نمره صنعت بیمه در فرهنگ سازی بیمه

متن یادداشت ایزدی مقدم فعال رسانه ای، با عنوان «آیا صنعت بیمه در توسعه فرهنگ بیمه تجدید شده است؟»  به شرح ذیل است:

به گزارش بیدبرگ و نقل از ریسک نیوز، اما فرهنگ سازی بیمه چیست؟  فعالان صنعت بیمه بخوبی به یاد دارند در سال ۹۲ از سندی تحت عنوان “سند توسعه فرهنگ بیمه” توسط وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد و همان ایام رئیس کل اسبق بیمه مرکزی در توصیف این سند به رسانه ها گفت: “این سند بر اساس چشم‌انداز صنعت بیمه در افق ۱۴۰۴ تهیه، تنظیم و تدوین شده و می‌تواند به عنوان نقشه راه روابط عمومی بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه مورد استفاده قرار گیرد”.

درست یکسال قبل از رونمایی از چنین سندی ، یعنی در سال ۱۳۹۱ آئین نامه ای با عنوان “آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گذاران، بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها” توسط شورای عالی بیمه تصویب و ابلاغ گردید که فصل دوم آن به نوعی نقشه راه شرکت های بیمه در بحث تبلیغات و فرهنگ سازی بود.

در ماده ۲ این آئین نامه آمده است : منظور از تبلیغ بیمه ای هرگونه معرفی انواع خدمات بیمه ای است که به منظور ایجاد تقاضا و تأثیر در فروش بیمه به صورت متن، تصویر و صوت از طریق مطبوعات، رسانه های همگانی و یا سایتهای اینترنتی یا هر ابزار ارتباطی دیگر انجام میشود. از نظر کاربردی فرهنگ، “ایجاد تقاضا و تأثیر” در یک جامعه با بهره گیری از وسایل ارتباط جمعی برای استفاده از روش یا خدمات یا محصولی از جمله وظایف ساختاری برای ساخت یک ارزش است که مجموعه ارزش ها در نهایت به فرهنگ تبدیل می شوند.

ما ارزش هایی مانند احترام به بزرگترها را در طول سالیان در جامعه به فرهنگ تبدیل کرده ایم ، بطور کلی تبدیل هر ارزشی به فرهنگ زمانبر است و به مرور زمان نیازمند است و با دستور و تولید محصولات مرتبط از جمله تبلیغات محیطی ، دیداری شنیداری ، نوشتاری و تولید کتاب در یک پروسه زمانی کوتاه ایجاد نمی شود. متولی صنعت بیمه و شرکت های بیمه به چه میزان سنجیده اند از زمان تصویب این آئین نامه و سند فرهنگ سازی تاکنون، بر رشد فروش بیمه نامه های غیر اجباری در کشور افزوده شده است.چقدر در فروش بیمه نامه های زندگی موفق بوده ایم و توانسته ایم ایجاد احساس نیاز به این بیمه نامه را در جامعه به ارزش تبدیل کنیم؟

در حادثه اخیر سیل استان تهران و چند استان شمالی، یک اتفاق و یک استثناء رخ داد و دهیاری خردمند روستای خود را تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرارداد. همانگونه خود این دهیار نیز گفت مردم حاضر به پرداخت مبلغ ناچیز حق بیمه نبوده اند و او از محل بودجه های دهیاری اقدام به خرید بیمه نامه نموده است. الان مردم منطقه به اهمیت بیمه پی پرده اند ، ارزش بیمه برایشان مشخص شده است پس این ارزش و یادآوری این خاطره کم کم در ذهن اهالی آن منطقه به فرهنگ خرید بیمه نامه آتش سوزی تبدیل خواهد شد. البته به شرط آنکه در هنگام دریافت خسارت شرکت بیمه متولی بیمه روستا صحیح عملکرده باشد و حرکت ضد فرهنگی نشود!

بنظر می رسد با گذشت دو سال از ابلاغ سند توسعه فرهنگ بیمه و آیین نامه ۷۱ ، بیمه مرکزی باید با تشکیل کمیته ای بی طرف به سنجش میزان موفقیت و کاربردی بودن این دو نقشه راه بپردازد تا در صورت نیاز به بازنگری و اصلاح ، آن هدف تحقق یاید.هر چند شرکت های بیمه به سهم خود در حال تبلیغات و استفاده از روش های گوناگون تبلیغی هستند اما این تبلیغات برای فروش محصول بصورت مقطعی و زمانی است و هیچگاه به فرهنگ خرید محصول بیمه تبدیل نخواهد شد. تولید محصولات فرهنگی و ورود به آموزش و پرورش ، تولید برنامه های رادیو تلویزیونی توسط بیمه مرکزی هر چند مفید بوده است اما برای ایجاد فرهنگ کافی نبوده است ، زیرا یک دست صدا ندارد.

در شهریور ماه که یادآور امتحانات تجدید شدگان امتحانات پایان سال تحصیلی است ، بهتر است اگر در سیاست های فرهنگ ساز بیمه تجدید شده ایم ، امتحانی دوباره دهیم.

Leave a Reply