ضعف های نظام بازاریابی صنعت بیمه ایران

نگاهی به شیوه های بازاریابی ، جذب نمایندگان فروش و سیستم های عملیاتی و نگهداری شبکه فروش در صنعت بیمه ایران  از یک سو و ظرفیت های باز و بدون نفوذ بازار بیمه های مختلف بازرگانی و غیربازرگانی نشان از وجود ضعف های عمیق و کاربردی در نظام بازاریابی صنعت بیمه ایران  است . در این مقاله سعی شده است با بررسی نقاط ضعف بازاریابی خدمات بیمه در صنعت بیمه ایران  از دیدگاه های عملیاتی ، قانونی و فرهنگی ، سیستم های بازاریابی بیمه به صورتی شفاف تحلیل شود .

بازاریابی بازار بیمه در یک نگاه

سیستم بیمه های دولتی و خصوصی در ایران شامل بیمه های درمان و تأمین اجتماعی تحت نظارت و سرپرستی کامل دولت و سیستم بیمههای بازرگانی با انحصار ۹۸ درصدی بخش دولتی است .
ضریب نفوذ بیمه ای در ایران در بخش بیمه های بازرگانی ۱.۲۰ درصد و در بخش کل بیمه های اجتماعی وبازرگانی برابر ۵.۴۷ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۸۲ بوده است . از تحولات اخیر ساختاری در نظام رفاهی دولت ، ایجاد تمرکز و حذف سازمان های موازی در بخش عمده بیمه های زندگی است که با ایجاد وزارت رفاه و تأمین اجتماعی در حقیقت بخشی از عملیات بیمه های زندگی که توسط ۲۸ سازمان که بخش عمده ای از آنها شامل سازمان تأمین اجتماعی ، بهزیستی و جمعیت هلال احمر بود از ساختار وزارت بهداشت خارج شده ، طی یک وزارتخانه واحد سازمان دهی شدند . در بخش بیمه های بازرگانی نیز در صورت تأیید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، دولت بر آن است تا از انحصار ۵ شرکت بزرگ بیمه بازرگانی کاسته و سهام آنها را به بخش خصوصی واگذار نمایند .
سیستم بازاریابی در بیمه های اجتماعی و غیربازرگانی مبتنی بر درخواست شخصی فرد با توجه به سازمان تابعه محل فعالیت خود است و دربیمه های بازرگانی تقریبا بازاریابی توسط نمایندگان و کارگزاران فروش انجام می شود . در تعریفی حقوقی که برای نمایندگان و کارگزاران شده است نمایندگان فروش در حکم نمایندگان شرکت های بیمه و کارگزاران به عنوان نمایندگان بیمه گذاران محسوب می شوند . هم اکنون نیز نزدیک به ۶ هزار نمایندگی و کارگزاری فروش و ۱۰ شرکت بیمه خصوصی و دولتی به صورت فعال در صنعت بیمه ایران مشغول به فعالیت هستند .
تحلیل نظام بازاریابی بیمه در هر منطقه ای از ایران تابع الگوی خاص آن منطقه است. استفاده از معاملات بازاریابی بدون توجه به تمامی مؤلفه های حاکم بر بازار بیمه ایران ممکن است چندان اثر بخش نباشد . از سوی دیگر ، استفاده از تجارب بازاریابی که هم اکنون تحت عنوان علم بازاریابی از آن صحبت می شود نیز در پیشبرد نفوذ به بازار بیمه بسیار مؤثر خواهد بود . بنابراین تلفیق اصول بازاریابی با اصول واقعی حاکم بر بازار بیمه در هر ایران از مشکل ترین و در عین حال تنها راه مؤثر برای ارتقای سطح بازاریابی بیمه خواهد بود . حتی بزرگترین دانشمندان علم بازاریابی نیز بدون آشنایی کامل با محیط های اقتصادی ، قانونی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر بازار بیمه نمی توانند راه حل یکسان و متداولی ارائه کنند . بنابراین ، برای ایجاد تحول در بازار یابی سنتی بیمه به سمت برقراری نظام بازاریابی نوین و علمی مطابق با شرایط روز بازار ، نیاز به تحلیل دقیق و همزمان تمامی مؤلفه های حاکم بر بازار بیمه هستیم .
در حال حاضر ، در سیستم بازاریابی سنتی شرکت های بیمه پس از جذب و معرفی افرادی برای اخذ نمایندگی فروش به بیمه مرکزی ایران در صورت قبولی در آزمون آن سازمان مجددا به شرکت های بیمه برای شروع به کار معرفی می شوند . تجارب این افراد در بخش بیمه یا به صورت سابقه فعالیت بازاریاب در یکی از نمایندگی های بیمه ای و یا کار در یکی از شرکت های بیمه بازرگانی و یا آنکه به صورت گذراندن دوره های کوتاه مدت آموزش دو ماهه تعریف شده است .
نمایندگان و کارگزاران فروش با معرفی انواع پوشش های مورد نیاز مشتریان طبق تعرفه های بیمه مرکزی مصوب شورای عالی بیمه و زیر نظر یکی از شعب شرکت بیمه گر نسبت به صدور بیمه نامه اقدام می نمایند . بیمه گذاران برای دریافت خدمات پس از فروش می توانند به کلیه شعب و مراکز یک شرکت بیمه در سراسر ایران بدون توجه به محل نماینده صادر کننده بیمه نامه مراجعه نمایند

محمد
  • بازاریابی در صنعت بیمه ایران باید بهتر بشه
۵.۰

سوالات خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی),  بیمه شخص ثالث در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

 

Leave a Reply