درخواست مشاور متخصص
+1 امتیاز
8,361 بازدید
در حسابداری و مالیات شرکت ها توسط
سلام

موارد معاف از مالیات حقوق کدام اند ؟
دریافت مشاوره تخصصی >>

2 پاسخ

0 امتیاز
توسط (1,060 امتیاز)
انتخاب شده توسط
 
بهترین پاسخ

با سلام و وقت بخیر

موارد معاف از مالیات حقوق و دستمزد 

1- فوق العاده ماموریت

فوق العاده ماموریت :
در صورتیکه مرتبط با فعالیت شرکت و 50 کیلومتر از محل اصلی شرکت دور و یا ناچار به توقف شبانه جهت انجام کار موقت باشد. مستند به حکم ماموریت و مدارک ایاب و ذهاب و اقامت و پذیرایی از جمله بلیط هواپیما و صورتحساب هتل و یا مسافر خانه ... و گزارش ماموریت و... باشد ، قابل قبول می باشد .


2- سنوات خدمت کارکنان :

مالیات بر حقوق سنوات در قانون جدید مالیات

با توجه به بند ۵ ماده ۹۱ قانون جدید مالیات مصوب تیرماه ۱۳۹۴، حق سنوات چه هرماه پرداخت شود و چه در پایان سال از مالیات بر حقوق معاف است. 

ولی در قانون قبلی مالیات در صورتی حق سنوات معاف از مالیات بود که در پایان خدمت کارمند پرداخت بشود و در غیر اینصورت مشمول مالیات بود.

با اجرایی شدن قانون جدید مالیات از ابتدای سال ۱۳۹۵، چون در این بند هیچ شرطی برای مشمول بودن ذکر نشده و کلی بیان شده ، حق سنوات چه هرماه پرداخت شود و چه در پایان سال و یا در پایان خدمت کارمند، از مالیات بر حقوق معاف است. ، 

پس حق سنوات به طور کلی از مالیات بر حقوق معاف شده است.
3- دو هفتم 2/7 بیمه سهم کارگر معاف از مالیات است.(بخشنامه شماره ۱۹۴۱۸/۴۳۸۵/۲۱۱ مورخ ۰۷/۱۱/۱۳۸۳)

این معافیت آخر رو اکثر حسابدار های محترم رعایت نمیکنند که به ضرر کارگر و کارفرما تمام خواهد شد.

ماده91 ـ درآمدهای حقوق به شرح زیر از پرداخت مالیات‌معاف است‌:

 

 1. روسا و اعضای مأموریت‌های سیاسی خارجی در ایران و روسا و اعضای هیأت‌های نمایندگی فوق العاده دول خارجی نسبت ‌به درآمد حقوق دریافتی از دولت متبوع خود به شرط معامله متقابل ‌و همچنین روسا و اعضای هیأت‌های نمایندگی سازمان ملل متحد و موسسات تخصصی آن در ایران نسبت به درآمد حقوق دریافتی ازسازمان و موسسات مزبور در صورتی که تابع دولت جمهوری ‌اسلامی ایران نباشند.
 2.  روسا و اعضای مأموریت‌های کنسولی خارجی در ایران و همچنین کارمندان موسسات فرهنگی دول خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دول متبوع خود به شرط معامله متقابل‌.
 3. 3 ـ کارشناسان خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی‌ایران از محل کمک‌های بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی و فرهنگی دول خارجی و یا موسسات بین‌المللی به ایران اعزام ‌می‌شوند نسبت به حقوق دریافتی آنان از دول متبوع یا موسسات ‌بین‌المللی مذکور.
 4. 4 ـ کارمندان محلی سفارتخانه‌ها و کنسولگریها ونمایندگی‌های ‌دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت جمهوری اسلامی ایران در صورتی که دارای‌ تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند به شرط معامله ‌متقابل‌.
 5. 5 ـ حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به‌وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده که در موقع بازنشستگی یا از کارافتادگی به حقوق بگیر پرداخت می‌شود.
 6.  هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل‌.
 7.  مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده‌کارگران و خانه‌های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرد.
 8.  وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن‌.
 9.  عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک دوازدهم ‌میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده (84) این قانون‌.
 10. خانه‌های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب‌آیین نامه‌های خاص در اختیار مأموران کشوری گذارده می‌شود.
 11.  وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آنها مستقیماً یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبته پرداخت کند.
 12.  مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (84) این قانون‌.
 13.  درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ‌ایران اعم از نظامی و انتظامی‌، مشمولان قانون استخدامی وزارت ‌اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان‌
ارادتمند شما مرتضی یگانه ارشد انجام امور مربوط به امور مالیاتی و تامین اجتماعی در تهران
با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>
توسط (92,240 امتیاز)
بسیار جامع وکامل ..راجب بندسه منظوراینه که ناخالص حقوق منهای دوهفتم بیمه سهم کارکر مبنای محاسبه مالیات میشود ومالیات مرخصی هنگامی که درپایان سال پرداخت شودبه قصد نسویه مطالبات پایان سال حزو حقوق مشمول مالیات میشود..
0 امتیاز
توسط (92,240 امتیاز)
فقط هزینه سفر وفوق العاده ماموریت

با احترام
پیشنهاد می کنم برای بررسی مورد خاص شما، اینجا کلیک کنید و بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید. >>

مشاوره های مشابه

  انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور
تماس با بیدبرگ    درباره بیدبرگ    قوانین بیدبرگ 
مشاور تلفنی 24 ساعته
رزرو آنلاین مشاور
مشاور آنلاین
.
.
...