علت کاهش سهم بیمه ایران از حق بیمه تولیدی کشور

محمد حیدری عضو هیات مدیره بیمه ایران درباره علت کاهش سهم این شرکت از حق بیمه تولیدی کشور گفت: نرخ‌شکنی ‌برخی شرکت‌های بیمه، تمدید کوتاه‌مدت برخی بیمه‌نامه‌های بزرگ و خروج پرتفوی‌های زیان‌ده از سیستم، از علل کاهش سهم بیمه ایران از حق بیمه‌هاست.

به گزارش بیدبرگ و نقل از خبرگزاری آنا، بر اساس گزارش اداره تحلیل‌های آماری بیمه مرکزی، میزان حق بیمه های تولیدی بازار بیمه در ۳ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷.۵ درصد و میزان خسارت پرداختی ۲۰.۴ درصد رشد داشته است. این در حالی است که سهم بیمه ایران به عنوان تنها شرکت دولتی بیمه در کشور از حق بیمه‌ها نسبت به سنوات گذشته کاهش یافته و به حدود ۳۵.۹ درصد رسیده است.

محمد حیدری افزود: سهم بیمه ایران هر ساله به میزان کمی از بازار کاهش خواهد یافت، مگر اینکه برای ما نیز همانند برخی شرکت‌های بیمه میزان سود مهم نباشد و تنها میزان فروش را مورد توجه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه بیمه ایران در سال ۹۳ پرتفوی آموزش و پرورش را به علت زیان‌ده بودن از سیستم خارج کرد، تصریح کرد: نوسانات بیمه‌نامه‌های عادی مانند اتومبیل چندان در سهم حق بیمه از بازار تاثیرگذار نیستند و بیمه‌های خطوط هوایی، شرکت‌های نفتی و… پرتفوی را جابه‌جا می‌کنند. کما اینکه به علت جابه‌جا شدن زمان صدور بیمه‌ نامه‌ها، دوره زمانی یک ماه نمی‌تواند به عنوان ملاک عمل قرار گیرد.

معاون فنی بیمه ایران با بیان اینکه ۲۹ شرکت بیمه در کشور وجود دارد، اظهار کرد: هر سال شرکت‌های بیمه جدید تاسیس می‌شوند و با توجه به اینکه سهامداران آنها از بخش‌های شبکه بانکی و یا صنایع هستند، طبیعی است که پرتفوی خود را از شرکت‌های بیمه بیرون بکشند.

وی با تاکید بر اینکه کاهش سهم از بازار به علت تاسیس شرکت‌های بیمه جدید کاملا طبیعی است، اضافه کرد: بیمه ایران در این وضع یا باید هیجان پرتفوی و سهم را صرف نظر از قیمت مورد توجه قرار دهد یا بر اساس قیمت تمام شده عمل کند.

حیدری با بیان اینکه باید پرتفوی زیان‌ده را از دست داد، عنوان کرد: بیمه ایران حاضر نیست چنین بیمه‌نامه‌هایی را با قیمت پایین صادر کند. کما اینکه برخی شرکت‌های بیمه‌ای دیگر این کار را برای افزایش میزان سهم خود از حق بیمه‌ها و یا بالا بردن میزان نقدینگی انجام می‌دهند.

به گفته معاون فنی بیمه ایران، عمده کاهش سهم حق بیمه‌نامه‌های بیمه ایران در بخش درمان و اتومبیل و بیمه‌نامه‌های شخص ثالث بوده است، چرا که سایر شرکت‌ها این بیمه‌نامه‌ها را با تخفیف ارائه‌ می‌کنند و در مقابل بیمه ایران تخفیفی برای این بخش‌ها ندارد.

سوالات خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی),  بیمه شخص ثالث در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

منصوره
  • چون بیمه ایران دولتی هست
۵.۰

 

Leave a Reply