جایگاه منابع انسانی و صنعت بیمه در سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی

صاحب نظران اقتصادی در سطح جهانی به خصوص در دهه های اخیر بر این موضوع اتفاق نظر دارند که نیروی انسانی منبع کم نظیر و بی بدیل در رشد و توسعه پایدار است. با تغییر رویکردهای اقتصادی و بازرگانی از محوریت تولید و محصول به سمت بازارگرایی ، بازاریابی اجتماعی و تامین تیازهای فردی آحاد جامعه، به همراه افزایش رقابت در سطح ملی و فراملی، تغییرات و عدم اطمینان محیط کسب و کار که با دخالت دولت ها و لحاظ مسایل سیاسی در مناسبات اقتصادی تشدید شده است؛

 

خلاقیت و سرمایه انسانی

اهمیت سرمایه انسانی به عنوان منبع خلاقیت، ابتکار در اقتصاد دانش بنیان، اطلاعات پایه و ارتباط محور، بیشتر نمایان می شود.سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی با توجه به فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی و با هدف تامین رشد پویا و بهبود شاخص های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله، و با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون زا، پیشرو و برون گرا، توسط مقام معظم رهبری مد ظله العالی، در بهمن ماه ۹۲ ابلاغ شد و در سال ۹۴ در هنگام ابلاغ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و در ابتدای سال ۹۵، با شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مورد تاکید مجدد قرار گرفت. در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز اهمیت منابع انسانی با ظرافت و زیرکی مورد توجه قرار گرفته و به مثابه روحی در ساختار و سیاست های کلی دمیده شده است؛ به طوری که در تار و پود سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی هم به طور صریح و مستقیم و هم بطور ضمنی بر نقش منابع انسانی در حصول اهداف مورد نظر صحه گذاشته شده است.

 

در بند ۱ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بر فعال سازی سرمایه های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و افزایش مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری های جمعی و در بند سوم بر تقویت عوامل تولید، از جمله نیروی کار، جهت حصول محوریت رشد بهره وری در اقتصاد تاکید شده است؛ بند پنجم مبین توجه سیاست گزار، بر افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق ارتقاء آموزش، مهارت، خلاقیت، کارآفرینی و تجربه و تاکید بر سهم بری عادلانه عوامل در رنجیره تولید تا مصرف به تناسب نقش آنها در تولید ارزش است. در سایر بندها و فرازها نیز بطور ضمنی مخاطب و محور سیاست گزاری اقتصاد مقاومتی، منابع انسانی است. برای مثال وقتی در بند ۲۰، به تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال مولد، اشاره می شود، یا در بند ۲۱، بر ضرورت تبیین و گفتمان سازی و در بند ۲۲، بر شناسایی و به کارگیری ظرفیت های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب یا مدیریت مخاطرات اقتصادی تاکید می شود، در واقع محور، منابع انسانی است. در سایر فرازهای نیز، کلید واژهایی چون مدیریت، برنامه ربزی، طراحی، اصلاح، تشویق و …، همه مرتبط با نقش منابع انسانی در تحقق اقتصاد مقاومتی است.
در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، شایسته است صنعت بیمه نیز در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، رویکرد خود را به مدیریت استراتژیک منابع انسانی معطوف دارد؛ تا با شناسایی، توانمند سازی و استفاده از ظرفیت های انسانی در جایگاههای مدیریتی و ساختار کارشناسی صنعت و تشویق و توسعه کار آفرینی به خصوص با توسعه کیفی و کمی شبکه فروش، به عنوان چتر حمایتی فعالیت های اقتصاد مقاومتی و نقش پررنگ تر در نظام مالی کشور (موضوع بند ۹سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی)، یعنی پاسخ گویی به نیازهای اقتصاد ملی، ایجاد ثبات در اقتصاد ملی گام های بلند تر بر دارد. با توجه به اینکه حصول اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش های مختلف و از جمله صنعت بیمه، نیاز به گفتمان سازی دارد در بخش های آتی، ضمن ارایه تعریفی از این مفهوم، به راهکارها و مصداق ها یی از گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در صنعت بیمه پرداخته می شود.

 

منبع: کانال تلگرام سامانه مقالات و تازه های بیمه

 


سوالات خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی ),  بیمه شخص ثالث  و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.

عابدی
  • امیدوارم هر چه زودتر نتایج این دستور عمل رو ببینیم
۵.۰
Sending
User Rating ۰ (۰ votes)

Leave a Reply

Sending