرید بیمه عمر از بیمه ایران شما طرف قرارداد با بیمه ایران معین می شوید.

هم چنین اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی به هم وطنان این توصیه را می کند که سطوح توانگری مالی شرکت های بیمه در سال های گذشته و روند تغیر این سطوح و . . . را به عنوان شاخص محوری انتخاب خود قرار دهند.

در کل منظورم این بود که اطلاعات بالا دقیق ، شفاف و قابل اتکا هستند و امکان اشتباه در آنها تقریبا به صفر نزدیک است و شما می توانید توانگری مالی شرکت بیمه را به عنوان مهمترین شاخص برای انتخاب بهترین بیمه عمر قرار دهید.

شاخص دوم خرید بهترین بیمه عمر : میزان سرمایه شرکت چند میلیارد تومان است؟

طبیعتا یکی از عوامل غیر قابل انکار که می تواند به شما بسیار کمک کند تا بهترین بیمه عمر مناسب خود را انتخاب کنید ، میزان سرمایه شرکت بیمه است.

بر خلاف اغلب صنایعی که شما می شناسید (که در ابتدا برای شروع کار خود نیاز به سرمایه دارند) ، خدمات بیمه که به عنوان محصول صنعت بیمه می باشد، بر اساس وعده های تحقق نیافته در آینده بنا شده است.

برای بهتر روشن شدن موضوع یک مثال می زنم :

شما خودروی خود رو بیمه شخص ثالث می کنید و مبلغی را بابت این موضوع به شرکت بیمه ی خود پرداخت می نمایید. در حال حاضر برای شما اتفاق نامطلوب تصادف با یک عابر پیاده که به مرگ او منجر شود ، رخ نداده است.

اما شما مبلغی را به شرکت بیمه می پردازید تا در زمان رخ دادن این حادثه تلخ ، شرکت بیمه بخش زیادی از غرامتی که شما بایستی بپردازید را پرداخت می کند.

تمامی محصولات بیمه این ویژگی را دارند و بیمه عمر هم از این قضیه مستثنی نیست.

مسئله از این جا آغاز می شود که شرکت بیمه می تواند مبالغی را که در ازای آنها به شما و دیگر مشتریان خود تعهد داده است ، پرداخت کند یا خیر.

شاخص اول  یعنی توانگری مالی که بیان شد یکی از معیار های این موضوع است. معیار دیگر میزان خود سرمایه شرکت است که شرکت بیمه چقدر سرمایه جهت تاسیس و فعالیت در نظر گرفته است.

در مرداد ماه سال ۱۳۹۱ دولت این قانون را مصوب کرد که حداقل سرمایه برای تاسیس یک شرکت بیمه ۲۵۰ میلیارد تومان و برای بیمه های اتکایی ۴۰۰ میلیارد تومان می باشد. بر اساس همین مصوبه ۵۰ درصد این سرمایه در زمان تاسیس باید به صورت نقدی موجود باشد.

دانستن این حداقل ها نیز به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

سرمایه شرکت های بهترین بیمه عمر

نکته قابل توجهی که شما حتما باید در استفاده از این شاخص برای انتخاب بهترین بیمه عمر نظر بگیرید:

شاید تصور شما این باشد که شرکت های بیمه بزرگتر و دارای شعب بیشتر ، دارای سرمایه بیشتری هستند و از پشتوانه سرمایه ای بالاتری برخوردارند پس میتوانند به تعهدات مالی که به شما و دیگر مشتریان خود داده اند به صورت کامل عمل کنند. ولی این تصور لزوما درستی نیست !

چرا؟

چون شما باید ببینید که شرکت بیمه مورد نظر از سرمایه خود چگونه استفاده می کند و چه عملکردی دارد و لزوما داشتن سرمایه بالا یا شعب زیاد، یا گستردگی شبکه فروش لزوما به معنی اجرای تعهدات نیست.

مهمترین شاخص عملکرد در حوزه بیمه عمر همان نسبت و سطح توانگری شرکت است.

شاخص سوم خرید بهترین بیمه عمر : شرکت بیمه چه میزان از بستر فضای اینترنت استفاده می کند ؟

فرآیند پاسخگویی به مشتریان در پرداخت خسارت و . . .  می تواند در انتخاب بهترین بیمه عمر به شما کمک کند. اما بهترین و سریعترین راه ممکن در حال حاضر چیست ؟

ناگفته پیداست که فناوری اطلاعات و دنیای اینترنت سبک زندگی بسیاری از ما را تغییر داده است. همین حالا شما که در حال مطالعه این مقاله هستید ، من توانسته ام از طریق فضای اینترنت با شما ارتباط برقرار کنم و اطلاعات خودم را با شما در میان بگذارم.

طبیعتا اگر شرکت بیمه ای که شما آن را انتخاب کنید ، اگر از فضای مجازی مانند استفاده از یک سایت اطلاع رسانی قوی و یا اپلیکیشن خاصی و  . . . در فرآیند های پاسخ گویی و ثبت خسارت استفاده کند ، طبیعتا می تواند بسیار سریعتر و با کیفیت بهتری به شما خدمات دهد در مقایسه با زمانی که شما مجبور باشید به صورت حضوری بسیاری از فرآیند های ثبت و اعلام را انجام دهید.

یکی دیگر از مزایای استفاده از فضای مجازی می تواند این باشد که کسانی که از خدمات بیمه عمر استفاده می کنند بتوانند به صورت آنلاین حق بیمه خود را به شرکت بیمه مورد نظر پرداخت کنند بدون این که زمان و انرژی زیادی صرف کنند.

همچنین استفاده از فناوری اطلاعات در بحث اطلاع رسانی می تواند بسیار به شما کمک کند. زمانی که شرکت بیمه مورد تغییری در سیاست های خود داشته باشد و یا بخواهد خدمات جدیدی را به شما و دیگر مشتریان خود ارائه کند و . . . می تواند از طریق درگاه اینترنتی خود این اطلاع رسانی را انجام دهد.

شاخص ششم خرید بهترین بیمه عمر : میزان سرمایه ای که از شرکت مورد نظر در انتهای دوره دریافت می کنید چقدر است ؟

براساس جدول بیمه عمر شما در پایان دوره سرمایه ای که دریافت می کنید مجموع حق های بیمه پرداختی به شرکت به هماره سودی است که در این مدت به آن ها تعلق گرفته است.

به سرمایه ای که شما به شرکت بیمه به عنوان حق بیمه عمر پرداخت می کنید، به طور کلی دو نوع سود تعلق می گیرد:

۱- سود تضمین شده از طرف شرکت بیمه عمر :

در واقع این سود  همان تضمینی است که شرکت بیمه به شما  و سایر مشتریان خود در پرداخت سود می دهد. این سود معمولا به این نحو است که از یک مقدار معینی آغاز شده به مرور کاهش پیدا می کند و در انتها روی یک مقدار مشخصی به صورت ثابت باقی می ماند.

۲- سود مشارکت از فعالیت ها:

در واقع این سود ، سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت های بیمه در سازمان ها ، شرکت ها و پروژه های مختلف است که کسب می کند. بهتر بخواهم بگویم سود از حاصل از سرمایه گذاری شرکت بیمه در فعالیت های اقتصادی مختلف.

طبق ادعایی که از سوی شرکت های بیمه می شود ، درصد زیادی از این سود در اختیار مشتریان شرکت های بیمه عمر قرار می گیرد.

سود بیشتر نشانه بیمه بهتر

پس نیاز به توضیح بیشتری ندارد که سود یکی از اصلی ترین شاخصه های شما برای انتخاب بهترین بیمه عمر می تواند باشد. شما می توانید سود پرداختی شرکت های ارائه دهنده خدمات بیمه عمر در سال های گذشته را مشاهده کنید و یک برآوردی از این مسئله داشته باشید که کدام شرکت در سال های آینده می تواند سود بیشتری به مشتریان خود دهد.

شاخص هفتم خرید بهترین بیمه عمر : نحوه پرداخت حق بیمه شما به شرکت بیمه مورد نظر چگونه خواهد بود؟

شما پس از آنکه خدمات بیمه عمر را از شرکت مورد نظر تهیه کردید بایستی از آن ماه یا ماه آینده اقدام به پرداخت حق بیمه خود به شرکت کنید.

معمولا پرداخت های حق بیمه در ایران به صورت ماهانه ، دوماه یکبار ، سه ماه یکبار ، شش ماه یکبار و سالانه می باشد.

زمانی که شما می خواهید اقدام به خرید خدمات بیمه عمر از شرکت بیمه مورد نظر کنید باید توجه داشته باشید که :

 • اولا – شرکت بیمه مورد نظر امکان پرداخت در شرایطی که شما می خواهید یا بهتر بگویم شرایطی که نزدیک به خواسته شما هست را برای شما برای شما می تواند فراهم کند یا خیر.
 • ثانیا –  آیا شما می توانید به صورت مداوم در طی سالیان متمادی حق بیمه خود را به شرکت بیمه مورد نظر پرداخت کنید یا خیر.

پاسخ به دو سوال بالا می تواند به شما کمکی زیادی در انتخاب بهترین بیمه عمر برایتان کند.

شاخص هشتم خرید بهترین بیمه عمر : میزان سرمایه فوت که بیمه عمر پرداخت می کند چقدر است؟

به شخصه امیدوارم که شما یک عمر بلند و موفقی داشته باشید. اما زمانی که خدایی نکرده به هر دلیلی فوت کنید ، مهمترین هزینه ای که شرکت های بیمه پوشش داده و به خانواده شما پرداخت می کنند همین سرمایه فوت است.

سرمایه فوت در بیمه های مختلف با توجه به حق بیمه ای که شما به بیمه پرداخت می کنید می تواند متفاوت باشد. سرمایه فوت به صورت کلی به دو دسته تقسیم بندی می شود :

 1. ۱-سرمایه فوت طبیعی
 2. ۲-سرمایه فوت بر اثر حادثه

در هر یک از سرمایه های بالا ، شرکت های بیمه مختلف مبالغ محتلفی را پرداخت می کنند. طبیعتا میزان این سرمایه پرداختی از شرکت بیمه متناسب با حق پرداختی بیمه عمر شما می تواند یکی از شاخصه های انتخاب بهترین بیمه عمر برای شما باشد.

شاخص نهم خرید بهترین بیمه عمر : پوشش امراض خاص بیمه عمر مورد نظر چگونه است؟

بیمه های عمر مختلف برای خدمات درمانی و امراض مختلف، خدمات متفاوتی را ارائه می دهند. اما به صورت کلی خدمات آن ها شامل موارد زیر خواهد شد:

 1. سکته قلبی
 2. سکته مغزی
 3. جراحی قلب و عروق قلبی
 4. پیوند اعضای بدن
 5. انواع سرطان

بیمه عمر و درمانی

شرکت های بیمه مختلف با توجه به شرایط پرداختی ممکن است بیماری های دیگری را نیز پوشش دهند. طبیعتا تنوع و گستردگی پوشش این خدمات درمانی می تواند به عنوان یکی از معیار های انتخاب بهترین بیمه عمر برای شما باشد.

شاخص دهم خرید بهترین بیمه عمر : پوشش از کار افتادگی بیمه عمر مورد نظر چگونه است؟

پوشش از کار افتادگی این اطمینان را به اعضای خانواده شما می دهد در صورتی که خدایی ناکرده شما دچار از کار افتادگی کامل شوید، شرکت بیمه مورد نظر حق بیمه شما را به صورت تمام و کمال پرداخت می کند و در انتهای قرارداد بیمه عمر هم موجودی صندوقی که حق بیمه عمر را پرداخت کرده اید مطابق قرارداد به شما پرداخت می کند.

طبیعتا میزان این حق از کارافتادگی و فرآیند آن می تواند به شما کمک کند تا انتخاب کنید بهترین بیمه عمر در ایران کدام بیمه عمر است .

شاخص یازدهم خرید بهترین بیمه عمر : پشتوانه داخلی و بین المللی بیمه مورد نظر چقدر است؟

شاید به فکر شما که در حال خواندن این مقاله هستید این مسئله خطور کرده باشد :

زمانی که آینده معلوم نیست و این امکان در هر کشوری وجود دارد که وضع اقتصادی آن با مشکل رو به رو شود و وضع بسیاری از شرکت ها از جمله شرکت های بیمه به وخامت رود چگونه می توانم به یک شرکت بیمه عمر اعتماد کنم و از آن خدمات بیمه عمر بخرم در صورتی ممکن است به علت نا به سامانی کلان اقتصادی در آینده نتواند به تعهدات خود عمل کند.

بیمه ها خود را بیمه می کنند!

خب این یک مسئله به حقی است و اتفاقا بسیاری از شرکت های بیمه در داخل ایران نیز برای این مسئله چاره اندیشی کرده اند تا در صورت امکان رخداد بالا بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

بعضی از شرکت های بیمه عمر با شرکت های بین المللی در کشور هایی نظیر کانادا ، آلمان و . . . قرارداد همکاری و پشتیبانی منعقد کرده اند که در صورت بروز اتفاقاتی که با هم مرور کردیم بتوانند به تعهداتی که به مشتریان خود داده اند به صورت کامل عمل کنند.

طبیعتا این موضوع می تواند اطمینان خاطر بیشتری برای شما ایجاد کند و یکی از معیار های شما برای انتخاب بهترین بیمه عمر باشد.

مقایسه بیمه عمر پاسارگاد، بیمه عمر سامان و بیمه زندگی ایران

در ابتدا ذکر این نکته قابل ذکر است که هیج تفاوتی میان بیمه عمر و بیمه زندگی نمی باشد.

بیمه عمر بیمه ایران

بیمه زندگی مان (بیمه عمر ایران) بیمه عمر مان ویژگی‌ها و مزایایی نسبت به طرح‌‌ های قبلی بیمه ایران دارد، ویژگی‌‌‌هایی مثل

 • عدم وجود محدودیت سنی برای صدور بیمه‌نامه عمر
 • پرداخت هزینه ابتلا به سرطان
 • امکان بازخریدی از ماه دوم قرارداد
 • و…

بیمه عمر بیمه پاسارگاد

بیمه عمر پاسارگاد در قالب دو طرح بیمه عمر و تامین آتیه و بیمه عمر به شرط فوت ارائه می‌شود که بیمه عمر و تامین آتیه پاسارگاد پر طرفدارترین و کامل‌‌‌‌‌ترین طرح بیمه عمر این شرکت محسوب می‌گردد.
از مزایای مهم بیمه عمر پاسارگاد:

 • استفاده از پوشش بیمه درمان تکمیلی
 • پوشش بیمه آتش سوزی برای منازل مسکونی
 • پوشش امراض خاص برای ۵ بیماری
 • امکان دریافت تخفیف در سایر خرید بیمه از بیمه پاسارگاد

بیمه عمر بیمه سامان

در بیمه سامان بهترین طرح برای خرید بیمه عمر، بیمه جامع عمر و زندگی می باشد که دارای سطوح سرمایه گذاری و پوشش بیمه ای مختلفی می باشد که با توجه به نیاز شما قابل تنظیم می باشد..

از مزایای مهم بیمه جامع عمر و زندگی بیمه سامان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوشش بیماری‌‌های خاص تا سقف ۱.۵ میلیارد تومان (پوشش امراض خاص)
 • پرداخت هزینه‌‌های بیمارستانی تا سقف ۲۰ میلیون تومان (پوشش درمان)
 • پوشش بیمه آتش سوزی
 • و…

نکته آخر = نکته اول !

شما بایستی دقیقا بدانید که از بیمه عمر چه می خواهید و کدام بیمه برای شما به لحاظ مالی ، شرایط و نیازی که شما دارید مناسب تر است.

هر یک از شرکت های بیمه ای که در ابتدای مقاله معرفی کردیم ، با توجه به شاخص هایی که به شما معرفی کردیم در یک سری پوشش های بیمه ای واقعا شاخص هستند و قطعا یک سری نقاط ضعف هم دارند. در کنار هم قرار دادن این نقاط قوت و ضعف بیمه های مختلف به مقایسه هر چه بیشتر آنها به شما کمک می کند.

شما با اطلاعاتی که تا به امروز منتشر شده و شاخص هایی که سعی کردم در این مقاله به شما معرفی کنم می توانید تا حد زیادی با بیمه های مختلف آشنایی پیدا کنید.

خرید اینترنتی و آنلاین بهترین بیمه عمر

سایت های مختلفی مانند ازکی، بیمیتو، بیمه بازار در زمینه فروش بیمه عمر فعالیت دارند ولی پیشنهاد ما به شما استفاده از مشاورانی می باشد که سالها در حوزه بیمه عمر فعالیت دارند و نسبت به تنظیم قرارداد بیمه تسلط دارند. توجه داشته باشید همانطور که بارها در این مقاله اعلام شد مهمترین قسمت بیمه عمر تنظیم قرارداد بیمه عمر می باشد، که سال ها بعد نتایج آن مشخص می شود.
برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان در زمینه خرید بهترین بیمه عمر می توانید از طریق دکمه زیر درخواست خود را برای دریافت مشاوره ثبت نمایید:

سالار احمدی
Overall
۵
بررسی کاربر
۵ (۶ رای ها)
در حال ارسال

یک پاسخ

 1. salar آگوست 16, 2018

ارسال یک پاسخ

در حال ارسال

اسکرول به بالا