بیمه ها اصلی ترین مشکل طرح تحول سلامت

بیمه‌ درمان در ایران کلاف سر درگمی شده‌اند که بسیاری به دنبال گشودنش هستند. اما آنگونه که به نظر می‌رسد نه گشاینده‌ ای هست و نه روشی برای گشایش. این درحالی است که تقریبا همه هم از این بیمه‌ها و وضعیتشان نالان هستند: مردم می‌گویند که با وجود آنکه حق بیمه می‌پردازند، خدمات بیمه‌ ای کامل نیستند و علاوه بر این سقف‌هایی دارند که هیچ‌وقت نمی‌توانند تمام هزینه‌های درمان آنها را پوشش بدهند. بیمه‌گران هم می‌گویند که خدمات بیمه‌های درمانی را تنها برای جوربودن جنسشان ارائه می‌دهند و این قبیل بیمه‌ها جز ضرر چیزی برایشان نداشته است. وزارت بهداشت هم به تازگی به عنوان ضلع سوم به این نارضایتی اضافه شده و از بنگاهداری بیمه‌ها لب به انتقاد گشوده است.

به گزارش بیدبرگ و نقل از سایت ۲۴، هاشمی وزیر بهداشت از بنگاهداری بیمه‌ها انتقاد کرده و مشکل بیمه‌ها را اصلی‌ترین سنگ پیش‌پای طرح تحول سلامت دانسته و خواستار آن شده که بیمه‌های درمان به سیاق ۱۰سال پیش، زیرنظر وزارت بهداشت بروند. هاشمی استدلال کسانی که می‌گفتند خریدار خدمت و ارائه‌دهنده آن نباید یکسان باشند، انتقاد کرده و گفته که این استدلال درصورتی درست است که بیمه‌ها بنگاهداری نکنند. اما کارشناسان بیمه نظری مخالف نظر وزیر دارند و می‌گویند که عامل اصلی سرپا بودن بیمه‌ها بنگاهداری آنهاست.

وزیر از بنگاهداری بیمه ها ناراضی است

وزیر بهداشت دیروز گفته بود که بیمه ها اصلی ترین مشکل طرح تحول سلامت اند. «متاسفانه حدود ۱۰سال پیش با این استدلال که ارائه‌دهنده و خریدار خدمت نمی‌توانند یکی باشند، بیمه‌ها را از وزارت بهداشت جدا کردند و در نهایت توجیه کردند که آنها خدمت را می‌خرند و شما آن را می‌فروشید و کیفیت خدمات بهتر می‌شود. بیمه‌ها ۵۰درصد داروی کشور را می‌فروشند، بنابراین هرچه گران‌تر باشد و مصرف دارو بیشتر باشد به نفع بیمه‌هاست. از طرفی خود بیمه‌ها به‌طور مستقیم در امور درمان فعالیت می‌کنند. آنچه در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری راجع به نظام کلی سلامت آمده است، این است که باید یک متولی واحد داشته باشیم و اساس برنامه‌ها باید در وزارت بهداشت سامان پیدا کند.»

آقای وزیر در ادامه گفته بود:«اینکه کسی که ارائه‌دهنده خدمت است نباید خریدار باشد، در صورتی درست است که بیمه‌ها بنگاهداری نکنند. اگر بخواهیم وضعیت سامان پیدا کند باید حتما یک بازنگری جدی صورت گیرد و به منافع ملی فکر کنیم. اگر بیمه‌ها سامان پیدا کنند، مشکلات بهداشت و درمان خود به خود حل خواهد شد.» هاشمی ادامه داده بود:«ما درحال حاضر چندین بیمه پایه داریم که هرکدام یک حرف می‌زنند. یک بیمه دارویی را با یک قیمت می‌پذیرد و بیمه‌ ای دیگر همان دارو را با قیمتی پایین‌تر قبول می‌کند. ایجاد وحدت رویه در رسیدگی به این مسائل به معنی یکسان‌سازی است. اگر منابع در وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر و… را یکجا جمع کنیم که به معنی خریدار واحد شود، همان تجمیع بیمه‌ هاست. لزومی ندارد حتما دولت ارائه‌دهنده خدمت باشد. در سایر موارد دولت یک روند منطقی را درنظر گرفته و خرید خدمت را تضمین کرده است. اگر همین کار را درحوزه سلامت انجام دهیم، دیگر لزومی ندارد ما بیمارستان بسازیم و اداره امور آن در بخش خصوصی به بیمه‌ها سپرده می‌شود. اگر این اتفاق می‌افتاد ما شاهد کمبود ۱۰۰هزار تخت بیمارستانی نبودیم.»

ساعت ۲۴ با علی شیدایی، کارشناس ارشد بیمه تماس گرفت. شیدایی می‌گوید که صحبت‌های وزیر را صبح در تاکسی شنیده است: «برایم جالب بود که وزیر بهداشت چرا چنین حرفی زده است. چون تقریبا در تمام دنیا صندوق‌های بیمه به کمک بنگاهداری سرپا هستند.» او می‌گوید که این فرهنگ غلطی است که گمان می‌شود بیمه نباید دست به بنگاهداری بزند. این

استفاده چند نفر از یک دفترچه بیمه و حق بیمه یکسان برای همه، از اصلی ترین دلایل زیان بیمه هاست

کارشناس ارشد بیمه در ادامه می‌گوید که اصولا دو نوع بیمه وجود دارد، بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های تجاری. شیدایی می‌گوید:«بیمه‌های اجتماعی بیمه‌هایی هستند که دولت نقشی اساسی در ارائه‌شان دارد و در واقع برای آن ارائه می‌شوند که دولت خیالش از بابت حداقل خدمات اجتماعی که در دسترس مردم هست، راحت باشد. با این حال، در بیشتر کشورهای جهان سومی این صندوق‌های بیمه اجتماعی ورشکسته هستند.»

شیدایی می‌گوید که پای صحبت این شرکت‌های بیمه‌گر خصوصی که بنشینی، همه‌شان از زیانده بودن بیمه‌های درمانی می‌نالند. از او می‌پرسم که اگر ارائه بیمه درمان همراه با زیان است، چرا این بیمه‌ها از بازار خارج نمی‌شوند؟ در پاسخ سوالم می‌شنوم:«اصولا پرتفو یا سبد صندوق‌های بیمه باید کامل باشد. به قول معروف باید جنسشان جور باشد، یعنی وقتی که مثلا شما برای بیمه آتش‌سوزی شرکت‌تان به آنها مراجعه می‌کنید، بیمه تکمیلی درمان هم به شما ارائه بدهند. ولی اتفاقی که دارد می‌افتد این است که آنها در واقع با سودشان در شاخه‌های دیگر بیمه، ضررشان را در شاخه بیمه درمانی جبران می‌کنند.» این کارشناس ارشد بیمه در مورد ضریب خسارت بیمه‌های درمان هم می‌گوید: «الان حدودا ۳۰ شرکت خصوصی بیمه درکشور وجود دارد که همه‌شان هم در ارائه بیمه‌های درمانی زیانده هستند و ضریب خسارتشان دربهترین حالت ۱۳۰درصد است و با محاسبه هزینه‌های جاری خود بنگاه به ۱۵۰ تا ۱۸۰درصد هم می‌رسد.»

از او می‌پرسم که چرا بیمه‌های درمانی در ایران همه به زیان رسیده‌اند. شیدایی پاسخ می‌دهد:«موارد بسیاری هست که محاسبات شرکت‌های بیمه‌گر را به هم می‌ریزد. یکی از این موارد این است که ما ایرانی‌ها عادت داریم از دفترچه بیمه دیگران استفاده کنیم. این برای شرکت بیمه‌گر به این معنی است که با یک حق بیمه، افراد دیگری هم به رایگان از خدمات بیمه‌یی استفاده می‌کنند و این در بلندمدت بیمه‌گر را ورشکست می‌کند. مورد دیگر یکسان بودن حق بیمه‌های پرداختی است. اگر شما که جوان هستید حق بیمه‌تان مساوی شخص ۸۰ساله‌یی باشد که چندبار هم سکته کرده، بیمه‌گر عملا ضرر خواهد کرد.»

هاشمی چرا سر بسته صحبت کرد؟

با محسن ایزدخواه، عضو هیات‌مدیره صندوق بیمه تامین اجتماعی روستاییان و عشایر تماس گرفتم و از او پرسیدم که چرا وزیر بهداشت مخالف بنگاهداری بیمه‌هاست. ایزدخواه معتقد است که صحبت‌های وزیر سر بسته بوده‌اند و نمی‌توان براساس این صحبت‌ها نتیجه‌گیری کرد. او می‌گوید که اگر منظور وزیر بیمه‌های تجاری باشند، ‌او اشتباه کرده است، اما اگر صحبتش در مورد سازمان بیمه سلامت باشد حق با اوست، چراکه بیمه سلامت باید پول را صرف سلامت مردم کند نه بنگاهداری. ایزدخواه می‌گوید: «بیمه‌های تجاری کارشان بنگاهداری است و با همین قسم فعالیت‌های هم هست که سرپا می‌مانند. سازمان تامین اجتماعی که حتی یکی از رسالت‌هایش حفظ ارزش ذخایر و دارایی‌هایی است که درحوزه‌های مختلف دارد.»

معضل بیمه‌های درمان درکشور به این راحتی‌ها قابل حل نیست. حتی تزریق بودجه دولتی هم به نظر نمی‌رسد که راه نجاتی برای مشکل این بیمه‌ها فراهم کند. تعرفه‌ها باید واقعی بشوند، فرهنگ بیمه‌یی باید جا بیفتد و بعد البته جاپای بیمه‌گران خصوصی درکشور باز شود و صد البته ضوابطی هم برای بنگاهداری تعریف شود.


آموزش دریافت فیش پرداخت حق بیمه ، بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

آموزش پرداخت فیش حق بیمه از طریق دستگاه عابر بانک

آموزش پرداخت فیش حق بیمه از طریق تلفن همراه

پرداخت فیش حق بیمه از طریق اینترنت

مشاهده سابقه بیمه

آموزش ارسال اینترنتی لیست بیمه  

آموزش لیست بیمه تامین اجتماعی


سوالات خود را در رابطه با بیمه عمر ,  بیمه تامین اجتماعی  , بیمه سلامت , بیمه درمان تکمیلی ( بیمه تکمیلی ),  بیمه شخص ثالث  و …  را در مرجع سوالات بیمه بپرسید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه می توانید فرم دریافت مشاوره رایگان خرید بیمه را تکمیل کنید تا نماینده بیمه منتخب با شما تماس بگیرند.

غفاری
  • بیمه ها مشکل چی نیستن
۵.۰
Sending
User Rating ۳ (۱ vote)

Leave a Reply

Sending