۵ نکته مهم قانونی تنظیم قرارداد حقوقی ( کار | مشاوره | پیمانکاری | مشارکت مدنی )

قرارداد چیست ؟

قرار داد به عملی گفته می‌شود که یک یا چند نفر در برابر یک یا چند نفر دیگر به انجام یا عدم انجام امری متعهد شوند و این امر مورد قبول دو طرف قرار بگیرد . با بسته شدن قرارداد میان دو طرف ، یک رابطه جدید حقوقی برقرار می‌شود و دو طرف با توجه به توافقات و همچنین موضوع قرارداد ، در برابر یکدیگر متعهد می‌گردند . مانند قراردادهای ملکی که میان خریدار و فروشنده منعقد شده و دو طرف تعهداتی را امضا می‌کنند که باید مطابق قرارداد به آن پایبند باشند .

انواع قرارداد حقوقی

 • قرارداد کار : رابطه بین کارگر و کارفرما زمانی رسمیت میابد که ما بین آنها مطابق قانون قراردادی امضا شود . این قرارداد به صورت کتبی و شفاهی انجام می‌گیرد که بر اساس آن کارگر در قبال انجام کار برای مدت موقت یا غیر موقت ، مبلغی را به عنوان حق السعی دریافت می‌کند .
  – در واقع قرارداد شفاهی یا کتبی از منظر اعتبار قانونی تفاوتی با هم ندارند البته این امر مشروط به این نکته است که در صورت بروز مشکل ، طرفین بتوانند با توجه به مدارک و شواهد ، قرارداد شفاهی را اثبات کنند . مورد دیگری که در خصوص قرارداد کتبی و شفاهی باید گفت این است که این نوع قرارداد می‌تواند بین شخص حقوقی با حقیقی یا شخص حقیقی با حقیقی منعقد شود .
 • قرارداد پیمانکاری : این نوع قرارداد همچون واسطه‌ ای میان طرفین یک پروژه مانند کارفرما ، پیمانکار و مشاور بوده و با بستن این قرارداد آن هم به صورت اصولی و درست ، می‌توان تا اندازه بسیار زیادی از بروز اختلافات و ضرر و زیان‌ های طرفین قرارداد جلوگیری کرد .
 • قرار داد مشارکت مدنی : این نوع از قرارداد جهت تسهیلات برای توسعه فعالیت‌های خدماتی ، بازرگانی و تولیدی بوده و نوعی سرمایه‌گذاری مشترک و سودمند برای دستیابی به خواست‌ها و اهداف درآمدی شرکا به حساب می‌آید . در واقع این نوع از قرارداد به معنای تجمیع سهم الشرکه غیرنقدی یا نقدی مربوط به افراد حقیقی و حقوقی بوده که برای انجام عملی معین در حوزه‌های تولیدی ، خدماتی و بازرگانی در مدتی مشخص تنظیم می‌شود .
 • قرارداد مشاوره : قرارداد مشاوره که با عنوان قرارداد خدمات مشاوره نیز شناخته شده ، بین کارفرما و مشاور منعقد می‌گردد . در این نوع از قرارداد مشاوران که افرادی متخصص هستند با توجه به ارکان مندرج در قرارداد و در مدت تعیین شده جهت پیشبرد اهداف کارفرما وی را همراهی کرده و با توجه به تخصص خود مشاوره‌های لازم را در اختیار کارفرما قرار می‌دهند .

تفاوت عقد و قرارداد

شاید در عرف تفاوتی میان دو واژه عقد و قرارداد وجود نداشته باشد اما در زبان تخصصی حقوق این دو واژه تفاوت‌هایی با هم دارند .

در علم حقوق عقد ، به آن دسته از عقودی گفته می‌شود که در قانون مدنی چگونگی و شرایط آنها کاملا ذکر شده باشد مانند عقد اجاره ، مضاربه ، رهن ، بیع و نمونه‌هایی از این دست . اما کلمه قرارداد در مورد تمامی عقود به کار می‌رود خواه آنها معین باشند خواه معین نباشند .

در صورتی که در زمینه امور حقوقی قرارداد نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

[button-green url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=wp-98563″ target=”_blank” rel=”nofollow” position=”center”]دریافت مشاوره تلفنی[/button-green]

ارکان تنظیم قرارداد

در واقع ارکان قرارداد آن مواردی هستند که لازم است حین تنظیم و امضای قرارداد ، رعایت شده و مورد توجه قرار بگیرند . این موارد در تمامی قراردادها حائز اهمیت بوده و باید ذکر گردند زیرا ارکان قرارداد سبب اعتبار یک عقد شده و عدم قید آنها ، ابهام در قرارداد را در پی خواهد داشت که این امر می‌تواند از ارزش قرارداد بکاهد .

 1. نام و هویت متعاملین : در تمامی قراردادها باید نام ، نام خانوادگی ، کد ملی ، شماره شناسنامه ، آدرس و شماره تلفن دو طرف قرارداد اعم از خریدار یا خریداران ، فروشنده یا فروشندگان ، مستاجر یا مستاجران ، موجر یا موجران ، کارفرما یا کارفرمایان و …. به صورت دقیق و مشخص ثبت گردد .
 2. مورد معامله : در کلیه قراردادها درج دقیق و مشخص مورد معامله الزامی است . به طور نمونه در مورد معاملات ملکی باید پلاک ثبتی ، آدرس دقیق پستی ، شماره سند و کلیه مشخصاتی که در سند درج شده ، در قرارداد نیز قید گردد در غیر این صورت قرارداد فاقد اعتبار است .
 3. مدت معامله : در تمامی قراردادها مدت معامله باید به صورت روشن و دقیق ذکر شود تا زمان اتمام قرار داد مشخص بوده و طرفین در بازه زمانی ذکر شده به تعهدات خود عمل نمایند .
 4. قیمت مورد معامله : رکن مهم دیگری که در تمامی قرارداد ها باید قید شود ، قیمت مورد معامله بوده به طوری که در صورت عدم اعلام قیمت در قرارداد به خصوص قرارداد هایی چون خرید و فروش ، اجاره نامه و … قرارداد اعتبار خود را از دست خواهد داد .

۵- فسخ قرار داد

فسخ در لغت به معنای شکستن است اما در اصطلاح حقوقی پایان دادن به یک قرارداد به وسیله یکی از دو طرف قرارداد یا شخص سوم را فسخ قرارداد می‌نامند .

موضوعیت فسخ قرارداد در مورد عقود لازم است زیرا در عقود جایز طرفین به راحتی می‌توانند در هر زمانی که بخواهند ، عقد را بر هم بزنند . بر همین اساس مبنای فسخ قرارداد ممکن است متفاوت باشد به این صورت که فسخ مبتنی بر شروطی است که حین عقد قرارداد میان طرفین گذاشته شده یا به وسیله حکم قانونی تعیین گردیده است .

شرایط فسخ قرارداد :

 • فسخ کننده باید پایان و انحلال قرارداد را اراده کند .
 • رضایت فسخ کننده اهمیت دارد در غیر این صورت فسخ هیچ اثر حقوقی ندارد .
 • داشتن اهلیت برای فسخ کننده بسیار اهمیت دارد بدین معنا که باید از صحت عقلی و شرایط سنی مناسبی برخوردار باشد .

در صورتی که در زمینه امور حقوقی قرارداد  نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

[button-green url=”https://www.bidbarg.com/?cd=&b=wp-98563″ target=”_blank” rel=”nofollow” position=”center”]دریافت مشاوره تلفنی[/button-green]

5 نکته مهم قانونی تنظیم قرارداد حقوقی (کار | مشاوره | پیمانکاری | مشارکت مدنی

ملکی
 • آیا در صورت راضی نشدن یکی از طرفین معامله فسخ قرارداد امکان پذیره ؟
  (۵)
بررسی کاربر
۰ (۰ رای)
در حال ارسال

ارسال یک پاسخ

در حال ارسال

اسکرول به بالا