درخواست مشاور متخصص
0 امتیاز
307 بازدید
قبل در حسابداری و مالیات شرکت ها توسط (16,500 امتیاز)

سلام

مطابق استفساریه از دفتر فنی و حسابرسی مالیاتی که در تصویر زیر آمده است، اگر ماهیت قرارداد شرکت با شخص حقیقی بدون وجود رابطه استخدامی باشد ولی شخص در سامانه مالیات مشاغل اداره دارایی عضو نباشد، آیا باید مطابق تبصره 1 ماده 86 با وی کار کرد و 10% را کسر کرد؟ 

از آنجا که متن استفساریه به این اشاره دارد که با ایشان باید مطابق بند 2 اقدام کرد ولی ایشان در سامانه مالیات مشاغل عضو نیستند، راهکار چیست؟ آیا آیین نامه ای وجود دارد که بگوید اگر شخص حقیقی در سامانه مالیات مشاغل عضو نبود، مطابق بند 1 اقدام گردد و 10% کسر گردد؟

با تشکر

دریافت مشاوره تخصصی >>

2 پاسخ

0 امتیاز
قبل توسط (2,450 امتیاز)

سلام . 

بر اساس قانون مالیات و بخشنامه های موجود ،  رابطه افراد و اشخاص حقیقی با شرکتها از ابتدای سال 97 به سه حالت زیر قابل تفکیک است 

1- کارمند اصلی - حقوق بگیر  :   در این حالت فرد مشمول مالیات فصل حقوق بوده و کارفرما مکلف به کسر و پرداخت مالیات حقوق با احتساب معافیت ماده 84 و با نرخ های مقرر در ماده 85 (  بند (الف) تبصره 6 قانون بودجه سال 1397 ) می باشد. 

2- کارمند غیر اصلی - حقوق بگیر  : در این حالت فرد مشمول مالیات فصل حقوق بوده و کارفرما مکلف به کسر و پرداخت مالیات حقوق بدون احتساب معافیت ماده 84 و بر اساس نرخ مقطوع 10 درصد بر اساس دستورالعمل تبصره ماده 86 ق.م.م می باشد. 

3- رابطه غیر کارمندی - ( رابطه پیمانکاری ) : در این حالت فرد مشمول مالیات بر درامد مشاغل است ولی کارفرما تکلیفی مبنی بر کسر مالیات نداشته و صرفا نام و مشخصات طرف معامله را باید از طریق سامانه های 169 به اداره مالیات ارسال نماید. و اداره مالیات مکلف است با تشکیل پرونده برای شخص مذکور و صدور برگ تشخیص مالیات مربوطه را مطالبه نماید. 

لازم به توضیح است که ملاک تشخیص رابطه استخدامی و تعریف حقوق بسته به دیدگاه ممیزان و با توجه به نوع قرارداد و نیز ماده 82 قانون مالیات ها و تعریف حقوق در متن قانون کار می باشد. 

 

این صرفا یک نظر شخصی است و قطعا قابلیت نقد و بررسی دارد 

با تشکر. قاطبی


با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
0 امتیاز
قبل توسط (2,450 امتیاز)
بر مبناي فصل مشاغل ماليات محاسبه و مطالبه خواهد شد

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
رزرو آنلاین مشاور
مشاور آنلاین

.
.
...