منتخب روز: دلایل کمبود تقاضای بیمه، اولین گام موفقیت، ۵ راه برای متقاعد کردن مشتری

یکی از دلایل کمبود تقاضای بیمه در صنعت بیمه ایران

بسیاری از صاحب نظران و فعالان اقتصادی درون و بیرون صنعت بیمه و همچنین بسیاری از مسؤولین کشور بر این باورند که صنعت بیمه آنچنان که باید و شاید رشد و توسعه نیافته و ظرفیتهای بالقوه کشور در این زمینه هنوز در حد مورد انتظار به فعلیت نرسیده است.

هر چند رشد صنعت بیمه ایران طی ۵۵ سال گذشته بیش از ۱۲ برابر رشد کل اقتصاد ایران بوده و لذا سهم این صنعت از تولید ناخالص داخلی کشور از ۰.۰۲ درصد در سال ۱۳۳۸ به ۰.۲۷ درصد در سال ۱۳۹۳ رسیده است اما با این وجود، رتبه اقتصاد ایران در دنیا ۱۷ پله بهتر از رتبه صنعت بیمه کشورمان در جهان است. عوامل این شکاف هم در طرف عرضه صنعت بیمه نهفته است و هم در طرف تقاضای آن. در این یادداشت به یکی از عوامل مهمی که باعث کمبود تقاضا برای خدمات بیمه‌های بازرگانی شده است اشاره می‌شود.
کمبود تقاضا برای خدمات بیمه‌های بازرگانی در کشور تا حد زیادی به وفور درآمدهای نفتی و به تبع آن گسترش بخش‌های عمومی و دولتی مربوط است که باعث شده بخش بزرگی از بازار بالقوه بیمه‌ کشور بخصوص در حوزه بیمه‌های زندگی از دسترس بیمه‌های بازرگانی خارج و به بیمه‌های اجتماعی انتقال یابد.

سهم بیمه‌های اجتماعی و بازرگانی از تولید ناخالص داخلی طی دوره ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۱ با همدیگر مقایسه شده است. در سالهای اولیه این دوره بیمه‌های بازرگانی و اجتماعی فاصله زیادی از هم ندارند و حتی در برخی سالها سهم بیمه‌های بازرگانی از GDP بالاتر از بیمه‌های اجتماعی است اما از اوایل دهه پنجاه شمسی همزمان با افزایش شدید درآمدهای نفتی جهش بزرگی در سهم بیمه‌های اجتماعی از اقتصاد کشور ایجاد می‌شود که این وضعیت با روندی فزاینده تاکنون نیز ادامه یافته است بگونه‌ای که در سال ۱۳۹۱ سهم بیمه‌های اجتماعی از تولید ناخالص داخلی به ۴.۵ برابر سهم بیمه‌های بازرگانی رسیده است.

—————————————————————————————————————————————–

اولین گام موفقیت

اولین گام موفقیت، این است که بتوانی موفقیت دیگران را تحمل کنی. دومین گام موفقیت، این است که بتوانی موفقیت دیگران را تحسین کنی. سومین گام موفقیت، این است که بتوانی موفقیت دیگران را تقلید کنی. آخرین گام موفقیت این است که بتوانی به شیوه خودت موفق شوی… ماه را نشانه بگیرید، اگر به هدف نزنید، حتما یکی از ستاره ها را خواهید زد. (براون)

ایا می دانید در گاو بازی به چه کسی جایزه اول تعلق میگیره؟

به کسی که نسبت به حمله گاو بهترین جاخالی ها را داده…
نه به اون کسی که با گاو درگیر شده

در زندگی هم وقتی گاوی به سمتتون میاد حتما کنار بکشید!!!
درگیری با گاوهای زندگی بی فایدست

—————————————————————————————————————————————–

۵ راه برای متقاعد کردن مشتریان جهت خرید از شما

مشتریان هیچوقت به خاطر خود محصول خرید نمی‌کنند، آن‌ها چون متقاعد شده‌اند که محصول برای آن‌ها مفید است آن را می‌خرند. متأسفانه بیشتر فروشندگان در مورد جنس صحبت می‌کنند و خود مشتری باید فواید آن را بیابد. اگر شما به جای محصول از فواید آن بگویید فروشتان افزایش خواهد یافت. ۶ راه برای متقاعد کردن مشتریان جهت خرید از شما را در زیر مطالعه کنید.

۱-تفاوت بین فواید و مشخصات کالا را بدانید

مشتری کالای شما را می‌بیند و شما نیازی نیست در مورد آنچه مشتری می‌بیند توضیح دهید بلکه باید به آن‌ها توضیح دهید بعد از خرید این کالا چه فوایدی نصیبش می‌شود. برای مثال به‌جای اینکه بگویید “این ماشین سیستم امنیتی قوی دارد” بگویید “این ماشین خانواده شما را امن نگه می‌دارد”

۲-با زبان ساده سخن بگویید

مشتریان فواید و جملات ساده را بهتر از جملات سنگین و طولانی به خاطر می‌سپارند. به جای اینکه بگویید “در بدنه ماشین محافظی تعبیه شده است که در برابر ضربه مقاوم است” بگویید “اگر تصادف وحشتناکی اتفاق بیفتد احتمال زنده ماندن شما ۵۰ برابر بیشتر است”

۳- از کلمات تخصصی استفاده نکنید

هیچ‌چیز بیشتر از کلمات تخصصی مشتری را کسل و سردرگم نمی‌کند. مثلاً به جای اینکه بگویید “افزایش کارایی با پروتکل ۸۰۲۱۰ ” بگویید “شما می‌توانید با هرجایی که می‌خواهید ارتباط برقرار کنید”ل

۴-لیست فواید محصول را کوتاه کنید

اکثر مردم فقط می‌توانند دو یا سه مطلب را در حافظه کوتاه مدت خود نگه دارند. لیست طولانی از فواید مشتری را گیج می‌کند. برای مثال به جای اینکه بگویید “این لیستی از فواید محصولات ماست ” بگویید “۲تا از مهمترین فواید این محصول ….”

۵-تأکید کنید چه چیزی در مورد محصول شما خاص است که باید آن را بخرند

فواید محصولات برای مشتری اهمیت زیادی دارد اما فوایدی که شما را از دیگران متمایز کند تأثیر چند برابر دارد.

 —————————————————————————————————————————————–

ارسال پاسخ