مردم از حقوق بیمه ای خود نا آگاهند

معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی، بزرگترین مشکل بیمه ای کشور را نبود فرهنگ بیمه ای دانست و گفت: مردم اطلاع کافی از انواع بیمه ها، ضوابط و حق و حقوق خود در این زمینه ندارند و اطلاع رسانی کافی نبوده است.

 

به گزارش بیدبرگ  و به نقل از بینا، رحیم مصدق با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه بیمه شخص ثالث برای بیمه گرها زیانده است افزود: مهمترین علت این موضوع، آمار بالای تصادفات در کشور است. مصدق گفت: ۱۸ هزار نفر در سال ۹۳ در کشور فوت شدند و حدود ۳۲۰ هزار نفر هم مجروح شدند.
وی با بیان اینکه بیمه شخص ثالث، اجباری است اضافه کرد: بر اساس آخرین صورت های مالی مصوب در بیمه شخص ثالث برای شرکت های بیمه گر حدود ۱۱۶۲ میلیارد تومان در سال ۹۲ زیان داشته است.
مصدق در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود زیانده بودن بیمه های شخص ثالث، شرکت های بیمه در این باره تبلیغات می کنند گفت: شرکت های بیمه برای پرداخت تعهدات جاری خود نیاز به نقدینگی دارند و نقدی ترین بیمه ای که حق بیمه را در اختیار شرکت های بیمه قرار می دهد، بیمه شخص ثالث است.
معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت های بیمه گر به بیمه شخص ثالث به عنوان خدمت اقتصادی نگاه می کنند یا اجتماعی؟ گفت: بیمه شخص ثالث جزو بیمه های بازرگانی است اما نگاه حاکمیت و بیمه مرکزی این است که ابعاد اجتماعی این بیمه مهمتر است.
مصدق افزود: با توجه به اینکه بیمه گران در سال به بازماندگان حدود ۱۸ هزار نفر از فوت شدگان ناشی از تصادف، غرامت مالی پرداخت می کنند بنابراین نگاه اصلی تصمیم گیران و سیاست گذاران این است که بیمه شخص ثالث، بیمه اجتماعی است.
ابوطالب کارشناس بیمه در ادامه در پاسخ به این مطلب مصدق که فرهنگ بیمه در کشور وجود ندارد گفت: مسئول فرهنگ سازی در زمینه بیمه، بیمه مرکزی است و این نشان می دهد که بیمه مرکزی وظیفه فرهنگ سازی را در زمینه بیمه، خوب اجرا نمی کند.وی درباره زیان ده بودن بیمه شخص ثالث هم گفت: بیمه شخص ثالث به ظاهر زیان ده است اما تخفیف هایی که شرکت های بیمه گر برای تشویق مردم به خرید این نوع بیمه نامه می دهند نشان می دهد که این گونه نیست.
مجری در ادامه از آقای مصدق معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی پرسید: اگر بیمه شخص ثالث سود ده نیست چرا شرکت های بیمه ای با انعقاد قرارداد با خودروسازان در همان ابتدای تحویل خودرو به مشتریان آن را بیمه شخص ثالث می کنند؟
مصدق پاسخ داد: یکی از ایرادات ما به شرکت های خودروساز در چند سال گذشته این بود که چرا شما خریدار خودرو را وادار به پذیرفتن بیمه شخص ثالث مد نظر خود می کنید؟وی ادامه داد: با پیگیری های بانک مرکزی، اکنون خودروسازان برای خریداران خودرو حق انتخاب گذاشته اند که از میان شرکت های بیمه گر، آن شرکت بیمه ای مورد نظر خود را انتخاب کنند.
مصدق گفت: نظارت بر شرکت های بیمه گر با بیمه مرکزی است اما نظارت بر شرکت های خودروساز با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان است.ابوطالب کارشناس بیمه گفت: درست است که بیمه مرکزی اجازه نظارت بر خودروساز را ندارد اما بیمه مرکزی می تواند ساز و کار صدور بیمه نامه را در شرکت های خودروسازی تعیین کند.وی پیشنهاد کرد: بیمه مرکزی بیمه شناور طراحی کند تا بیمه گذار زمانی که حواله خودرو را دریافت می کند از هر شرکت بیمه گری که خودش می خواهد خودروی خود را بیمه کند.
مصدق گفت: از هر راه حل علمی و عملی در این زمینه استقبال می کنیم. ابوطالب در ادامه افزود: یکی از خودروسازان بزرگ از طریق بیمه های شخص ثالث حدود ۱۴۰ میلیارد تومان برای خود درآمد ایجاد کرده است.وی اضافه کرد: بیمه مرکزی برای از بین بردن این رانت باید راهکار ارائه دهد.
مصدق با تأیید این که بیمه مرکزی باید امکان ایجاد رانت را از بین ببرد، افزود: باید شرایطی را مهیا کنیم تا خریداران خودرو، خودشان بیمه گران خود را انتخاب کنند.
وی گفت: برای این منظور به شرکت های بیمه اعلام کرده ایم که هیچ کدام نمی توانند این کار را انجام دهند و با سازمان های ذیربط ازجمله سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان نیز این بحث را مطرح کردیم.
معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی تأکید کرد: حق انتخاب بیمه گر را در موقع خرید خودرو باید به خریداران بدهیم نه خودروسازان.

Leave a Reply