دریافت مشاوره تلفنی از متخصص
0 امتیاز
701 بازدید
قبل در مجوز فعالیت قانونی توسط (140 امتیاز)
با عرض سلام و خسته نباشید

ماده 469 قانون جدید آیین دادرسی کیفری چیست ؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (11,500 امتیاز)

ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری :

در موقع رسیدگی ، عضو ممیز ، گزارش پرونده و مفاد اوراقی را که لازم است قرائت می‌کند و طرفین یا وکلای آنان ، در صورت حضور ، می‌توانند با اجازه رییس شعبه ، مطالب خود را اظهار دارند. همچنین دادستان کل یا نماینده وی با حضور در شعبه به طور مستدل ، مستند و مکتوب نسبت به نقض یا ابرام رأی معترضٌ‌عنه یا فرجام‌خواسته ، نظر خود را اعلام می‏‏کند. سپس اعضای شعبه با توجه به محتویات پرونده و مفاد گزارش و مطالب اظهار شده ، با درج نظر دادستان کل کشور یا نماینده وی در متن دادنامه ، به شرح زیر اتخاذ تصمیم می‏کنند:

  1. الف – اگر رأی مطابق قانون و ادله موجود در پرونده باشد با ابرام آن ، پرونده را به دادگاه صادرکننده رأی اعاده می‌نمایند.
  2. ب – هرگاه رأی مخالف قانون ، یا بدون توجه به ادله و مدافعات طرفین صادر شده باشد یا رعایت تشریفات قانونی نشده و آن تشریفات به درجه‌ای از اهمیت باشد که موجب بی‌اعتباری رأی شود ، شعبه دیوان‌ عالی کشور ، رأی را نقض و به شرح زیر اقدام می‌کند:
  • ۱ – اگر عملی که محکومٌ‌علیه به اتهام ارتکاب آن محکوم شده به فرض ثبوت ، جرم نبوده یا به لحاظ شمول عفو عمومی و یا سایر جهات قانونی متهم قابل تعقیب نباشد ، رأی صادره نقض بلا ارجاع می‌شود.
  • ۲ – اگر رأی صادره از نوع قرار و یا حکمی باشد که به علت ناقص بودن تحقیقات نقض شده است ، برای رسیدگی مجدد به دادگاه صادرکننده رأی ارجاع می‌شود.
  • ۳ – اگر رأی به علت عدم صلاحیت ذاتی دادگاه نقض شود ، پرونده به مرجعی که دیوان‌ عالی کشور ، صالح تشخیص می‌دهد ، ارسال می‌شود و مرجع مذکور مکلف به رسیدگی است.
  • ۴ – در سایر موارد ، پس از نقض رأی ، پرونده به دادگاه هم‌عرض ارجاع می‌شود.
  • تبصره ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری : در مواردی که دیوان‌ عالی کشور رأی را به علت نقص تحقیقات نقض می‌کند ، مکلف است تمام موارد نقص تحقیقات را به تفصیل ذکر کند.

مشاوره های مشابه

    دریافت مشاوره خصوصی از وکیل متخصص
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ

رزرو آنلاین مشاورتنظیم لایحه و دادخواست
.
.

...