هم فکری وزارت بهداشت و صنعت بیمه برای تعامل بین شرکت های بیمه و بیمارستانها

هم فکری وزارت بهداشت و صنعت بیمه در حوزه سلامت با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آقای دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی و رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران آقای محمدابراهیم امین با محور تعامل بین شرکت های بیمه و بیمارستانها به میزبانی بیمه مرکزی بزگزار شد.

به گزارش بیدبرگ و نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، هفته گذشته ( دوشنبه ۱۸ خرداد ) جلسه هم فکری وزارت بهداشت و صنعت بیمه در حوزه سلامت با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آقای دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی  و رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران آقای محمدابراهیم امین با محور تعامل بین شرکت های بیمه و بیمارستانها به میزبانی بیمه مرکزی بزگزار شد که توضیح این جلسه به شرح زیر است:

محمدابراهیم امین؛ رئیس کل بیمه مرکزی:

جلسه ای خدمت جناب آقای دکتر هاشمی بودم، مسائلی در خصوص تعاملات مالی بین شرکت های بیمه و بیمارستانهای خصوصی و مسائلی که مابین شرکت های بیمه و همه بیمارستان ها مطرح بود صحبت کردیم و بعد از آن همین مسائل را به مدیران عامل شرکت های بیمه منتقل کردیم و مقرر شد در یک جلسه مشترک مسائل طرح شود .
این نکته را نباید فراموش کرد برنامه هایی که وزیر محترم بهداشت برای نظام سلامت اجرا کردند و همه ما به عنوان شهروندان جمهوری اسلامی ایران از برکات آن بهره مند شدیم و خواهیم شد. مسئولین نظام به کرات رضایت خود را از این وضعیت اعلام کردند و مطمئنا شرکت های بیمه بازرگانی با توجه به همه تعهداتی که به ذینفعان خودشان دارند حداکثر همراهی و هم فکری را در این راه مبذول کردند و خواهند کرد.
شاید این بحث را بتوان داشت که بیمارستان خصوصی و شرکت خصوصی می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و هیچ کس هم مجاز به مداخله نیست. اما باید به کلیت وسیع تری توجه داشته باشیم که همه ما نسبت به آن دغدغه داریم و نمی توانیم بی تفاوت باشیم. بیمه مرکزی مقام ناظر در صنعت بیمه است و چون بیمه اتکایی از شرکت های بیمه می گیرد و در سود و زیان شرکت های بیمه شریک است توقع دارد که شرکت های بیمه  تعاملاتشان را بر اساس سیاست های کلان دولت پیش ببرند و یکی از مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید هم  طرح  تحول سلامت بوده که همه مسئولین نظام مرتب به آن اشاره کرده اند و ما نمی توانیم بی تفاوت از کنار آن بگذریم  و مشکلاتی را که وزیر محترم بهداشت  مطرح می کنند  نادیده بگیریم. ولی از آن طرف هم توقع و انتظار داریم که به عنوان شرکت های خصوصی و بازرگانی، الزامات و ملاحظاتی که بر کار ما حاکم است و پاسخگویی که به سهامداران  باید داشت را لحاظ کنند و مد نظر قرار دهند. من فکر می کنم مسئله آنقدر پیچیدگی ندارد که منجر به چنین برداشت هایی شود که با تقابل  و یا عدم همراهی تعبیر شود. شرکت های بیمه مشکل نقدینگی در این سطح ندارند که ما بخواهیم بانک وسط بیاید، پول بپردازد و بعد اعتبار بدهد. شرکت های بیمه در حد ۵۰ میلیارد تومان  که بالاترین رقم بدهی بیمه ایران است که نیمی از آن را پرداخت کرده است و آقای اویار حسین اعتقاد دارند که همه آنرا در ۱۷/۱/۹۴ پرداخت کرده است،  من فکر می کنم که مدیران محترم عامل در این حوزه باید حساسیت بیشتری به خرج دهند و با رعایت قوانین و مقررات رسیدگی های لازم را انجام دهند. ما قبل از اجرای طرح تحول سالها با بیمارستان ها کار کرده ایم،  این مسائل و مشکلات چرا الان بوجود آمده است؟
باید در نظر بگیریم که اقتصاد بخش خصوصی و بیمارستان های خصوصی به خاطر مطالباتی که از شرکت های بیمه دارند متزلزل نشوند و به ورشکستگی دچار نشوند. پس جمع بندی ما این باشد که :
۱- صورت حساب های بیمارستانی رسیدگی و ظرف یک ماه پرداخت شود.
۲- تعرفه های کتاب ارزش نسبی خدمات در قراردادها رعایت شود.
۳- شیوه نامه استاندارد نیز ظرف یک ماه توسط سندیکای بیمه گران تدوین شود و به بیمه مرکزی و وزیر بهداشت ارسال شود.
۴- وزارت بهداشت به عنوان یک نهاد حاکمیتی بیمارستان های خصوصی را به پذیرش تبادل الکترونیکی مکلف کند و به هردلیلی، از این اقدام که شرکت های بیمه خواهان آن هستند  ممانعت نکنند.
۵- در مورد اینکه شرکت های بیمه چقدر حق بیمه ثالث صادر کرده اند و سهم وزارت بهداشت چقدر است را بیمه مرکزی تعیین می کند. من نمی دانم جایگاه سازمان حسابرسی که اشاره شد در اینجا چیست. بیمه مرکزی همه این ها را محاسبه کرده و من رسما خدمت دکتر هاشمی اعلام کردم و جناب طیب نیا هم قول دادند که اگر شرکت بیمه ای احیانا از پرداخت بدهی هایی که بیمه مرکزی رسما آنرا تایید کرده است استنکاف کند، از طریق سازمان مالیاتی و اختیاراتی که دارند اقدام کنند. البته شرکت بیمه ای هم نداشتیم که بدهی داشته باشند مگر یک یا دو شرکت که مشکلات مالی خاصی داشتند. در این مورد هم بیمه مرکزی رقم بدهی همه شرکت های بیمه را محاسبه کرده و به جناب آقای وزیر اعلام خواهد کرد.

دکتر هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:


از آقای امین سپاسگزارم که این فرصت را فراهم کردند تا در خدمت شما باشیم. واقعیت این است که در حوزه سلامت، دولت کار مهمی را شروع کرده که موجب رضایت مندی مردم شده است و ارکان نظام هم آنرا متعلق به خودشان می دانند و هر کس از منظر خودش بنا را بر حمایت  گذاشته است. طبیعی است که بدون همراهی بخش های مختلف امکان ادامه مسیر وجود ندارد و من همیشه  گفته ام بیمه ها پاشنه آشیل این طرح هستند. ما در سال گذشته اشتباهاتی داشتیم، شاید هماهنگی باید بهتر صورت می گرفت که همراهی موثر شماها را در اختیار نداشتیم. در سال ۹۴ انتظار چیز دیگری است و انتظار داریم به ما کمک کنید مخصوصا این چهار شرکت بیمه اصلی. تصور من این است که ما قدم مهم و موثری برداشته ایم برای بیمه ها. شما شاهد دریافت های غیر مجاز تحت عنوان زیر میزی بودید که با تلاش های نظام پزشکی و معاونت درمان و همراهی بخش خصوصی، بیمارستان ها و انجمن ها، به حداقل میزان خودش رسیده است. برای ما این حد از همراهی از سوی این حوزه ها قابل پیش بینی نبود که به نوعی کمک به عزیزانی است که از خدمات شما استفاده می کنند. درست است که شما حمایت مالی می کردید اما این حمایت کامل نبود و بخش غیر متعارف آنرا مردم از جیبشان پرداخت می کردند. بنابراین فکر می کردیم که شما بیش از این به ما کمک می کنید. البته من بی توجه نیستم به مشکلات شما و طلب هایی که بیمه ها از دولت دارند و کم توجهی دولت های گذشته و حتی دولت حاضر نسبت به مطالبات شما. اما واقعیت این است که ما فروشنده خدمتیم بالاخره من دارو را دادم مردم استفاده کردند، ویزیت را انجام دادم، جراحی انجام شده و مرم خدمت خود را گرفته اند  و نوع خدمت من از جنس حقوق است. مثل اینکه در پایان ماه اعتبار آموزش و پرورش را به آن ندهند طبیعی است که فلج می شود.
بنابراین در سال ۹۴ انتظار داریم به ما کمک کنید، فکر می کنم تمام مواردی که دکتر عطری فرمودند درست است باید حتما معاونت درمان در هفته آینده این موارد را اصلاح کند. من تعجب می کنم از شرکت های بیمه، چرا که اینها باید تعیین تکلیف کنند اما برعکس شده است؛ اگر شما پرداخت هایتان را بروز کنید شما هستید که تعیین تکلیف می کنید. ۸۰ درصد خریدار خدمات ما شما هستید پس بخش خصوصی چگونه می تواند برای شما تعیین تکلیف کند؟ مگر در مواردی که شما به آنها زور می گویید، خدمت را ارائه کرده اما شما ۵ ماه بعد پول را پرداخت می کنید. واقعیت این است که قانون می گوید باید ظرف یکماه تسویه شود اگر بیمارستان های خصوصی زیر بار نرفتند با ما.
ما بیمارستان ها را مکلف می کنیم که اگر می خواهید حق الزحمه پزشک را همان روز پرداخت کنید شرایط را برای شما فراهم کنند. کدام بیمارستان خصوصی می تواند ادعا کند که بیمه می خواهد پول شما را به  روز پرداخت کند اما ما حاضر به همکاری نیستیم.
در رسیدگی اسناد کمک کنید یک تجدید نظری صورت گیرد تا بتوانید بروز شوید. از این به بعد هم هر تغییری در تعرفه ها ایجاد شود شما حتما حضور خواهید داشت. من فکر می کنم شما خودتان، خودتان را از این امتیاز محروم کرده اید. شما باید در شورای عالی بیمه باشید آنجاست که همه تصمیمات اتخاذ می شود.
من فکر می کنم دولت غیر از آن بدهی ها که پرداخت نشده است و آقای دکتر  طیب نیا همواره در هیات وزیران در مورد آن صحبت کردند و ما هم حمایت کردیم در بقیه زمینه ها کاری که با شما دارد انجام می دهد به ما اجازه نداده و نمی دهد، به بخش خصوصی هم نمی دهد. بخش خصوصی هم به غیر از بیمه های تجاری همه هزینه هایی که می خواهند ایجاد کنند برای مردم که ربطی هم به دولت ندارد باید بیاید در هیات وزیران. نمی خواهم بگویم کشور ما استثناست، نه. آمریکا هم که نبود آمد در همین چرخه انگلیس و … در مورد سلامت نگاهشان سوسیالیستی است. معتقد هستند باید دخالت بکنند در بازار و این فرق می کند با صنعت و کشاورزی و … ولی در مورد بیمه که این کار را دولت نکرده است. شما یک شورای عالی بیمه دارید  ما هم حرفمان این است که یا بیمه نکنید یا اگر بیمه می کنید الان هم که خودتان نرخ را تعیین می کنید پس انصاف هم حکم می کند که پول ما را بدهید. به اسناد رسیدگی کنید  اگر پزشکی تخلف کرد گزارش دهید  اما این کار را نکردید چون شما هم بد حساب بودید.
در مورد شرکت ها، شما به ما معرفی کنید این قدرت را دولت و حکومت دارد که آنها را از هستی ساقط کند، این جور نیست که وسیله دو میلیون تومانی را پانزده میلیون  بدهد و از خدمات ما استفاده کند. البته بایستی معاونت درمان هم قیمت ها را بر روی سایت بگذارد. فکر می کنم می شود جلسات منظمی با بیمه ها داشته باشیم و به گونه ای پیش رویم که کمترین ایراد به ما وارد شود. ما را از هم جدا نمیدانند برای من سخت است که بیایم جلوی هفتاد میلیون جمعیت بگویم ما عرضه نداریم وقتی که بیمه تجاری  یا پایمون خوب عمل نکند یعنی من درست عمل نکردم. اما خب به نوعی داریم از خودمان رفع مسئولیت می کنیم . راجع به شیوه نامه این وظیفه شماست. این کار ما نیست، شما می توانید نظارت کنید شما خریدارید شما باید به بیمارستان ها دیکته کنید.
اگر این طرح دولت هم با شکست مواجه شد از دو مسیر بود یکی جامعه پزشکی و یکی کسانی که باید حمایت مالی کنند. آن بخشی که به آقای رئیس جمهور مربوط است در محدوه مصوبات مجلس همیشه مطرح کرده اند و حمایت کردند و میدانند این طرح متعلق به خود ایشان است. آن بخش که جامعه پزشکی است شما رفتار سازی می کنید و بخش دیگر را نظام پرشکی مردانه باید پایه کار باشد .
ما معتقد نیستیم که بیمه آتیه سازان حافظ باید در دست دولت باشد بلکه مشکل ما با بعضی از بیمه هایی است که در دست دولت است . این ها خودشان برای نپرداختن تعهداتشان از رانت دولت استفاده می کنند ولی من یک حرف دارم و دستگاه غیر مرتبط هم هستم. دستگاه مرتبط وزارت امور اقتصادی و دارایی است که باید اعلام کند این غیر قانونی است و باید قانون اجرا شود و تکلیف آن را روشن کنند.
این ۴ هزار درصد را جای دیگر نگویید چون ما مجبور می شویم توضیح دهیم بدتر می شود. شما دارید طمع می کنید به کمکی که دولت در بخش دولتی می کند. شما بخش خصوصی هستید و هزینه شما بیشتر از ۶۰ درصد افزایش نیافته است و کل رشد کتاب با ویراش دوم ۱۲۰ درصد است که کل بیمه های بیمه پایه قبول کردند. به کمکی که دولت میکند کاری نداشته باشید.

منبع: http://www.centinsur.ir

Leave a Reply