لیست جدیدترین معافیت های پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی کارفرما و کارگر

در این نوشتار سعی می‌کنیم به برخی از این معافیت‌ بیمه و همچنین مواردی که دولت متعهد به پرداخت تمام یا بخشی از حق‌بیمه کارفرمایان شده، اشاره کنیم:

کارفرمایان در صورت استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از پرداخت حق بیمه معاف می‌شوند

در برنامه ششم توسعه، برای ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار جوان نسبت به جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی به صورت کارورزی اقدام نمایند، از پرداخت سهم بیمه کارفرما برای مدت ۲ سال از تاریخ شروع به کار معاف هستند.
برای مشاهده دستورالعمل و نحوه استفاده معافیت حق بیمه برای دو سال استخدام جدید اینجا کلیک کنید.

در صورتیکه برای استفاده از معافیت بیمه، لیست بیمه ، کد کارگاهی ، نامنویسی بیمه ، اصلاح لیست بیمه و دیگر موضوعات مربوط به سازمان تامین اجتماعی و قانون کار نیاز به مشاوره با متخصص را دارید می توانید بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید تا به صورت تخصصی در حوزه بیمه تامین اجتماعی و اداره کار مشاوره دریافت کنید.

کلیات قانون لایحه برنامه ششم توسعه + متن کامل + pdf

 • به منظور تشویق و ترغیب بنگاه‌های اقتصادی در جذب نیروی کار و ایجاد اشتغال و فرصت‌های جدید شغلی، با تاکید بر تامین بخش عمده‌ای از سهم بیمه کارفرما، موضوع معافیت با اعمال تخفیف پلکانی در برنامه پنجم توسعه و آیین‌نامه مربوطه مورد توجه قرار گرفت.
  مشروط بر آنکه واحد، تازه‌ تاسیس باشد و یا در سال قبل از آن، کاهش نیروی کار نداشته باشد.

معافیت بیمه در کارگاه های کمتر از ۵ کارگر

معافیت حق‌بیمه سهم کارفرما طبق قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر ۵ نفر کارگر دارند (مصوب ۱۶/۱۲/۶۱ مجلس شورای اسلامی):

 • به منظور حمایت از کارگاه‌های کوچک و جلوگیری از ورشکستگی این کارگاه‌ها، که درآمد چندانی ندارند، این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و دولت موظف شد بخشی از حق‌بیمه این کارگاه‌ها را به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت کند.
  در این قانون تعدادی از مشاغل تولیدی و فنی، که در حال حاضر تعداد آن‌ها به ۳۹ شغل بالغ می‌شود، از ۲۰ درصد حق‌بیمه سهم کارفرمایی معاف شده‌اند و فقط ۱۰ درصد حق‌بیمه پرداخت می‌کنند.
 • از ۱۰ درصد مذکور ۷ درصد سهم کارگر و ۳ درصد سهم کارفرما بابت حق‌بیمه بیکاری است. به موجب قانون مذکور دولت مکلف است هزینه مورد نیاز سال‌های آتی این مصوبه را در بودجه سال مربوطه پیش‌بینی و منظور کند.
  بر این اساس کارگاه‌های مذکور تا ۵ نفر از پرداخت حق‌ بیمه سهم کارفرما معاف هستند و بیش از ۵ نفر باید حق‌بیمه را به‌طور کامل (۳۰ درصد) پرداخت کنند. این امتیاز فقط شامل کارگاه‌های کوچک تا ۵۰ نفر بیمه‌ شده است و کارگاه‌های بزرگ از شمول این قانون خارج‌اند. همچنین کارخانجات، معادن، پیمانکاران و شرکت‌های خارجی از شمول این قانون مستثنا شده‌اند.

فهرست فعالیتهای تولیدی، صنعتی و فنی مشمول معافیت حق بیمه سهم کارفرما تا میزان ۵

با توجه به رای شماره ۱۰۵۶ مورخ ۱۳۹۸/۰۶/۰۵ هیات عمومی دیوان عدالت اداری امکان استفاده از این معافیت کماکان برای کارفرمایان میسر می باشد
بر اساس تبصره ۵ ماده واحده قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایان که حداکثر ۵ نفر کارگر دارند مصوب سال ۱۳۶۱ تعیین نوع کارگاه های تولیدی، صنعتی و فنی بر عهده هیأت وزیران محول شده و آن هیأت نیز در تصویب نامه های شماره ۱۶۰۰۲-۱۲؍۳؍۱۳۶۲ و ۱۰۶۲۵۴؍ت۲۳ه-۱۲؍۲؍۱۳۶۹ فهرست فعالیتهای تولیدی، صنعتی و فنی مشمول معافیت حق بیمه سهم کارفرما را احصاء کرده است، لیکن سازمان تامین اجتماعی در بندهای ۱ الی ۵ بخشنامه مورد شکایت شاخص ها و معیارهایی را برای تعیین مفهوم کارخانه مقرر کرده است و این امر از حدود اختیارات آن سازمان خارج می باشد، بنابراین به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ بندهای ۱ الی ۵ بخشنامه شماره ۸۵۳۸؍۹۴؍۵۰۲۰-۱۲؍۱۰؍۱۳۹۴ معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی ابطال می شود.
متن قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرما

فهرست فعالیت های مشمول براساس تصویب نامه شماره ۱۰۶۲۵۴ت۲۳ه مورخ ۱۳۶۹/۰۲/۱۲ هیات وزیران:
«۱-آلومینیم وسازی و خمکاری، ۲-اطاقسازی ماشین ۳-آهنگری ، فلز تراشی (قطعه سازی )، حلبی سازی، تراشکاری، ۴-انواع بافندگی، ۵- پرورش ماهی، ۶- پرورش و نگهداری دام و ماکیان، ۷- ساخت و تعمیرات انواع پمپ آب، ۸- تولیدگازهای صنعتی و طبی و وسایل آتش نشانی، ۹- ترازو ، تپان و باسکول سازی،۱۰- تولید کنندگان تابلوهای فشار ضعیف و قوی برق،۱۱- شرکتهای تعاونی تولیدی وابسته به ارگانهای دولتی نظیر مرکز گسترش خدمات تولیدی و عمرانی کشور که فعالیتهای آنها جنبه تولیدی ، صنعتی و فنی دارد، ۱۲- چاقو سازی، ۱۳- تولید انواع چراغ خوراک پزی، ۱۴- چاپخانه شامل : چاپ ، حروف چینی ، گراورسازی ، کلیشه سازی ،لیتوگرافی وانواع صحافی، ۱۵ خبازی،۱۶-انواع دوزندگی، ۱۷- درب و پنجره سازی، ۱۸- ریخته گری، ۱۹- سراجی شامل : کیف و چمدان و کمربند سازی و ساک، ۲۰- سماور سازی، ۲۱- صابون پزی، ۲۲- کارگاه های صنایع دستی،۲۳-کارگاههای صنایع روستائی که فعالیت آنها جنبه تولیدی ، صنعتی و فنی داشته و پروانه آنها توسط جهاد سازندگی صادر می گردد، ۲۴- فخاری، ۲۵- قالب زنی، ۲۶- تولیدکنندگان قفل، ۲۷- کاشی سازی و سرامیک سازی، ۲۸- تولیدی کفش (کفاشی) و پستائی سازی، ۲۹- ساخت و تولید انواع مخازن،۳۰- موزائیک سازی و بلوک سازی، ۳۱- سازندگان میز و صندلی ، کمد ، قفسه کابینت آشپزخانه، ۳۲- ساخت و تولید انواع ماشین آلات کشاورزی و وسائل و ادوات مربوطه و تعمیرات آنها، ۳۳- معادن سطحی الارضی که جنبه کارگاهی دارند، ۳۴- نمد مالی، ۳۵- یخدان سازی» تا میزان ۵ کارگر از پرداخت حق بیمه معاف هستند.

در صورتیکه برای استفاده از معافیت بیمه، لیست بیمه ، کد کارگاهی ، نامنویسی بیمه ، اصلاح لیست بیمه و دیگر موضوعات مربوط به سازمان تامین اجتماعی و قانون کار نیاز به مشاوره با متخصص را دارید می توانید بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید تا به صورت تخصصی در حوزه بیمه تامین اجتماعی و اداره کار مشاوره دریافت کنید.

معافیت بیمه در قرارداد پژوهشی

قراردادهای پژوهشی با شخص حقیقی مشمول پرداخت حق‌بیمه نیست

 • در صورتی که قرارداد پژوهشی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و موسسات تحقیقاتی وابسته به وزارتخانه‌ها منعقد شود و این موسسات فاقد بدهی بابت حق‌ بیمه به سازمان باشند یا کارکنان آن‌ها مشمول قانون تامین‌اجتماعی نباشند، این قراردادها از پرداخت حق‌بیمه معاف هستند.

معافیت بیمه کارگران جانباز و ایثارگر

معافیت حق‌بیمه سهم کارگر در مورد جانبازان و ایثارگران

 • بر اساس این قانون کلیه ایثارگران و جانبازان که از طرف بنیاد شهید و… معرفی می‌شوند از پرداخت حق‌بیمه سهم کارگر (۷ درصد) معاف‌اند.
  در دستور اداری سازمان تامین‌اجتماعی در این زمینه اعلام شده است از آذرماه سال ۱۳۸۴ از حقوق و مزایای مشمول کسر حق‌ بیمه جانبازان و ایثارگران، بابت ۷ درصد بیمه سهم بیمه‌ شدگان مزبور شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون تامین‌ اجتماعی، مبلغی کسر نمی‌شود و تنها حق‌ بیمه سهم کارفرمایی آنان محاسبه و به سازمان پرداخت می‌شود.
 • پرداخت ۷ درصد حق‌بیمه سهم بیمه‌شده این افراد، به سهم حق‌بیمه دولت اضافه و در زمره مطالبات سازمان تامین‌اجتماعی از دولت منظور خواهد شد.

معافیت حق بیمه قالی بافی و شاغلان صنایع دستی

 • در اجرای قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع‌دستی شناسه‌دار (کددار) مصوب ۱۸/۵/۸۸ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی مربوطه (مصوب ۲۲/۹/۸۸) کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون مذکور از معافیت برخوردارند و می‌توانند به منظور بهره‌مندی از معافیت حق‌بیمه سهم کارفرمایی (۲۰ درصد) بابت فرد دارای کارت مهارت فنی معتبر، مدارک مربوطه را به باجه دریافت شعبه ذی‌ربط ارائه کنند تا مشمول استفاده از این طرح شوند.
 • حق‌بیمه این کارگاه‌ها همه ماهه راسا توسط بیمه‌شده پرداخت می‌شود و حداکثر مهلت پرداخت تا آخرین روز ماه بعد خواهد بود. بیمه‌شده می‌تواند حتی‌الامکان نسبت به پرداخت حق‌ بیمه سه ماه آتی با توجه به اعتبار کارت مهارت فنی برابر مقررات مربوطه اقدام کند. بر اساس این قانون ۲۰ درصد حق‌بیمه سهم کارفرمایی توسط دولت و ۷ درصد نیز توسط بیمه‌شده پرداخت خواهد شد.

معافیت پرداخت بیمه کارفرما در صورت استخدام معلولان

 • طبق قانون جامع حمایت از حقوق معلولان (مصوب ۱۶/۲/۱۳۸۳) جهت ایجاد فرصت‌های شغلی برای معلولان، دولت موظف شده حق‌بیمه سهم کارفرما (۲۰ درصد) را از طریق سازمان بهزیستی کشور در اختیار کارفرمایانی، که افراد معلول را به کار می‌گیرند، قرار دهد تا مبلغ مذکور به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت شود.

قانون‌گذار برخی افراد یا مشاغل را از امتیاز معافیت پرداخت حق‌بیمه برخوردار کرده است. این اقدام اگرچه ممکن است برای برخی گروه‌ها لازم باشد، ولی توسعه بی‌رویه آن به مشاغل و اقشار گوناگون، اقدام صحیحی نیست و صندوق‌های بیمه‌ای را با بحران مواجه می‌سازد.

به‌ویژه اگر دولت به‌عنوان متولی پرداخت معافیت‌های مذکور از تادیه بدهی‌های خود امتناع کند، یا اصولا توانایی پرداخت آن را نداشته باشد.

در صورتیکه برای استفاده از معافیت بیمه، لیست بیمه ، کد کارگاهی ، نامنویسی بیمه ، اصلاح لیست بیمه و دیگر موضوعات مربوط به سازمان تامین اجتماعی و قانون کار نیاز به مشاوره با متخصص را دارید می توانید بیدبرگ را به عنوان مشاور خود انتخاب کنید تا به صورت تخصصی در حوزه بیمه تامین اجتماعی و اداره کار مشاوره دریافت کنید.

معافیت بیمه درصورت جذب کارجو از کاریابی های مجاز

بنگاه‌های اقتصادی که نیروی کار خود را از طریق کاریابی‌های وزارت کار و امور اجتماعی جذب کنند تا پایان برنامه پنجم توسعه از پرداخت بیمه سهم کارفرما معاف خواهند بود.

** این موضوع در سال ۹۶ با به اتمام رسیدن برنامه پنجم توسعه ملغی شده است **

 • طبق ماده ۱۰۳ قانون برنامه چهارم (در برنامه پنجم نیز تنفیذ شده است) تمام بنگاه‌های کوچک، متوسط و بزرگ اگر کارگران و نیروی کار خود را از طریق کاریابی‌های وزارت کار و امور اجتماعی جذب کنند، از پرداخت بیمه سهم کارفرما معاف هستند.
  باید توجه داشت که فقط کارکنان مازاد بر مندرجات جواز تاسیس اشخاص حقوقی شامل حال این ماده می‌شوند. همچنین کارگاه‌هایی که جواز تاسیس دارند تحت پوشش این ماده هستند و کارگاه‌های فاقد جواز تاسیس نمی‌توانند از تسهیلات این ماده استفاده کنند.

در صورتی که در زمینه بیمه تامین اجتماعی یا قانون کار نیاز به مشاوره تلفنی تخصصی دارید از طریق صفحه اصلی سایت بیدبرگ درخواست مشاوره خود را ثبت کنید

سازمان بیمه تامین اجتماعی

کریم

اسم: بیدبرگ

توضیحات: با انتخاب بیدبرگ به عنوان مشاور خود، تیمی از مشاوران متخصص را در کنار خود داشته باشید

[ بیشتر ]

 • آیا کارگران ساختمانی هم مشمول معافیت بیمه میشن
  (۵)
بررسی کاربر
۵ (۲ رای ها)
در حال ارسال

یک پاسخ

 1. سیمین می 14, 2018

ارسال یک پاسخ

در حال ارسال

اسکرول به بالا