همه چیز در مورد کمک هزینه کفن و دفن در بیمه تامین اجتماعی

بر اساس بند ۱۸ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی کمک هزینه کفن و دفن مبلغ مقطوعی است که برای تامین هزینه های مربوط به کفن و دفن بیمه شده، در مواردی که خانواده او این امر را به عهده می گیرند به بازماندگان وی پرداخت می شود.

شرایط پرداخت کمک هزینه کفن و دفن

کمک هزینه کفن و دفن بعنوان یکی از حمایت های موضوع قانون تامین اجتماعی ، علاوه بر بازماندگان بیمه شدگان اجباری وبیمه شدگان اختیاری ، به بازماندگان بازنشستگان، از کارافتادگان کلی و مقرری بگیران بیمه بیکاری متوفی نیز پرداخت می شود.

برقرار بودن ارتباط بیمه شده با کارفرمای کارگاه مشمول قانون تامین اجتماعی، شرط اصلی پرداخت کمک هزینه کفن و دفن به بازماندگان بیمه شده متوفی است و به این ترتیب افرادی که قبل از فوت فاقد ارتباط بیمه ای با سازمان تامین اجتماعی باشند، مشمول دریافت این کمک هزینه نیستند، اما بیمه شدگانی که قبل از فوت به عللی مانند بیماری و یا بارداری بصورت موقت ارتباط کاری با کارفرما نداشته باشند، مشمول دریافت کمک هزینه کفن و دفن هستند.

با توجه به تسهیلاتی که از سوی سازمان تامین اجتماعی فراهم گردیده، کمک هزینه مذکور بابت فوت همسر بیمه شدگان و مستمری بگیران نیز در صورت احراز شرایط قانونی پرداخت می گردد.

کمک هزینه کفن و دفن به چه کسانی پرداخت می شود؟

کمک هزینه کفن و دفن به همسر بیمه شده یا مستمری بگیر متوفی، فرزند، پدر و یا مادر وی پرداخت می شود.

این کمک هزینه پس از انجام مراحل کفن و دفن بیمه شده متوفی و با ارائه اسناد و مدارک مربوط، از سوی شعب سازمان تامین اجتماعی قابل پرداخت است.

میزان کمک هزینه کفن و دفن پرداختی در بیمه تامین اجتماعی

میزان کمک هزینه کفن و دفن، مقطوع است و بدون توجه به هزینه های پرداخت شده از سوی بازماندگان متوفی، به آنان پرداخت می شود.

قانون تامین اجتماعی در مورد میزان کمک هزینه کفن و دفن، سکوت کرده است. ابهام قانونی موجود سبب شده بود که تا اواخر سال ۱۳۶۶، مبلغ ناچیزی بعنوان هزینه کفن و دفن به بازماندگان متوفی پرداخت شود، اما از آن تاریخ به بعد میزان کمک هزینه کفن و دفن شناور بوده و در سالهای مختلف تغییر کرده است و در حال حاضر معادل حداقل دستمزد مشمول کسر حق بیمه زمان فوت می باشد.
مدارک مورد نیاز:

برای دریافت کمک هزینه کفن و دفن مشمولان قانون تامین اجتماعی، ارائه مدارک زیر به شعب تامین اجتماعی ضروری است:

  • گواهی فوت بیمه شده یا مستمری بگیر
  • دفترچه درمانی متوفی

آموزش دریافت فیش و برگ پرداخت حق بیمه ، بیمه شدگان اختیاری و مشاغل آزاد

آموزش گام به گام پرداخت فیش حق بیمه تامین اجتماعی از طریق دستگاه عابر بانک

آموزش کامل مراحل پرداخت فیش حق بیمه از طریق USSD  تلفن همراه

پرداخت فیش حق بیمه از طریق اینترنت

 راهنمای مشاهده سوابق بیمه شدگان تامین اجتماعی

آموزش گام به گام ارسال اینترنتی لیست بیمه و دریافت برگ پرداخت 

آموزش گام به گام تهیه لیست بیمه تامین اجتماعی


سوالات خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی),  بیمه شخص ثالث  و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.

عباسی
  • وقتی پدرم فوت کرد ما از این پول استفاده نکردیم میتونم درخواست پرداخت این پول رو الان بدم
۵.۰
Sending
User Rating ۵ (۱ vote)

ارسال پاسخ