پایه ” طرح تجمیع بیمه درمان پایه ” کجاست؟

پایه "طرح تجمیع بیمه درمان پایه" کجاست؟

 

به گزارش بیدبرگ و به نقل از بیمه آسیا: پایه “طرح تجمیع بیمه درمان پایه” کجاست؟ اخبار پولی مالی پیرامون نحوه اجرای طرح تجمیع بیمه پایه درمان هنوز اجماعی حاصل نشده است موضوع ادغام منابع صندوق ها تنهایکی از مشکلات پیش رو است.

مقدمه

برخی از خبرها در هفته گذشته حاکی از آن بود که به مناسبت هفته سلامت که مصادف با هفته اول اردیبهشت بود تفاهم‌ نامه همکاری بین سازمان بیمه سلامت ایران و تامین اجتماعی به امضا برسد و گام هایی در زمینه یکسان سازی بیمه پایه درمان برداشته شود. اما این اقدام تاکنون و در آخرین روز هفته سلامت محقق نشد. این درحالی ست که مسئولان ذیربط در سخنان خود بر این موضوع تاکید می کنند و تحقق یکسان سازی بیمه پایه درمان را در راستای عدالت اجتماعی می دانند. در عین حال طبق ماده ۳۸ برنامه پنجم توسعه، که مختص موضوع طرح تحول نظام سلامت است امسال اخرین مهلت اجرای این قانون است.

دیدگاه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سوم خرداد گذشته در مراسم آغاز توزیع دفاتر بیمه سلامت در حضور روحانی رئیس جمهور، گفته بود : امیدواریم دفترچه های بیمه سلامت آغازی برای تحقق بخشی از عدالت اجتماعی باشد.
علی ربیعی اشاره کرده بود که بدون شک عدالتی که از طریق ایجاد امنیت روانی و جسمانی با بیمه ها و فراهم آوردن سلامت و کاهش هزینه های بهداشتی ایجاد شود، فرصت برابر مشارکت در زندگی اجتماعی را برای افراد جامعه ایجاد می کند.
وی همچنین از پیگیری برای دستیابی به بیمه کارآمد و مسئول سخن گفته و تاکید کرده که هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن باقی مانده است، اما مهم این است که بدانیم اصلاح ساختاری در نظام سلامت لازم است.
همچنین وزیر رفاه در بیست و پنجم تیر گذشته در، همایش گرامیداشت روز تامین اجتماعی گفته، تجربه دنیا نشان می دهد موفقیت در اجرای برنامه های تحول سلامت، نیازمند مشارکت جدی نهادهای بیمه ای و تأمین اجتماعی است.
ربیعی در عین حال شفافیت و پاسخگویی را از الزامات عملکردی دانست و گفت ما در حال مطالعه در خصوص چگونگی افزایش نظارت شرکای اجتماعی هستیم.

علی ربیعی در هجدهم مرداد نود و سه هم در مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی تصریح کرده که دون رضایت پزشکان این طرح موفق نخواهد بود و در این مسیر سازمان نظام پزشکی می تواند سطح رضایت را تعریف کند.
وزیر رفاه در عین حال می گوید طرح تحول نظام سلامت برنامه ای برای کاستن از رنج و گرفتاری مردم است و معتقدم این طرح باید منافع تمام ذینفعان مانند پزشکان، مردم، NGO ها و دولت را در نظر بگیرد و کاری کند که آنها احساس رضایت کنند، بنابراین برای موفقیت این طرح ذینفعان مشارکت داشته باشند.
ربیعی گفته به عنوان وزیر رفاه با تمام توان و احساسم اعلام می کنم که در اجرای طرح تحول نظام سلامت در کنار وزارت بهداشت خواهم ایستاد و از آن دفاع خواهم کرد و بیمه ها نیز شاداب و با نشاط در کنار پزشکان خواهند بود تا طرح تحول نظام سلامت به خوبی اجرا شود.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، یکسان شدن تمام مزیت‌ های بیمه‌ ای درمانی‌ پایه

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی هم در اوایل اذر سال گذشته از یکسان شدن تمام مزیت‌ های بیمه‌ ای درمانی‌ پایه سخن گفته و اعلام کرده بود، اکنون در برخی خدمات هماهنگی لازم وجود ندارد.
سید تقی نوربخش در تاریخ مذکور گفته بود که در یک ماه آینده تمام خدمات در حوزه‌ های مختلف بیمه‌ های پایه در بحث خرید خدمات از مراکز طرف قرارداد و در واقع تمام مزیت‌ های بیمه‌ ای درمانی‌ یکسان خواهد شد، به عنوان مثال برای یک نوار مغز ما یک درصد را پرداخت می‌ کردیم و سازمان بیمه سلامت رقم دیگری را که اینها یکسان خواهد شد.
وی تاکید کرده بود که ادغام ساختاری با هماهنگی میان سازمان‌ های بیمه پایه متفاوت‌ است و این اقدام در راستای هماهنگی میان سازمان‌ های بیمه پایه انجام می‌شود.

کارشناس بیمه البرز، یکسان سازی پایه بیمه درمان کاری مشکل اما عادلانه
علی محمد پوررحیمی، مدیر بیمه اشخاص بیمه البرز تجمیع و یکسان سازی پایه بیمه درمان را امری مثبت و به عدالت نزدیکتر می داند و به خبرنگار اخبار پولی مالی گفت: اجرای آن محاسن زیادی دارد که مهمترین آن این است که امنیت خاطر و آرامش روانی را برای آحاد جامعه در صورت ابتلا به بیماری در پی دارد .
مدیر بیمه اشخاص بیمه البرز در این حال اجرای طرح تجمیع بیمه پایه درمانی طرح خوبی دانست و گفت اول اینکه دولت برنامه ریزی و نظارت بهتری خواهد داشت، دوم هم پوشانی بیمه گران پایه و کلا پوشش دوگانه حذف می شود، مراکز درمانی با یک سازمان واحد مواجهه خواهند شد و بین مراکز بیمه، درمان و بیمه شدگان همکاری بهتری صورت خواهد گرفت.

کارشناس بیمه ملت، روشن نبودن چشم انداز یکسان سازی بیمه پایه درمان
نظر علی صلاحی نژاد، معاون مالی و اداری بیمه ملت نیز درباره طرح تجمیع بیمه های پایه به خبرنگار ما گفت: در حالیکه دولت بحث خصوصی سازی را پیگیری می کند با تجمیع بیمه ها، شرکتهای بیمه نمی توانند به فعالیت بیمه درمان ادامه دهند، چرا که دولت خود بدنبال درمان می افتد و در اقتصاد آزاد باید شرکتهای خصوصی فعال شوند و دولت با حکم حاکمیتی، نظارت داشته باشد.
وی همچنین گفت که چشم انداز اجرای طرح تجمیع بیمه پایه درمان را روشن نمی بینم، چرا که دولت و مجلس صراحتا موضوع را روشن نمی کنند و مسئولان دولتی فقط در جاهایی اظهار نظر می کنند.

کارشناس بیمه آسیا، توجه به منافع شرکتهای بیمه گر
محمود سبزی، مدیر مرکز طرح و توسعه بیمه آسیا نیز معتقد است که شرکت های بیمه ای از موضوع اجرای طرح سلامت استقبال می کنند و از طریق نمایندگان خود در سندیکای بیمه گران امادگی خود را با صدور بیانیه ای برای همکاری در اجرای این طرح را اعلام کرده اند.
به گفته وی بازار فعلی بیمه حدود ۵۴ درصد در اختیار بخش خصوصی است اما ورود بخش خصوصی به موضوع بیمه سلامت منوط به سودآوری در این بخش است.
سبزی همچنین گفت: همه ساله با سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت درباره تعیین قیمت و خدماتی که دریافت می کنند، بحث دارند. مدیر مرکز طرح و توسعه بیمه آسیا افزود بیمه مرکزی هم در صورت اجرای طرح بیمه سلامت و تجمیع آن باید بر نرخ دهی شرکتهای بیمه گر نظارت داشته باشد.

یک مسئول در وزارت بهداشت، افزایش کار آمدی، بهره وری و ارتقای عملکرد در بخش درمانی
سید موسی طباطبایی، رئیس گروه برنامه ریزی اقتصاد و بیمه های سلامت در وزارت بهداشت معاونت درمان نیز مهمترین هدف ادغام بیمه های پایه را افزایش کار آمدی، بهره وری و ارتقای عملکرد در بخش درمانی می داند.
بگفته وی با دستیابی به این هدف شاهد بهبود در بخش های منابع انسانی به لحاظ فیزیکی، اصلاح ساختارها و فرایندها با زیر بخش های متعدد، می شویم. بطور مثال در بخش ساختار و فرایند بیمه ای معلوم می شود که جمعیت تحت پوشش چه کسانی اند، این بیمه ها چه خدماتی را پوشش می دهند، چه میزان از هزینه ها را مردم و چه میزان را دولت می پردازند، منابع بیمه ها چگونه و از کجا تامین می شود و نظارت بربیمه ها و اطلاعات آنها چگونه است؟
طباطبایی تاکید کرد که ادغام بیمه ها مستلزم صرف انرژی زیادی است اما اجرای آن عملیاتی خواهد شد و از انجایی که سازمانها قدمهایی را برای ادغام برداشته اند این ادغام راحت تر صورت خواهد گرفت.

چشم اندار

مطابق قانون و بر اساس لزوم دسترسی تمامی شهروندان ایرانی به خدمات پایه و یکسان درمان طرح بیمه پایه درمان می تواند در صورت اجرای مناسب به عنوان سرمایه گذاری صحیح ملی قلمداد گردد. اما این مهم همچون بسیاری دیگر از سرمایه گذاری ها در دیگر بخش های اقتصادی نیازمند توجه کافی به الزاماتی است تا سود مورد نظر را محقق سازد. بیمه پایه درمان باید بتواند با رویکردی فرابخشی منافع چندین زیر بخش را در یک راستا قرار دهد. شرکت های بیمه پرسنل بخش درمان دستگاه های دولتی ذیربط و البته مهمتر از همه بیمه شدگانی هستند که باید از این خدمات بهره مند شوند.
واقعیت موجود این است که بیمه درمان از جمله بیمه هایی با درجه خسارت بالا و در نتیجه ریسک بالا محسوب می شود که فشار بسیاری بر صندوق های ۱۷ گانه موجود وارد می سازد. و از سوی دیگر نیز شکاف درآمدی عظیمی بین شهرومندان وجود دارد که خواه ناخواه باعث تفاوت بزرگی در انتظارات می گردد. بیمه پایه درمان در این شرایط باید بتواند منابع لازم را برای پوشش خسارت ها در بلند مدت تامین نماید و به نیازهای متفاوتی پاسخ گوید. باید مشخص شود که این منابع از کجا وچگونه تامین خواهد شد. آیا قرار است دلار های نفتی اینگونه بر سفره ایرانی ها ظاهر شود؟

 

rasol
  • الان چند سال میگن میخوایم بیمه هارو تجمیع کنیم
۵.۰
Sending
User Rating ۵ (۱ vote)

Leave a Reply