کارشکنی بیمه تکمیلی در مسیر سلامت

۵.۰
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران از مطالبات ۲۷۰ میلیارد تومانی بیمارستان های خصوصی تهران از بیمه های تکمیلی خبر داد و نسبت به روند همراهی آنها در اجرای کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت انتقاد کرد.

 

به گزارش بیدبرگ  و به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا زالی با بیان اینکه مطالبات قبل از اجرای کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت همچنان پابرجاست، اظهار داشت: هنوز این کتاب در بخش خصوصی به معنای واقعی اجرا نشده و بیمارستان های خصوصی در تامین نقدینگی با بحران مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه آحاد جامعه پزشکی از این موضوع گلایه مند هستند افزود: از ابتدای سال جاری تمامی بیمارستان های خصوصی حقوق و دستمزد را براساس رشد ۱۷ درصدی دولت اعمال کردنداما در عمل بدلیل برخی مزایایی که به آن تعلق میگیرد تمام بیمارستان های خصوصی از ۹۴/۱/۱ با افزایش حدود ۲۵ درصد در زمینه دستمزد روبرو بودند.

زالی با بیان اینکه ۶۰ درصد هزینه بیمارستان های خصوصی از نوع دستمزد است، ادامه داد : بخش خصوصی در ابتدای سال یک بارمالی سنگین را متحمل شد و قبل از اجرای کتاب بسیاری از بیمه های تکمیلی بین ۴ تا ۶ ماه مطالبات را با تاخیر پرداخت میکردند و پس از اجرای کتاب این تاخیر طولانی تر شده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با تاکید بر اینکه اکثر صورتحسابهای بیمارستانی پرداخت نشده است ،تصریح کرد :سازمان های بیمه گر تکمیلی  عملا تعهد کافی به اجرای کتاب و مفاد آن ندارند در حالی که درهیات وزیران الزام شده بود که تمامی سازمان های بیمه گر پایه و  تکمیلی ملزم به اجرای مفاد کتاب هستند اما این مهم عملی نشده است.

وی با اشاره به اینکه علیرغم همراهی جامعه پزشکی از سوی بیمه های تکمیلی همراهی مشاهده نشده است، افزود: جلساتی با حضور وزاری بهداشت و اقتصاد تشکیل گردید که تلاش شد مشکلات پزشکان و بخش خصوصی حل شود اما در عمل گزارشات واصل شده از شهرستان ها حاکی از عدم اجرای این کتاب توسط سازمان های بیمه گر تکمیلی در اقصی نقاط کشور است و پرداخت بخش زیادی از مطالبات با دیرکرد صورت می گیرد .

به گفته زالی، پزشکان شیرینی استفاده از تغییرات تعرفه ای را نچشیده اند و به ندرت پرداختی بر اساس کتاب جدید صورت گرفته و این در حالی است که خدمات به بیماران بطور کامل ارائه می شود .

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، اذعان داشت : بسیاری از بیمارستان ها با شرایط موجود با مشکلات متعدد اقتصادی روبرو هستند و کتابی که تعرفه ها در آن تغییر و افزایش یافت عملا در بخش خصوصی در گروه هایی که با بیمه های تکمیلی کار می کنند، اجرایی نشد در حالی که بالغ بر ۷۰ تا ۹۰ درصد خدمات را در تهران و شهرستان ها بیمه های تکمیلی باید پرداخت کنند.

وی خاطرنشان کرد: خدمات تعریف شده در کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات بالغ بر  ۵هزار خدمت است و در دور جدیدی که دولت در ابتدای سال تصویب کرد حدود ۳۵۰ خدمت دیگر هم به آن افزوده شده و با توجه به کل خدماتی که باید در این کتاب گنجانده شود پیش بینی ها حاکی از آن است که برای سال آینده به حدود ۷ هزار خدمت برسد.


سوال بیمه ای خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی  , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی ),  بیمه شخص ثالث ، قانون کار و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.


فیش بیمه ، بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد

سوابق بیمه

بیمارستان بیمه تامین اجتماعی

شعب سازمان بیمه تامین اجتماعی

آدرس پیشخوان دولت و نمایندگی بیمه سلامت

بهترین بیمه عمر

Leave a Reply