بهترین بیمه عمر در ایران کدام بیمه است ؟

طرفداران خدمات بهترین بیمه عمر در ایران، روز به روز در حال افزایش هستند. سهم خرید بیمه عمر یا زندگی در ایران بر اساس گزارشات اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی در حدود ۱۴ درصد است. این رقم در مقایسه با کشور های توسعه یافته که در حدود ۶۰ درصد می باشد فاصله زیادی دارد و نرخ رشد بهره گیری از بیمه عمر در حال افزایش است.

چرا بیمه عمر ؟

یک مثال ساده برای روشن شدن بیشتر موضوع برای شما می زنم.

یک شخصی را در نظر بگیرید که به دنبال این است که زمانی که به دوران بازنشستگی رسید و سن او بالا رفت یک سرمایه گذاری مناسب مالی با ریسک خیلی کم داشته باشد. شاید شما به او بورس را پیشنهاد دهید که طبیعتا ریسک خیلی بالایی دارد ، شاید هم پس انداز سرمایه را در یکی از فعالیت های اقتصادی به او پیشنهاد دهید که با وجود این که این کار هم در اصل خیلی کار مثبتی است اما نمیتوان از ریسک مسئله کاست.

اما خدمات بیمه عمر اگر به درستی انتخاب شوند ، تقریبا ریسک نزدیک به صفر را دارند. اگر این شخص بخواهد در دوران بازنشستگی برای مسائلی مانند خرید جهیزیه ، خرید مسکن ، خرید خودرو ، کمک هزینه های زیارتی و سیاحتی وام بگیرد وام های بیمه عمر خیلی می توانند به او کمک کنند. این تنها گوشه ی از خدماتی است که بیمه عمر عمر برای شما به ارمغان می آورد. پس باید سعی کنید بهترین بیمه عمر را انتخاب کنید.

بیمه عمر

بهترین بیمه عمر

این سوال که ” بهترین بیمه عمر کدام است ؟ ” یکی از دغدغه هایی است که افراد مختلفی که می خواهند از خدمات بیمه عمر استفاده کنند، در ذهن خود دارند. علاوه بر این مسائلی نظیر مانند مسائل زیر نیز مطرح می شود:

 • بهترین بیمه عمر باید چه شرایطی داشته باشد ؟
 • بهترین شرکتی که بیمه عمر ارائه می دهد کدام شرکت است ؟
 • شرکت مذکور باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟
 • سراغ چه نوع خدمات و یا شرکت هایی برویم که ریسک کمتری داشته باشند ؟

برای پاسخ به سوالات فوق در ابتدا باید مهمترین نکته را به شما بگویم:

بهترین بیمه عمر ، بیمه عمری است که با توان مالی ، شرایط محیط و نیاز شما از بیمه با اطلاع کامل انتخاب شود.

باید صادقانه به شما بگویم که انتخاب بیمه عمر ، شاید یکی از حیاتی ترین انتخاب های زندگی شما باشد. چون بیمه عمر یک قرارداد بلند مدت است و اگر شما در انتخاب خود اشتباه کنید کمترین ضرری که به شما می رسد، این است که که ۲۰ الی ۳۰ سال از عمر خود را در اشتباه به سر می برید!

پس باید در انتخاب خود بسیار دقت کنید تا بتوانید به خوبی از منافع بیمه عمری که انتخاب کرده اید تا پایان عمر به خوبی بهره ببرید.

اما برای پاسخ دقیق تر به سوال بالا، باید اطلاعات بیشتری را به شما بدهم تا بتوانید بهترین بیمه عمر را برای خودتان انتخاب کنید.

 

شرکت های بیمه عمر در ایران

تا به امروز که این مطلب را برای شما نگارش می کنم بیش از ۱۸ شرکت بیمه معتبر خصوصی و دولتی ، خدمات بیمه عمر را به جامعه ارائه می کنند :

 • بیمه ایران
 • بیمه آسیا
 • بیمه دانا
 • بیمه البرز
 • بیمه معلم
 • بیمه پارسیان
 • بیمه ملت
 • بیمه رازی
 • بیمه سامان
 • بیمه نوین
 • بیمه کارآفرین
 • بیمه پاسارگاد
 • بیمه سینا
 • بیمه میهن
 • بیمه کوثر
 • بیمه آرمان
 • بیمه حافظ
 • بیمه امید
 • بیمه سرمد
 • بیمه دی
 • و . . .

سهم بازار اکثر بیمه های بالا را می توانید در نمودار زیر مشاهده کنید:

سهم بازار شرکت های بهترین بیمه عمر

مرجع آمار بالا : اقتصاد آنلاین

شرکت های بیمه ی دیگری نیز در این زمینه فعالیت می کنند که به معرفی بیمه های بالا کفایت می کنم. نام بردن شرکت های بیمه بالا صرفا برای آشنایی با شرکت های بیمه گذار بود.

اما برویم سراغ اصلی ترین بخش مقاله یعنی معرفی شاخص هایی که به شما کمک می کنند بهترین بیمه عمر را انتخاب کنید.

 

شاخص اول بهترین بیمه عمر : سطح و نسبت توانگری بیمه گذار چقدر است ؟

در ابتدا باید تعریفی از سطح توانگری  مالی و نسبت توانگری مالی به شما بدهم :

 توانگری مالی یک شرکت بیمه ، نسبت سرمایه موجود شرکت به سرمایه ای که شرکت نیاز دارد به تعهدات خود عمل کند تعریف می شود. 

برای این که مطلب را به درستی متوجه شوید یک مثال ساده برای شما می زنم :

فرض کنید که یک شرکت بیمه ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه داشته باشد ، ولی برای اینکه بتواند به تعهداتی که در قرارداد هایی که با مشتریان منعقد می کند ، عمل کند نیاز به ۲۴۰ میلیارد تومان سرمایه داشته باشد. در این مثال نسبت توانگری تقریبا برابر با ۸۳ درصد است که می تواند زنگ خطری برای مشتریان آن شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه باشد !

توانگری مالی بهترین بیمه عمر

سطوح توانگری مالی

۱- نسبت سطح یک توانگری مالی شرکت بیمه:

شرکت هایی که سطح توانگری مالی آنها برابر با یک است یعنی نسبت توانگری آنها برابر با ۱۰۰ درصد یا عددی بالاتر از ۱۰۰ درصد است. بودن شرکت بیمه در این سطح به معنای این است که شرکت بیمه در وضعیت خوبی قرار دارد و کاملا از پس تعهداتی که به شما و دیگر مشتریان خود داده است ، به خوبی بر می آید.

۲- نسبت سطح دو توانگری مالی شرکت بیمه:

شرکت هایی که سطح توانگری مالی آنها برابر با دو است یعنی نسبت توانگری مالی آن ها عددی بین ۷۰ درصد الی ۱۰۰ درصد است. این عدد چه مفهومی دارد؟ یعنی شرکت بیمه مورد نظر می تواند تعهدات خود را عملی کند اما از وضعیت مطلوب و ایده آل خود فاصله دارد و بایستی سعی کند در سال های آینده این فاصله را با افزایش سرمایه جبران کند.

۳- نسبت سطح سه توانگری مالی شرکت بیمه :

شرکت هایی که سطح توانگری مالی آنها برابر با سه است یعنی نسبت توانگری آن ها عددی بین ۵۰ درصد و ۷۰ درصد است. این سطح به این معناست که شرکت بیمه مذکور شاید بتواند تنها به نیمی از تعهداتی که به شما و دیگر مشتریان خود داده عمل کند.

۴- نسبت سطح چهار توانگری مالی شرکت بیمه :

شرکت هایی که سطح توانگری مالی آنها برابر با چهار است یعنی نسبت توانگری مالی آنها عددی بین ۱۰ درصد و ۵۰ درصد می باشد. این سطح به این معناست که شرکت بیمه مورد نظر به اکثر تعهداتی که به شما و سایر مشتریان خود داده است ، نمیتواند عمل کند.

۵- نسبت سطح پنج توانگری مالی شرکت بیمه :

شرکت هایی که سطح توانگری مالی آنها برابر با پنج باشد یعنی نسبت توانگری مالی آنها عددی کمتر از ۱۰ درصد است. این عدد به این معناست که شرکت بیمه مورد تقریبا به هیچ یک از تعهداتی مالی که به شما و دیگر مشتریان خود داده است ، نمی تواند عمل کند و طبق مقررات بیمه مرکزی می تواند پروانه فعالیت این موسسه بیمه را تعلیق یا ابطال کند.

حالا وقتی از توانگری مالی شرکت ها در این مقاله صحبت می کنیم بیشتر حرف یکدیگر را متوجه می شویم.

 

گزارش سطح توانگری مالی شرکت های ارائه دهنده بیمه عمر در ایران

در زیر گزارشی جامع از شرکت بیمه های ایران از سال ۹۱ تا سال ۹۶ (که سال گذشته است) که توسط اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی منتشر شده است ، ارائه می شود تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید:

گزارش توانگری شرکت های بیمه

بر اساس مصوباتی که توسط شورای عالی بیمه کشور به تصویب رسیده است ، شرکت های بیمه باید هر سال گزارشی جامع و شفاف از نسبت توانگری مالی خود در کنار صورت های مالی را در مجمع عمومی سالانه خود ارائه کنند.

هم چنین اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی به هم وطنان این توصیه را می کند که سطوح توانگری مالی شرکت های بیمه در سال های گذشته و روند تغیر این سطوح و . . . را به عنوان شاخص محوری انتخاب خود قرار دهند.

در کل منظورم این بود که اطلاعات بالا دقیق ، شفاف و قابل اتکا هستند و امکان اشتباه در آنها تقریبا به صفر نزدیک است J  و شما می توانید توانگری مالی شرکت بیمه را به عنوان مهمترین شاخص برای انتخاب بهترین بیمه عمر قرار دهید.

 

شاخص دوم بهترین بیمه عمر : میزان سرمایه شرکت چند میلیارد تومان است؟

طبیعتا یکی از عوامل غیر قابل انکار که می تواند به شما بسیار کمک کند تا بهترین بیمه عمر مناسب خود را انتخاب کنید ، میزان سرمایه شرکت بیمه است.

بر خلاف اغلب صنایعی که شما می شناسید (که در ابتدا برای شروع کار خود نیاز به سرمایه دارند) ، خدمات بیمه که به عنوان محصول صنعت بیمه می باشد، بر اساس وعده های تحقق نیافته در آینده بنا شده است.

برای بهتر روشن شدن موضوع یک مثال می زنم :

شما خودروی خود رو بیمه شخص ثالث می کنید و ماهانه  مبلغی را بابت این موضوع به شرکت بیمه ی خود پرداخت می نمایید. در حال حاضر برای شما اتفاق نامطلوب تصادف با یک عابر پیاده که به مرگ او منجر شود ، رخ نداده است.

اما شما مبلغی را ماهانه به شرکت بیمه می پردازید تا در زمان رخ دادن این حادثه تلخ ، شرکت بیمه بخش زیادی از غرامتی که شما بایستی بپردازید را پرداخت می کند.

تمامی محصولات بیمه این ویژگی را دارند و بیمه عمر هم از این قضیه مستثنی نیست.

مسئله از این جا آغاز می شود که شرکت بیمه می تواند مبالغی را که در ازای آنها به شما و دیگر مشتریان خود تعهد داده است ، پرداخت کند یا خیر.

شاخص اول  یعنی توانگری مالی که بیان شد یکی از معیار های این موضوع است. معیار دیگر میزان خود سرمایه شرکت است که شرکت بیمه چقدر سرمایه جهت تاسیس و فعالیت در نظر گرفته است.

در مرداد ماه سال ۱۳۹۱ دولت این قانون را مصوب کرد که حداقل سرمایه برای تاسیس یک شرکت بیمه ۲۵۰ میلیارد تومان و برای بیمه های اتکایی ۴۰۰ میلیارد تومان می باشد. بر اساس همین مصوبه ۵۰ درصد این سرمایه در زمان تاسیس باید به صورت نقدی موجود باشد.

دانستن این حداقل ها نیز به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

سرمایه شرکت های بهترین بیمه عمر

نکته قابل توجهی که شما حتما باید در استفاده از این شاخص برای انتخاب بهترین بیمه عمر نظر بگیرید:

شاید تصور شما این باشد که شرکت های بیمه بزرگتر و دارای شعب بیشتر ، دارای سرمایه بیشتری هستند و از پشتوانه سرمایه ای بالاتری برخوردارند پس میتوانند به تعهدات مالی که به شما و دیگر مشتریان خود داده اند به صورت کامل عمل کنند. ولی این تصور لزوما درستی نیست !

چرا؟

چون شما باید ببینید که شرکت بیمه مورد نظر از سرمایه خود چگونه استفاده می کند و چه عملکردی دارد و لزوما داشتن سرمایه بالا به معنی اجرای تعهدات نیست.

مهمترین شاخص عملکرد در حوزه بیمه عمر همان نسبت و سطح توانگری شرکت است. اگر شرکتی سرمایه ی بیشتری نسبت به سایر شرکت ها داشته باشد و نسبت و سطح توانگری ان هم بالا باشد شک نکنید می تواند گزینه بهترین بیمه عمر برای شما باشد.

یکی از نکات دیگری که لازم دیدم برای شما بیان کنم این است که هر چقدر شرکت سرمایه ی بیشتری نسبت به سایر شرکت ها داشته باشد ، می تواند در بازار بیمه اتکایی بیشتر فعالیت کند . خود این امر موجب می شود که پایداری شرکت بیمه افزایش پیدا کند.

 

شاخص سوم بهترین بیمه عمر : آیا سابقه شرکت بیمه می تواند ملاک باشد ؟

شاید در ظاهر در ذهن شما این مسئله باشد که شرکتی که سابقه طولانی تری دارد بایستی بهتر باشد. ولی این یک تصور غلط همه گیر در جامعه است و لزوما این مسئله صحیح نیست.

در این که یک شرکت بیمه ریشه های مالی و ارتباطات تجاری زیادی داشته باشد از درصد اطمینان بیشتری برخوردار است شکی نیست اما لزوما سابقه فعالیت نمیتواند به این معنی باشد که شرکت بیمه با سابقه تر بهتر است یا به شرکتی که سابقه ی  فعالیت کمتری دارد نمیتوان اعتماد کرد!

 

عکس قدیمی بیمه عمر ایران

شرکت های خصوصی و یک شرکت دولتی در ایران که در صنعت بیمه فعالیت می کنند سابقه ی فعالیت به مراتب متفاوتی دارند.

در جدولی که از توانگری مالی در بخش قبل به شما ارائه دادیم ، شرکت های بیمه با سابقه ای به چشم می خورند که سطح توانگری مالی آنها ۳ ، ۴ یا گاها ۵ است. از طرفی هم شرکت های بیمه نوپایی رو مشاهده می کنیم که سطوح توانگری آنها ۱ و ۲ است.

حرف کلی من این است که شاخص اول یعنی سطح توانگری و نسبت توانگری بر میزان سابقه شرکت بیمه اولویت دارند و شما پس از در نظر گرفتن سطوح توانگری می توانید شرکت ها را از نظر میزان سابقه هم با یکدیگر مقایسه کنید.

 

شاخص چهارم بهترین بیمه عمر : شرکت بیمه مورد نظر چه تعداد شعبه دارد و شعبات آن در کجا هستند ؟

شما برای چی می خواهید بیمه عمر بخرید ؟ اگر این مطلب را تا اینجا مطالعه کردید یعنی شما خواهان این هستید که در اینده خودتان و خانواده و اطرافیانتان در آرامش باشند برای همین به سراغ بیمه عمر آمده اید.

بسیار خب ، پس بسیار اهمیت دارد که شرکت بیمه ای که شما انتخاب می کنید این توانایی را داشته باشد در زمان مناسب هر کجای ایران که بودید ، خدمات خود را به درستی هر چه تمام تر به شما ارائه کند. این موضوع فقط به بیمه عمر خلاصه نمی شود بلکه تمام خدمات بیمه ای را شامل می شود.

پراکندگی های بهترین بیمه عمر

اگر با ساختار شرکت های بیمه کمی آشنا باشید ، می دانید که این شرکت ها یک دفتر مرکزی دارند که با عناوین شعبه مرکز یا شرکت مادر یا  . . . . هم شناخته می شوند. در شهرهای دیگر ، شرکت بیمه در هر شهر یک شعبه تاسیس می کند و این شعبات در شهر های نیز نمایندگان مختلفی را پوشش می دهند. در اصل در خط مقدم فروش بیمه این نمایندگان هستند که فعایت می کنند و محصولات بیمه را می فروشند.

اتفاق جالب این که آمار دقیق و لحظه ای از تعداد شعبه ها و نمایندگان هر یک از شرکت های بیمه توسط بیمه مرکزی منتشر می شود که این اطلاعات را از سایت بیمه مرکزی می توانید مشاهده کنید.

پس هر چقدر تعداد شعب و نمایندگاه یک شرکت بیمه بیشتر باشد ، آن شرکت بهتر می تواند خدمات رسانی کند و این موضوع می تواند به عنوان یکی از معیار های بهترین بیمه عمر در نظر گرفته شود.

 

شاخص پنجم بهترین بیمه عمر : تعداد واحد های پرداخت خسارت بیمه مورد چقدر است و در کدام نقاط قرار دارند ؟

در صنعت بیمه ، می توان این ادعا را کرد که بیمه شوندگان برای این موضوع به سراغ شرکت های بیمه می روند که بتوانند در صورت بروز رخدادهای تلخی که ممکن است اتفاق بیوفتد ، بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن و کوتاه ترین فاصله جغرافیایی ، بتوانند بهترین خدمات مرتبط با دریافت خسارت را از شرکت بیمه مورد نظر بگیرند.

پرداخت خسارت بهترین بیمه عمر

پس طبیعتا داشتن شعبه های قوی در پرداخت خسارت یک مزیت بسیار عالی برای شرکت بیمه محسوب می شود. در این زمینه عواملی چون:

 • تعداد شعبه های شرکت بیمه مورد نظر در شهرهای مختلف
 • پراکندگی شعبه های شرکت بیمه مورد نظر در هر شهر
 • فرآیند پاسخگویی به مشتریان در پرداخت خسارت
 • میزان زمان دریافت خسارت از زمانی که به شرکت بیمه اعلام خسارت می شود
 • و . . . . .

می توانند موثر باشند.

 

شاخص ششم بهترین بیمه عمر : شرکت بیمه چه میزان از بستر فضای اینترنت استفاده می کند ؟

بسیار خب . در شاخصه قبلی گفتم که فرآیند پاسخگویی به مشتریان در پرداخت خسارت و . . .  می تواند در انتخاب بهترین بیمه عمر به شما کمک کند. اما بهترین و سریعترین راه ممکن در حال حاضر چیست ؟

ناگفته پیداست که فناوری اطلاعات و دنیای اینترنت سبک زندگی بسیاری از ما را تغیر داده است. همین حالا شما که در حال مطالعه این مقاله هستید ، من توانسته ام از طریق فضای اینترنت با شما ارتباط برقرار کنم و اطلاعات خودم را با شما در میان بگذارم.

طبیعتا اگر شرکت بیمه ای که شما آن را به عنوان بهترین بیمه عمر می خواهید انتخاب کنید ، اگر از فضای مجازی مانند استفاده از یک سایت اطلاع رسانی قوی و یا اپلیکیشن خاصی و  . . . در فرآیند های پاسخ گویی و ثبت خسارت استفاده کند ، طبیعتا می تواند بسیار سریعتر و با کیفیت بهتری به شما خدمات دهد در مقایسه با زمانی که شما مجبور باشید به صورت حضوری بسیاری از فرآیند های ثبت و اعلام را انجام دهید.

خدمات آنلاین بهترین بیمه عمر

یکی دیگر از مزایای استفاده از فضای مجازی می تواند این باشد که کسانی که از خدمات بیمه عمر استفاده می کنند بتوانند به صورت آنلاین حق بیمه خود را به شرکت بیمه مورد نظر پرداخت کنند بدون این که زمان و انرژی زیادی صرف کنند.

همچنین استفاده از فناوری اطلاعات در بحث اطلاع رسانی می تواند بسیار به شما کمک کند. زمانی که شرکت بیمه مورد تغیری در سیاست های خود داشته باشد و یا بخواهد خدمات جدیدی را به شما و دیگر مشتریان خود ارائه کند و . . . می تواند از طریق درگاه اینترنتی خود این اطلاع رسانی را انجام دهد.

 

شاخص هفتم بهترین بیمه عمر : مشتریان شرکت بیمه چه می گویند و چقدر رضایت دارند ؟

شما در هر بازاری که باشید و هر محصول کالا یا خدماتی که قصد خرید آن را دارید ، همیشه رضایت مشتریان قبلی که از آن محصول استفاده کرده اند برای شما اهمیت دارد. در خیلی از مواقع پیش می آید که شما با توصیه اطرافیانتان اقدام به خرید محصولی می کنید. بیمه عمر هم از این قاعده مستثنی نیست.

شرکت های بیمه معمولا به صورت سالیانه آماری از میزان رضایت مشتریان خود در رشته های بیمه ای مختلف ارائه می دهند. ممکن است پیش خودتان بگویید معلوم است ! هیچ کسی نمی گوید ماست من ترش است J و شرکت های بیمه طبیعتا رضایت مشتریان از عملکرد خود را بالا اعلام می کنند.

ولی مسئله به همین سادگی هم نیست J چون سازمان های نظارتی زیادی در این زمینه گزارشات ارائه شده توسط شرکت های بیمه را بررسی می کنند .

از طرفی خبرگزاری های مختلف نیز اقدام به میزان رضایت مشتریان از بیمه های مختلف انجام داده اند که می توانید گزارشات مرتبط با آن ها را ببینید.

 

رضایت مشتری از بیمه عمر

 

وقتی که یک جست و جوی ساده در فضای اینترنت انجام بدهید ، می توانید نظرات زیادی را پیدا کنید که درباره خدمات بیمه ای شرکت های مختلف بیان شده است. با وجود اینکه امکان تقلب در این نظر دهی ها وجود دارد و گاها ممکن است که افراد غیر واقعی نظرات را ثبت کنند ، اما در بسیاری از موارد این نظرات هم می تواند به شما کمک کند.

در این زمینه  شاخصه بهتر ممکن است این باشد که یکی از اطرافیان شما از خدمات بیمه عمر خاصی استفاده کند و شما این خدمات را به عینه ببینید و او این شرکت را به شما توصیه کند.

البته مشاوره بهترین شاخصه در این زمینه است.

 

شاخص هشتم بهترین بیمه عمر : تنوع خدمات بیمه عمر شرکت مورد نظر چقدر است ؟

واقعا شاید نیاز به توضیح نداشته باشد که میزان تنوع خدمات بیمه عمر چقدر می تواند اهمیت داشته باشد. طبیعتا شرکتی که تنوع خدمات بیمه عمر آن بالاتر باشد و بتواند نیاز مشتریان خود را به صورت کامل برطرف کند،  می تواند به عنوان ارائه دهنده بهترین بیمه عمر انتخاب شود.

یکم مسئله را با هم موشکافی کنیم :

به صورت کلی می توانیم تمامی بیمه نامه هایی که از طرف شرکت های بیمه صادر می شود را در ۳ گروه :

بیمه مسئولیت مدنی

بیمه اشخاص

بیمه اموال

طبقه بندی کرده و هر کدام را به زیر شاخه های متعددی تقسیم بندی کرد که بیمه عمر در زیر شاخه بیمه نامه اشخاص قرار می گیرد.

شرکت های بیمه ای فعال در ایران ، خدمات متنوعی را در هر یک از رشته های بیمه ای بالا ارائه می دهند که اگر بخواهیم تک تک هر کدام را در این مقاله باز کنیم این مقاله به این زودی ها تمامی نخواهد داشت.

اما یک راه حل مناسب می تواند استفاده از مشاوره بیمه ای باشد تا شما بتوانید از خدمات بیمه مورد نظر خود اطلاع پیدا کنید.

تنوع خدمات بهترین بیمه عمر

 

اما یک نکته مهم را فراموش نکنید :

زمانی که با هر یک از نمایندگان شرکت های بیمه ای صحبت می کنید ، اغلب آنها نمایندگی یک شرکت به خصوص را دارند و اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهند مرتبط با بیمه ای است که آنها نمایندگی او را دارند.

طبیعتا در خلال صحبت با آن ها روند مذاکره به این سمت و سو می رود که شما را ترغیب کنند از خدمات بیمه آنها استفاده کنید و این سو گیری در صحبت هایی که بین شما و نماینده بیمه انجام می شود ، می تواند شما را از نکات دیگری که در بحث وجود دارد غافل کند. پس سعی کنید با نمایندگان بیمه های مختلف صحبت کنید و یا با اشخاصی به تمامی خدمات بیمه ای شرکت های مختلف اشراف دارند مشورت کنید.

 

شاخص نهم بهترین بیمه عمر : میزان سرمایه ای که از شرکت مورد نظر در انتهای دوره دریافت می کنید چقدر است ؟

شما در پایان دوره سرمایه ای که دریافت می کنید مجموع حق های بیمه پرداختی به شرکت به هماره سودی است که در این مدت به آن ها تعلق گرفته است.

به سرمایه ای که شما به شرکت بیمه به عنوان حق بیمه عمر پرداخت می کنید، به طور کلی دو نوع سود تعلق می گیرد:

۱- سود تضمین شده از طرف شرکت بیمه عمر :

در واقع این سود  همان تضمینی است که شرکت بیمه به شما  و سایر مشتریان خود در پرداخت سود می دهد. این سود معمولا به این نحو است که از یک مقدار معینی آغاز شده به مرور کاهش پیدا می کند و در انتها روی یک مقدار مشخصی به صورت ثابت باقی می ماند.

۲- سود مشارکت از فعالیت ها:

در واقع این سود ، سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت های بیمه در سازمان ها ، شرکت ها و پروژه های مختلف است که کسب می کند. بهتر بخواهم بگویم سود از حاصل از سرمایه گذاری شرکت بیمه در فعالیت های اقتصادی مختلف.

طبق ادعایی که از سوی شرکت های بیمه می شود ، درصد زیادی از این سود در اختیار مشتریان شرکت های بیمه عمر قرار می گیرد.

سود بیشتر نشانه بیمه بهتر

پس نیاز به توضیح بیشتری ندارد که سود یکی از اصلی ترین شاخصه های شما برای انتخاب بهترین بیمه عمر می تواند باشد. شما می توانید سود پرداختی شرکت های ارائه دهنده خدمات بیمه عمر در سال های گذشته را مشاهده کنید و یک برآوردی از این مسئله داشته باشید که کدام شرکت در سال های آینده می تواند سود بیشتری به مشتریان خود دهد.

 

شاخص دهم بهترین بیمه عمر : نحوه پرداخت حق بیمه شما به شرکت بیمه مورد نظر چگونه خواهد بود؟

شما پس از آنکه خدمات بیمه عمر را از شرکت مورد نظر تهیه کردید بایستی از آن ماه یا ماه آینده اقدام به پرداخت حق بیمه خود به شرکت کنید.

معمولا پرداخت های حق بیمه در ایران به صورت ماهانه ، دوماه یکبار ، سه ماه یکبار ، شش ماه یکبار و سالانه می باشد.

پرداخت حق بیمه

زمانی که شما می خواهید اقدام به خرید خدمات بیمه عمر از شرکت بیمه مورد نظر کنید باید توجه داشته باشید که :

اولا – شرکت بیمه مورد نظر امکان پرداخت در شرایطی که شما می خواهید یا بهتر بگویم شرایطی که نزدیک به خواسته شما هست را برای شما برای شما می تواند فراهم کند یا خیر.

ثانیا –  آیا شما می توانید به صورت مداوم در طی سالیان متمادی حق بیمه خود را به شرکت بیمه مورد نظر پرداخت کنید یا خیر.

پاسخ به دو سوال بالا می تواند به شما کمکی زیادی در انتخاب بهترین بیمه عمر برایتان کند.

 

شاخص یازدهم بهترین بیمه عمر : میزان سرمایه فوت که بیمه عمر پرداخت می کند چقدر است؟

به شخصه امیدوارم که شما یک عمر بلند و موفقی داشته باشید. اما زمانی که خدایی نکرده به هر دلیلی فوت کنید ، مهمترین هزینه ای که شرکت های بیمه پوشش داده و به خانواده شما پرداخت می کنند همین سرمایه فوت است.

سرمایه فوت در بیمه های مختلف با توجه به حق بیمه ای که شما به بیمه پرداخت می کنید می تواند متفاوت باشد. سرمایه فوت به صورت کلی به دو دسته تقسیم بندی می شود :

۱-سرمایه فوت طبیعی

۲-سرمایه فوت بر اثر حادثه

در هر یک از سرمایه های بالا ، شرکت های بیمه مختلف مبالغ محتلفی را پرداخت می کنند. طبیعتا میزان این سرمایه پرداختی از شرکت بیمه متناسب با حق پرداختی بیمه عمر شما می تواند یکی از شاخصه های انتخاب بهترین بیمه عمر برای شما باشد.

 

شاخص دوازدهم بهترین بیمه عمر : پوشش امراض خاص بیمه عمر مورد نظر چگونه است؟

بیمه های عمر مختلف برای خدمات درمانی و امراض مختلف، خدمات متفاوتی را ارائه می دهند. اما به صورت کلی خدمات آن ها شامل موارد زیر خواهد شد:

۱-سکته قلبی
۲-سکته مغزی
۳-جراحی قلب و عروق قلبی
۴-پیوند اعضای بدن
۵-انواع سرطان

شرکت های بیمه مختلف با توجه به شرایط پرداختی ممکن است بیماری های دیگری را نیز پوشش دهند. طبیعتا تنوع و گستردگی پوشش این خدمات درمانی می تواند به عنوان یکی از معیار های انتخاب بهترین بیمه عمر برای شما باشد.

 

شاخص سیزدهم بهترین بیمه عمر : پوشش از کار افتادگی بیمه عمر مورد نظر چگونه است؟

پوشش از کار افتادگی این اطمینان را به اعضای خانواده شما می دهد در صورتی که خدایی ناکرده شما دچار از کار افتادگی کامل شوید، شرکت بیمه مورد نظر حق بیمه شما را به صورت تمام و کمال پرداخت می کند و در انتهای قرارداد بیمه عمر هم موجودی صندوقی که حق بیمه عمر را پرداخت کرده اید مطابق قرارداد به شما پرداخت می کند.

طبیعتا میزان این حق از کارافتادگی و فرآیند آن می تواند به شما کمک کند تا انتخاب کنید بهترین بیمه عمر در ایران کدام بیمه عمر است .

بهترین بیمه عمر

 

شاخص چهاردهم بهترین بیمه عمر : پشتوانه داخلی و بین المللی بیمه مورد نظر چقدر است؟

شاید به فکر شما که در حال خواندن این مقاله هستید این مسئله خطور کرده باشد :

زمانی که آینده معلوم نیست و این امکان در هر کشوری وجود دارد که وضع اقتصادی آن با مشکل رو به رو شود و وضع بسیاری از شرکت ها از جمله شرکت های بیمه به وخامت رود چگونه می توانم به یک شرکت بیمه عمر اعتماد کنم و از آن خدمات بیمه عمر بخرم در صورتی ممکن است به علت نا به سامانی کلان اقتصادی در آینده نتواند به تعهدات خود عمل کند.

پشتوانه بین المللی بیمه عمر

بیمه ها خود را بیمه می کنند!

خب این یک مسئله به حقی است و اتفاقا بسیاری از شرکت های بیمه در داخل ایران نیز برای این مسئله چاره اندیشی کرده اند تا در صورت امکان رخداد بالا بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

به تازگی بعضی از شرکت های بیمه عمر با شرکت های بین المللی در کشور هایی نظیر کانادا ، آلمان و . . . قرارداد همکاری و پشتیبانی منعقد کرده اند که در صورت بروز اتفاقاتی که با هم مرور کردیم بتوانند به تعهداتی که به مشتریان خود داده اند به صورت کامل عمل کنند.

طبیعتا این موضوع می تواند اطمینان خاطر بیشتری برای شما ایجاد کند و یکی از معیار های شما برای انتخاب بهترین بیمه عمر باشد.

 

شاخص پانزدهم بهترین بیمه عمر : نحوه پرداخت مالیات در شرکت بیمه مورد نظر چگونه است؟

دروغ معافیت مالیاتی

می خواهم با شما رو راست صحبت کنم. ممکن است برخی شرکت های بیمه به شما بگویند که خدمات بیمه عمری که ما به شما ارائه می دهیم کاملا معاف از مالیات است. حقیقتش این بیشتر یک دروغ تبلیغاتی است که شرکت های مختلف به کار می بندند تا بتوانند به شما خدمات خود را عرضه کنند.

نه تنها بیمه عمر عمر بلکه تمام پوشش های بیمه مشمول مالیات است و تنها به سپرده شما در نزد شرکت بیمه مالیات تعلق نمی گیرد ولی این موضوع به معنای معافیت مالیاتی نیست.

کدام بیمه مالیات به صرفه تری دارد؟

بعضی از شرکت های بیمه هنگام پرداخت هر پوشش بیمه ای که به شما قرار است پرداخت کنند از شما مالیات دریافت می کنند ، بعضی از شرکت ها هنگام پرداخت حق بیمه شما به آن ها این مالیات را از آن کسر می کنند و برخی از شرکت های نیز در انتهای قرارداد تمام مالیات قرارداد را به صورت یکجا از شما میگیرند.

یکی از مسائلی که می تواند به شما در انتخاب بهترین بیمه عمر کمک کند توجه به این نکته است که این میزان مالیاتی که شما پرداخت می کنید دقیقا چقدر است و به چه نحوی پرداخت می شود و کدام یک به صرفه تر است.

 

نکته آخر = نکته اول !

” بهترین بیمه عمر ، بیمه عمری است که با توان مالی ، شرایط محیط و نیاز شما از بیمه با اطلاع کامل انتخاب شود.”

شما بایستی دقیقا بدانید که از بیمه عمر چه می خواهید و کدام بیمه برای شما به لحاظ مالی ، شرایط و نیازی که شما دارید مناسب تر است.

هر یک از شرکت های بیمه ای که در ابتدای مقاله معرفی کردیم ، با توجه به شاخص هایی که به شما معرفی کردیم در یک سری پوشش های بیمه ای واقعا شاخص هستند و قطعا یک سری نقاط ضعف هم دارند. در کنار هم قرار دادن این نقاط قوت و ضعف بیمه های مختلف به مقایسه هر چه بیشتر آنها به شما کمک می کند.

شما با اطلاعاتی که تا به امروز منتشر شده و شاخص هایی که سعی کردم در این مقاله به شما معرفی کنم می توانید تا حد زیادی با بیمه های مختلف آشنایی پیدا کنید.

اگر به هر دلیلی نیازی به کمک و مشاوره در زمینه خرید بیمه عمر دارید ، موسسه بیدبرگ به عنوان یک موسسه بی طرف می تواند به شما در این مسئله یاری کند که بهترین بیمه عمر برا برای خودتان انتخاب کنید.

 

در آخر از شما تشکر می کنم که وقت گرانبهایتان را به ما دادید. در مقالات بعدی سعی می کنیم مسائل دیگر مرتبط با بیمه عمر را به صورت تخصصی تر و با مو کشافی دقیق مورد تحقیق و بررسی قرار دهیم.

حسینی
 • جامع و کامل و بسیار مفید سپاس گذارم
  (۵)
Overall
۵
بررسی کاربر
۵ (۴ رای ها)
در حال ارسال

یک پاسخ

 1. salar آگوست 16, 2018

ارسال یک پاسخ

در حال ارسال

اسکرول به بالا