یک چهارم بازار بیمه زندگی در خاورمیانه در دست ترکیه

در ترکیه که حدود یک چهارم بازار بیمه زندگی در منطقه خاورمیانه را در اختیار دارد، حق این بخش حدود ۱۲ درصد کاهش داشته است؛ این در حالی است که در امارات متحده عربی پیش بینی می شود که این بخش رشد ۱۲ درصدی را تجربه کند. ابوظبی این رشد را مدیون جمعیت رو به گسترش و رشد طبقه متوسط است.

به گزارش بیدبرگ و نقل از صنعت بیمه، در آخرین گزارش منتشر شده توسط شرکت “سوئیس ری” آمده است،حق بیمه غیر زندگی جهانی در سال گذشته حدود ۲.۹ درصد رشد داشته است که این رشد بیشتر به دلیل پیشرفت و بهبود بازارهای اقتصادی است. در حالی که رشد بیمه زندگی در خاورمیانه همچنان پایین است اما بیمه غیر زندگی در این منطقه در حال تجربه روزهای طلایی است.

بیمه غیر زندگی در خاورمیانه، آسیای مرکزی و ترکیه در سال گذشته حدودا ۵.۹ درصد رشد داشته است؛ این در حالی است که این آمار در بخش بیمه زندگی نسبت به سال ۲۰۱۳ که رشد ۱۲ درصدی داشته است، تنها یک درصد افزایش در شاخص ها را ثبت کرده است.

در مقایسه با این آمار، حق بیمه غیر زندگی جهانی در سال گذشته حدود ۲.۹ درصد رشد داشته است که این رشد بیشتر به دلیل پیشرفت و بهبود بازارهای اقتصادی است.

در این گزارش که با عنوان “بیمه جهان ۲۰۱۴: بازگشت به بیمه زندگی” منتشر شده، تاکید شده که حق بیمه زندگی جهانی در سال ۲۰۱۴ به رشد واقعی ۴.۳ درصد رسیده است که در میان بخش های مختلف بیمه ای، پوشش بحران های مالی در اولویت قرار دارد.

در بسیاری از کشورهای خاورمیانه اقتصاد بسیار سریع رشد می کند و این امر در بسیاری از مناطق سبب شده توجه به بازارهای محلی بیمه و بیمه اتکایی افزایش یابد. پتانسیل رشد در صنعت بیمه منطقه ای به دلیل جمعیت شناسی، افزایش آگاهی مشتریان و اختصاص بودجه های عظیم دولتی برای تحقق تمامی اهداف کاملا نمایان است.

به باور کارشناسان، فاصله در ضریب نفوذ یکی از اصلی ترین دلایل درازمدت و ساختاری در رشد بازار بیمه عادی و اتکایی این منطقه است. بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ میلادی میزان حق بیمه‌ زندگی و غیر زندگی این منطقه از ۲۶ میلیارد دلار به بیش از ۴۴ میلیارد دلار افزایش یافته است. اجباری شدن بیمه وسایل نقلیه و بیمه درمانی، زیرساخت های عظیم و سرمایه گذاری دنبال دار دولت ها برای بازسازی، در این گزارش از مهمترین دلایل رشد نیازها به داشتن پوشش های بیمه عادی و بیمه اتکایی در خاورمیانه عنوان شده است.

بیمه زندگی

در ترکیه که حدود یک چهارم بازار بیمه زندگی در منطقه خاورمیانه را در اختیار دارد، حق این بخش حدود ۱۲ درصد کاهش داشته است؛ این در حالی است که در امارات متحده عربی پیش بینی می شود که این بخش رشد ۱۲ درصدی را تجربه کند. ابوظبی این رشد را مدیون جمعیت رو به گسترش و رشد طبقه متوسط است.

در عربستان سعودی حق بیمه زندگی پس از چهار سال پیاپی کاهش، حدود ۴.۲ درصد رشد داشته است. در سال پیش از آن، این کاهش رشد به دلیل تغییر شرایط سرمایه گذاری جمعیتی رخ داده بود؛ به طور کل در این کشور مردم بیشتر خواهان سرمایه گذاری در بخش های بودند که ماهیت پس انداز زود بازده دارد.

اما در کشور دیگری به نام بحرین، این رشد پس از سقوط شدید در سال ۲۰۱۳،‌ اکنون به آرامی رو به افزایش است. در سال ۲۰۱۳ به دلیل عدم استقبال از بیمه تکافل خانواده، بخش بیمه زندگی با افت میانه ای رو به رو بوده است.

چشم انداز بیمه زندگی

به طور کل چشم انداز بیمه زندگی در منطقه خاورمیانه مثبت است. نفوذ پایین و افزایش آگاهی های عمومی بر میزان تقاضاها افزوده است. سوئیس ری بر این باور است که سهم بالای افراد مشغول به کار باعث شده که افراد بیشتری به سمت پس انداز گام بردارند و از جوانی در اندیشه حمایت و بازنشستگی باشند.

در همین زمان، افزایش میزان دارایی ها و درآمدهای شخصی منجر شده تا تقاضا برای بسته های حمایتی افزایش یابد. همچنین افزایش پذیرش و نفوذ بیمه های اسلامی مانند بیمه تکافل خانواده از رشد بخش بیمه زندگی حمایت می کند. به همین دلیل شرکت ها از کانال های گوناگونی مانند بانک-بیمه و بانک-تکافل بهره می برند.

در گزارش این بیمه گر اتکایی درباره چشم انداز بیمه غیر زندگی نیز آمده است که چشم انداز بیمه غیرزندگی در خاورمیانه، آسیای مرکزی و ترکیه همچنان غیرامیداوارکننده است. اجباری شدن بیمه‌ها، هزینه کرد دولت ها و سازمان در پروژه های زیرساختی و ساختمانی و بهبود قوانین باعث شده که در تمامی بخش ها امید به رشد به وجود آید. در این میان انتظار می رود که بیمه درمان رشد بی نظیری را تجربه کند چراکه اغلب کشورها مانند عربستان سعودی، قطر و امارات داشتن پوشش های درمانی را اجباری کرده اند.

در خطوط تجاری فردی نیز انتظار می رود به مدد رشد طبقه متوسط، افزایش آگاهی و پذیرش بیمه تکافل، حق بیمه ها افزایش یابد. طبق این گزارش از نظر اندازه، ترکیه بزرگترین بازار در این منطقه به شمار می رود و امارات متحده، عربستان و ایران پس از این کشور جای گرفته اند.

شرکت بیمه اتکایی سوئیس ری (Swiss Re) قدیمی ‌ترین شرکت بیمه از این نوع و یکی از بزرگترین شرکت ‌های بیمه دنیا است. این شرکت به دلیل فعالیت ‌های بین ‌المللی و اعتبار بیمه‌ ها در جهان زبانزد است. بخش اصلی فعالیت این شرکت در انتقال ریسک، تامین مالی برای ابقای ریسک و مدیریت سرمایه است. سوئیس ری بیش از ۷۰ دفتر در ۳۰ کشور جهان دارد.

Leave a Reply