تحلیل کمی و کیفی ضریب نفوذ صنعت بیمه کشور

تحلیل کمی و کیفی ضریب نفوذ صنعت بیمه کشور در سال ۱۳۹۲

پژوهشکده بیمه با انجام پژوهشی ضریب نفوذ صنعت بیمه کشور در سال ۱۳۹۲ را به لحاظ کمی و کیفی تحلیل کرده است.

به گزارش بیدبرگ  و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، بر اساس این پژوهش، ضریب نفوذ کل در سال ۱۳۹۱ برابر با ۸۴۹/۱ بوده که در سال ۱۳۹۲ به رقم ۷۳۴/۱ رسیده است. بر اساس محاسبات، ضریب نفوذ بیمه‌ های زندگی و غیرزندگی در سال ۱۳۹۱ به ترتیب برابر ۱۴۵/۰ و ۷۰۴/۱ بوده که در سال ۱۳۹۲ ضریب نفوذ بیمه‌ های زندگی برابر ۱۵۸/۰ و ضریب نفوذ بیمه‌ های غیرزندگی برابر ۵۷۶/۱ شده است.

همچنین در سال ۱۳۹۲ ضریب نفوذ به میزان ۲۲/۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است که با توجه به اینکه ضریب نفوذ از نسبت دو رقم جاری حق بیمه‌ های تولیدی و تولید ناخالص داخلی به دست می‌آید، به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی کاهش این ضریب پایین بودن نرخ تورم صنعت بیمه نسبت به نرخ تورم عمومی جامعه و رشد تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار در سال ۱۳۹۲ باشد.

در این پژوهش، ضریب نفوذ غیر نفتی ( نسبت حق بیمه های دریافتی بدون نفت به تولید ملی بدون نفت) نیز با توجه به اقتصاد نفتی کشور محاسبه شده که این ضریب در سال ۱۳۹۲، ۰۵/۲ درصد بوده است که نشان‌ دهنده عدم توازن گسترش خدمات بیمه‌ ای در بخش نفتی و غیر نفتی اقتصاد کشور است؛ بطوری که از یک‌سو بخش نفت کشور از پتانسیل‌ های موجود در صنعت بیمه استفاده نکرده و از سوی ‌دیگر صنعت بیمه نیز نتوانسته در این بخش مانند بخش‌ های دیگر اقتصاد فعال باشد.

در بخش دیگر این پژوهش، ضریب نفوذ منطقه ای و استانی کشور برای سال ۱۳۹۰ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است که براساس این بررسی، استان های تهران با ضریب نفوذ ۵۸/۲، اردبیل ۴۱/۲، خراسان رضوی۶۰/۱، یزد و قم ۸۲/۱ نسبت به سایر استان ها از ضریب نفوذ بالاتری برخوردار هستند. از طرفی دیگر، استان های کهکیلویه  و بویراحمد ۲۹/۰، خوزستان ۳۸/۰ و بوشهر با ۳۷/۰، کمترین ضریب نفوذ بیمه بازرگانی را به خود اختصاص داده‌اند.

گفتنی است ضریب نفوذ بیمه که یکی از مهمترین شاخص‌ های ارزیابی عملکرد صنعت بیمه است نشانگر سهم مستقیم فعالیت صنعت بیمه از تولید ناخالص داخلی کشور است و از نسبت مجموع حق بیمه های صادره تقسیم بر تولید ناخالص داخلی به قیمت‌ های بازار بدست می‌آید.

بررسی کاربر
۰ (۰ رای)
در حال ارسال

2 دیدگاه ها

  1. علی یاسینی ژانویه 1, 2021
  2. آموزش طراحی وب سایت در اهواز ژانویه 17, 2021

ارسال یک پاسخ

اسکرول به بالا